Światła laserowe i LED będą wypierać tradycyjne rozwiązania
Technologie świateł laserowych i LED będą w najbliższym czasie dynamicznie rozwijane i szybko wyprą z rynku motoryzacyjnego lampy ksenonowe i żarowe - powiedział PAP ekspert ds. oświetlenia pojazdów Instytutu Transportu Drogowego (ITS) dr inż. Tomasz Targosiński.
Zdaniem Targosińskiego technologia laserowa działa bardzo podobnie do tej w lampach zbudowanych z LED-ów. Ich zaletą jest to, że "punkt świetlny, który wysyła światło jest bardzo mały i intensywny", co umożliwia większą elastyczność przy projektowaniu oświetlenia samochodu - podkreślił ekspert ITS.
Nad światłami laserowymi pracują m.in. Audi i BMW. Ten pierwszy producent zaoferował to rozwiązanie w modelu R8. Natomiast koncern z Bawarii oferuje to oświetlenie w modelu i8 a także w nowej serii 7.
BMW podkreśla, że dzięki zastosowaniu nowej technologii uzyskuje się dwukrotnie większy zasięg wiązki od tej ze świateł zbudowanych z LED-ów. Dzięki temu lampy laserowe oświetlają drogę do 600 m - tłumaczy producent. Dodatkowo udało się w nich uzyskać wiązkę o czterokrotnie zwiększonej jasności w porównaniu ze standardowym oświetleniem LED.(PAP)
Zobacz także
Czy sztuczna inteligencja będzie zagrożeniem dla ludzi?
2017-11-27, 16:51Możliwe, że w przyszłości większość prac będę wykonywały za nas roboty. Już dzisiaj pracują zamiast ludzi w niektórych branżach. Tym samym może zniknąć przymus ekonomiczny i będziemy musieli nauczyć się żyć inaczej -… Czytaj dalej »
Polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory
2017-11-27, 16:44Polscy specjaliści jako pierwsi na świcie opracowali oparte na sekwencjonowaniu genomowym tanie testy wykrywające większą podatność na nowotwory złośliwe - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie. Czytaj dalej »
Przewlekła białaczka szpikowa stała się chorobą wyleczalną
2017-11-24, 19:00Przewlekła białaczka szpikowa, na którą jeszcze 20 lat temu chorzy umierali w przeciągu kilku lat, stała się chorobą przewlekłą, a nawet wyleczalną. Dyskutują o tym eksperci podczas Śląskich Debatach Hematologicznych, trwających… Czytaj dalej »
Badania naukowca z UMK mogą zmienić chronologię epoki brązu
2017-11-17, 10:53Wybuch wulkanu Thera, który zniszczył kulturę minojską i zmienił klimat, mógł nastąpić wcześniej, niż sądzono - uważa naukowiec z Torunia. Jego badania mogą zmienić chronologię epoki brązu kolebki naszej cywilizacji - wschodniego… Czytaj dalej »
Poeta z drukarki 3D zasiądzie na ławce przy rektoracie bielskiej ATH
2017-11-08, 17:37Bielszczanie wyłonią mistrza słowa, którego postać - stworzona dzięki technologii druku 3D - zasiądzie na ławce na Skwerze Poetów otwartym w środę na terenie bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej - powiedziała rzecznik uczelni… Czytaj dalej »