Naukowiec z UMK zaangażowany w odkrycie fal grawitacyjnych
Naukowiec z Torunia miał swój wkład w jedno z największych odkryć nauki ostatnich lat. Doktor Kazimierz Borkowski emerytowany pracownik Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu był zaangażowany w historyczne odkrycie dotyczące fal grawitacyjnych.
Doktor Borkowski należy do grupy POLGRAW, która skupia badaczy związanych z eksperymentami przy detektorze Virgo we Włoszech. Wraz z dwoma amerykańskimi detektorami zarejestrował on 14 września 2015 roku sygnały fal grawitacyjnych pochodzących ze zderzającego się układu czarnych dziur. Naukowiec należy do grona 15 polskich badaczy zaangażowanych w te prace. opracował programy do redukcji pomiarów pochodzących z naziemnych detektorów.
Bezpośrednia obserwacja fal grawitacyjnych to potwierdzenie teorii względności Einsteina pokazującej związek grawitacji z krzywizną czasoprzestrzeni. Odkrycie, w które zaangażowanych było łącznie 1300 naukowców z kilkunastu krajów uznano za jedno z najbardziej przełomowych w ostatnim stuleciu.
Zobacz także
Marsjański łazik studentów z Białegostoku znów najlepszy na świecie
2014-06-01, 10:20Łazik marsjański studentów Politechniki Białostockiej Hyperion 2 zwyciężył w zawodach University Rover Challenge 2014 w USA. Drużyna wygrała drugi rok z rzędu - poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Dorota Sawicka. Trzecie miejsce… Czytaj dalej »
Google: internetowy formularz dla wniosków ws. "prawa do bycia zapomnianym"
2014-05-30, 12:13W reakcji na niedawne orzeczenie Trybunału UE ws. prawa do bycia zapomnianym Google stworzył internetowy formularz do zgłaszania wniosków o usunięcie wybranych wyników wyszukiwania. Powołał też zespół doradców, który ma mu pomagać… Czytaj dalej »
Biznes chce współpracować z nauką ws. technologii kosmicznych
2014-05-28, 14:11Uczelnie wyższe, instytucje badawcze i firmy z branży kosmicznej podpisały w środę w Warszawie umowę powołania Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej na Wojskowej Akademii Technicznej. Biznes razem z nauką chce rozwijać technologie… Czytaj dalej »
Naukowcy ostrzegają: uwaga na Wikipedię
2014-05-27, 18:45Naukowcy z USA przeanalizowali hasła z Wikipedii na temat 10 chorób i stwierdzili, że 90 proc. wpisów zawiera błędy. Do tekstów z internetowej encyklopedii należy podchodzić z ostrożnością - wynika z badania, które opisuje we… Czytaj dalej »
Tablet Google’a z technologią 3D
2014-05-25, 13:26Będzie mógł tworzyć trójwymiarową mapę otoczenia i zmieści się w kieszeni. Jak podają amerykańskie media, nowy tablet firmy Google właśnie wszedł do wstępnej produkcji. Czytaj dalej »