Bill Gates przedstawił w Paryżu inicjatywę na rzecz czystej energii
Założyciel Microsoftu Bill Gates oraz 27 innych wiodących przedsiębiorców przedstawiło w poniedziałek inicjatywę na rzecz promowania czystej energii i walki ze zmianami klimatu, Breakthrough Energy Coalition. Poparcie dla projektu zapowiedziało ok. 20 krajów.
Gates przedstawił ten pomysł w Paryżu na konferencji klimatycznej ONZ, w obecności prezydenta USA Baracka Obamy i szefów rządów z ok. 20 państw. Na spotkaniu obecny był także szef Amazona Jeff Bezos, założyciel Facebooka Mark Zuckerbeg, była szefowa Hewlett-Packard Meg Whitman, współzałożyciel przedsiębiorstwa informatycznego SAP Hasso Plattner, najzamożniejszy przedsiębiorca Afryki Aliko Dangote, finansiści George Soros i John Doerr, a także założyciel firmy Virgin Richard Branson. Wszyscy ci pierwszoligowi przedsiębiorcy zadeklarowali, że chcą częścią swego majątku wesprzeć badania w dziedzinie czystej energii.
Poparcie dla projektu zapowiedziało ok. 20 państw, w tym Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Zadeklarowały one, że w ciągu pięciu lat podwoją nakłady na rozwijanie źródeł czystej energii, by zmniejszyć emisję szkodliwych gazów takich jak CO2.
Źródła czystej, przystępnej cenowo i niezawodnej energii mogłyby pomóc utrzymać stabilny poziom cen, umożliwiając mniej zamożnym krajom podniesienie się z biedy - przekonywał Gates. "Jestem przekonany, że w ciągu najbliższych 15 lat nastąpi wielki przełom, którego potrzebujemy do zrealizowania tych wszystkich celów" - dodał.
Rozpoczęta w poniedziałek konferencja klimatyczna COP21 potrwa do 11 grudnia i ma doprowadzić do zawarcia ambitnego porozumienia klimatycznego, które ma nie dopuścić do wzrostu średniej temperatury o ponad 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej. W obecnym tempie świat zmierza w kierunku wzrostu temperatury o 4 stopnie pod koniec XXI wieku, co według naukowców może mieć niebezpieczne skutki.(PAP)
Zobacz także
Towarowa kapsuła SpaceX powróciła na Ziemię
2017-03-20, 08:12Towarowa kapsuła prywatnej firmy SpaceX powróciła w niedzielę na Ziemię po zakończeniu misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), do której dostarczyła zaopatrzenie. Z powrotem przywiozła próbki i materiały naukowe z przeprowadzonych… Czytaj dalej »
Minimózgi wprost z drukarki 3D
2017-03-04, 11:33Milimetrowe modele ludzkiego mózgu wydrukowane na drukarce 3D? Coraz bliżej ich wytworzenia są naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska. Takie struktury ułatwiłyby badania np. chorób neurodegeneracyjnych, testy leków, a w przyszłości… Czytaj dalej »
Lekolepki nominowane w plebiscycie „Soczewki Focusa”
2017-03-02, 16:14Lekolepki - naklejki, które w czytelny i prosty sposób wyjaśniają zasady stosowania leków zostały nominowane do „Soczewek Focusa 2016”, jednego z ważniejszych plebiscytów naukowych w Polsce. Ich pomysłodawcą jest Piotr Merks… Czytaj dalej »
BlinkMouse - aplikacja zastępująca sparaliżowanym mysz komputerową
2017-03-01, 08:10Na Politechnice Rzeszowskiej powstała aplikacja BlinkMouse, która umożliwia osobom całkowicie sparaliżowanym pełną obsługę komputera. Zastępuje ona mysz komputerową, a do jej użycia wystarczy mruganie - dzięki kamerze internetowej… Czytaj dalej »
UE powołuje sieć specjalistów, żeby lepiej leczyć rzadkie choroby
2017-02-28, 19:54900 zespołów medycznych rozpocznie 1 marca pracę w ramach europejskich sieci referencyjnych (ERN), żeby skuteczniej diagnozować i leczyć choroby rzadkie, w tym m.in. choroby hematologiczne i nowotwory u dzieci. Czytaj dalej »