Raport: Apple najbardziej innowacyjną firmą świata
Firma Apple po raz kolejny została uznana za najbardziej innowacyjną firmę świata w raporcie "50 najbardziej innowacyjnych korporacji świata 2015" firmy konsultingowej Boston Consulting Group. W środę zaprezentowano 10. edycję raportu.
Badanie powstało na podstawie opinii 1500 menedżerów z całego świata. Oprócz tego uwzględniono trzy wskaźniki ekonomiczne dotyczące firm, m.in. wzrost przychodów i zysków. Najważniejszy jednak wpływ na miejsce firmy w rankingu mają wskazania menedżerów.
"W tym roku mamy wysyp firm z branż biotechnologicznych i farmaceutycznych, m.in. w pierwszej dziesiątce rankingu znalazła się firma biotechnologicznej Gilead, która zajmuje się lekami na białaczkę" - powiedział PAP Rafał Stanikowski z BCG.
W top-dziesiątce znalazły się takie firmy jak Google, Tesla, Microsoft, Samsung, Toyota, BMW, Gilead, Amazon. Pierwszą dziesiątkę zamyka firma Daimler Benz. W porównaniu do ubiegłorocznego badania nowością jest pojawienie się firmy Gilead (zajmującej się biotechnologiami), a także wypadnięcie z pierwszej dziesiątki Facebooka, który znalazł się na 28. miejscu w tegorocznym zestawieniu (w 2014 r. był na 9 miejscu). Z 50 najbardziej innowacyjnych firm na świecie wypadła całkiem firma Sony, która w ubiegłym roku była 10.
Wśród firm, które pierwszy raz pojawiły się w zestawieniu, są m.in. Netflix, MasterCard, Visa, Marriott, Johnson and Johnson, JP MorganChase, Walt Disney.
Wśród wskazanych jako najbardziej innowacyjne korporacje znalazło się 16 firm technologicznych i telekomunikacyjnych, 7 motoryzacyjnych, 7 medycznych i biomedycznych, 6 finansowych, 6 tzw. konglomeratów i jedna farmaceutyczna. Ponad połowa (29) firm z rankingu wywodzi się z USA, w tym 10 to firmy z sektora ITC. Z Europy w zestawieniu znalazło się 11 firm, z Azji - 10.
W Europie to Niemcy są wskazywane przez autorów raportu jako kraj, z którego pochodzi najwięcej innowacyjnych firm - 7 firm, a wśród nich BMW, Volkswagen, Daimler Benz, Bayer, Basf, Siemens i Allianz. Łącznie z Europy w raporcie znalazło się 13 firm - jedna z Wielkiej Brytanii (British Telecom), jedna ze Szwajcarii - Roche i dwie z Francji - AXA i Renault. Azjatyckie firmy uwzględnione w raporcie wywodzą się z Japonii - NEC, Toyota, Hitachi, SoftBank, Fast Retailing, Chin - Lenovo, Huawei, Tencent, Korei Południowej - Samsung i Indii - Tata.
Raport zawiera także analizę tego, co wyróżnia najlepsze innowacyjne firmy. I tak autorzy wskazują, że najlepsi wprowadzają produkty, które zastępują poprzednie, cechuje je szybka reakcja na innowacje, czyli tworzenie bardzo szybko prototypów urządzeń i zbieranie o nich opinii, wydzielenie z firmy zespołu zajmującego się szukaniem innowacyjnych pomysłów, precyzyjne ocena sukcesu projektów. Konieczne jest także posiadanie wydzielonego budżetu na innowacje, szybkie testowanie nowych pomysłów, a także szybkie decyzje o ich dalszym rozwoju lub porzuceniu. Ważne są także zachęty dla pracowników do tworzenia innowacji. (PAP)
Zobacz także
Badania: nawet osoby w pełni zaszczepione mogą zarażać domowników koronawirusem
2021-10-30, 10:02Nawet osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 mogą w domu przenosić koronawirusy - ostrzegają brytyjscy badacze. Wyliczyli oni, że ryzyko przeniesienia zakażenia na domowników przez osoby w pełni zaszczepione sięga 38 proc. Przyczynia… Czytaj dalej »
Sejm znowelizował ustawę o elektromobilności. Co się zmieni?
2021-10-29, 19:34Sejm znowelizował w piątek ustawę o elektromobilności. Nowela m.in. precyzuje zasady tworzenia stref czystego transportu. Przewiduje też, że z prawem jazdy kat. B będzie można prowadzić elektryczne samochody o masie do 4250 kg. Czytaj dalej »
Drony na targach i podczas konferencji. Uczestnicy to pasjonaci z całego świata
2021-10-28, 13:58DroneTech World Meeting - w Toruniu rozpoczęła się w czwartek największa w Polsce impreza poświęcona nowoczesnym technologiom, czyli dronom, pojazdom autonomicznym i bezzałogowym, kosmonautyce oraz sztucznej inteligencji. Czytaj dalej »
POLSA zawarła porozumienie z NASA dotyczące eksploracji m.in. Księżyca i Marsa
2021-10-26, 20:36Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podpisała porozumienie z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych, które daje Polsce możliwość udziału w wielostronnych programach NASA dot. eksploracji m.in. Księżyca… Czytaj dalej »
Czy mamy świadomość, że nasze dane są wykorzystywane w sieci? Przeczytaj raport
2021-10-18, 09:4573 proc. konsumentów w Polsce ma świadomość wykorzystywania ich prywatnych danych w Internecie, a co dziesiąty wie, jak nie dać się śledzić w sieci - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte. Czytaj dalej »