Bill Gates ma powołać wielomiliardową inicjatywę energii odnawialnej
Bill Gates planuje powołać największą w historii inicjatywę badawczo-rozwojową, wspierającą działania z obszaru energetyki odnawialnej i walki z globalnym ociepleniem. Fundusz ma zostać oficjalnie założony podczas pierwszego dnia paryskiego szczytu klimatycznego ONZ.
Agencja Reutera donosi, że podczas pierwszego dnia szczytu klimatycznego w Paryżu, Bill Gates, Barack Obama, Francois Hollande i premier Indii Narendra Modi, ogłoszą powstanie inicjatywy oraz funduszu badawczo-rozwojowego wspierającego działania z obszaru energetyki odnawialnej i walki z globalnym ociepleniem. Sam Bill Gates ma wesprzeć fundusz kwotą w wysokości 2 mld dol.
„To będzie największa w historii międzynarodowa inicjatywa badawczo-rozwojowa. Miliarderzy-filantropii oraz rządy zainteresowanych państw chcą pokazać, że badania oraz inwestycje mające na celu rozwój zielonych technologii i produkcję energii ze źródeł odnawialnych, są warunkiem przeciwdziałania zmianom klimatu” - poinformował branżowy portal GreenWire anonimowy rozmówca wchodzący w skład grupy decyzyjnej.
Pierwsze spotkanie w tej sprawie, w którym wzięli udział prezydent Hollande oraz premier Indii, miało miejsce podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu.
„Jeśli w naszą inicjatywę zaangażują się ludzie formatu Gatesa, szanse na udział w niej kluczowych prywatnych podmiotów są dużo większe. Liczymy przede wszystkim na współpracę na polu technologicznym” - wyjaśniał po wrześniowym spotkaniu rzecznik prasowy premiera Indii.
Gates w poście opublikowanym w lipcu na swoim blogu przyznał, że opracowanie i wspieranie rozwoju tzw. zielonych technologii jest kluczowe dla pokonania skutków efektu cieplarnianego i walki ze zmianami klimatycznymi. W sierpniu Gates doprecyzował, że przeznaczy na ten cel przynajmniej miliard dolarów.
W opinii współzałożyciela Microsoftu szybki rozwój zielonych technologii uzależniony jest od przychylności legislacyjnej oraz inwestycji ze strony rządów, co pociągnie za sobą wsparcie ze strony inwestorów i sektora biznesowego. (PAP)
Zobacz także
Największy znany gad ssakokształtny żył na terenie Śląska
2018-11-23, 15:52Największy znany dotąd gad ssakokształtny, Lisiowicia bojani, żył na terenie Śląska ok. 210 mln lat temu - informują polscy badacze w publikacji w 'Science'. Pod względem masy i gabarytów blisko mu było do słoni. Czytaj dalej »
Zmiany klimatu w Polsce: ekstremalnie ciepłe lata i deszczowe zimy
2018-11-20, 08:30W Polsce czekają nas ekstremalnie ciepłe sezony letnie - oraz szare, deszczowe zimy z epizodami dwutygodniowych mrozów, poprzedzonych czasem opadami śniegu - powiedział fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski, mówiąc o klimatycznych… Czytaj dalej »
"Sto Lat! Nauka Polska" - wystawa o polskiej nauce w Domu Mikołaja Kopernika
2018-11-12, 18:15Najwybitniejsze postaci polskiej nauki na wystawie 'Sto Lat! Nauka Polska' w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »
Powstanie genomowa mapa Polski; rekrutacja w grudniu
2018-11-06, 15:17W grudniu 2018 r. rozpocznie się rekrutacja do opracowania tzw. genomowej mapy Polski, w ramach której przebadany ma być genom 5 tys. Polaków - zapowiedział we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie prezes Centrum Badań DNA… Czytaj dalej »
Uwaga! W listopadzie z nieba lecą kamienie! [film]
2018-11-03, 12:28Taurydy - to kluczowe słowo do wyjaśnienia zagadki... W pierwszych dniach listopada 2018 mamy szansę zobaczyć niejedno zjawisko, które może (choć wcale nie musi) zaowocować spadkiem meteorytu. Czytaj dalej »