Bill Gates ma powołać wielomiliardową inicjatywę energii odnawialnej
Bill Gates planuje powołać największą w historii inicjatywę badawczo-rozwojową, wspierającą działania z obszaru energetyki odnawialnej i walki z globalnym ociepleniem. Fundusz ma zostać oficjalnie założony podczas pierwszego dnia paryskiego szczytu klimatycznego ONZ.
Agencja Reutera donosi, że podczas pierwszego dnia szczytu klimatycznego w Paryżu, Bill Gates, Barack Obama, Francois Hollande i premier Indii Narendra Modi, ogłoszą powstanie inicjatywy oraz funduszu badawczo-rozwojowego wspierającego działania z obszaru energetyki odnawialnej i walki z globalnym ociepleniem. Sam Bill Gates ma wesprzeć fundusz kwotą w wysokości 2 mld dol.
„To będzie największa w historii międzynarodowa inicjatywa badawczo-rozwojowa. Miliarderzy-filantropii oraz rządy zainteresowanych państw chcą pokazać, że badania oraz inwestycje mające na celu rozwój zielonych technologii i produkcję energii ze źródeł odnawialnych, są warunkiem przeciwdziałania zmianom klimatu” - poinformował branżowy portal GreenWire anonimowy rozmówca wchodzący w skład grupy decyzyjnej.
Pierwsze spotkanie w tej sprawie, w którym wzięli udział prezydent Hollande oraz premier Indii, miało miejsce podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu.
„Jeśli w naszą inicjatywę zaangażują się ludzie formatu Gatesa, szanse na udział w niej kluczowych prywatnych podmiotów są dużo większe. Liczymy przede wszystkim na współpracę na polu technologicznym” - wyjaśniał po wrześniowym spotkaniu rzecznik prasowy premiera Indii.
Gates w poście opublikowanym w lipcu na swoim blogu przyznał, że opracowanie i wspieranie rozwoju tzw. zielonych technologii jest kluczowe dla pokonania skutków efektu cieplarnianego i walki ze zmianami klimatycznymi. W sierpniu Gates doprecyzował, że przeznaczy na ten cel przynajmniej miliard dolarów.
W opinii współzałożyciela Microsoftu szybki rozwój zielonych technologii uzależniony jest od przychylności legislacyjnej oraz inwestycji ze strony rządów, co pociągnie za sobą wsparcie ze strony inwestorów i sektora biznesowego. (PAP)
Zobacz także
CBOS: Polacy częściej używają smartfonów, niż klasycznych telefonów komórkowych
2017-08-01, 11:5992 proc. Polaków korzysta z telefonów komórkowych - wynika z najnowszego badania CBOS. Powodzeniem bardziej cieszą się smartfony - ponad 57 proc., niż klasyczne telefony komórkowe - 43 proc. Telefonu głównie używamy do prowadzenia… Czytaj dalej »
Google ostrzega przed dynamicznym rozwojem ransomware
2017-07-27, 18:14Ponad 19 milionów funtów (91 milionów złotych) zarobili w ciągu ostatnich dwóch lat hakerzy odpowiedzialni za szkodliwe oprogramowanie domagające się okupu za odzyskanie zainfekowanych plików (ransomware) - wynika z raportu opublikowanego… Czytaj dalej »
Pierwsza firma w USA będzie wszczepiać mikroczipy swoim pracownikom
2017-07-25, 12:44Firma Three Square Market, handlująca maszynami do sprzedaży przekąsek i napojów, jako pierwsza w USA zamierza wszczepiać mikroczipy swoim pracownikom. Jak przekonuje, maleńkie urządzenia wszczepione pod skórę dłoni ułatwią noszącym… Czytaj dalej »
Polscy specjaliści laureatami "okulistycznych Oscarów"
2017-07-24, 08:14Łódzcy okuliści tworzą jedne z najlepszych filmów dydaktyczno-naukowych na świecie. Prof. Jerzy Nawrocki, dr hab. Zofia Michalewska i ich zespół ma już na koncie 8 tzw. okulistycznych Oscarów. W sierpniu polscy specjaliści mają… Czytaj dalej »
Amazon przekazał książki i e-booki sosnowieckiej szkole
2017-07-18, 09:08100 książek, 500 e-booków i 10 czytników Kindle - przenośnych urządzeń do czytania książek elektronicznych - trafiło do Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu w ramach 3. edycji Kindloteki Amazon - programu… Czytaj dalej »