Bill Gates ma powołać wielomiliardową inicjatywę energii odnawialnej
Bill Gates planuje powołać największą w historii inicjatywę badawczo-rozwojową, wspierającą działania z obszaru energetyki odnawialnej i walki z globalnym ociepleniem. Fundusz ma zostać oficjalnie założony podczas pierwszego dnia paryskiego szczytu klimatycznego ONZ.
Agencja Reutera donosi, że podczas pierwszego dnia szczytu klimatycznego w Paryżu, Bill Gates, Barack Obama, Francois Hollande i premier Indii Narendra Modi, ogłoszą powstanie inicjatywy oraz funduszu badawczo-rozwojowego wspierającego działania z obszaru energetyki odnawialnej i walki z globalnym ociepleniem. Sam Bill Gates ma wesprzeć fundusz kwotą w wysokości 2 mld dol.
„To będzie największa w historii międzynarodowa inicjatywa badawczo-rozwojowa. Miliarderzy-filantropii oraz rządy zainteresowanych państw chcą pokazać, że badania oraz inwestycje mające na celu rozwój zielonych technologii i produkcję energii ze źródeł odnawialnych, są warunkiem przeciwdziałania zmianom klimatu” - poinformował branżowy portal GreenWire anonimowy rozmówca wchodzący w skład grupy decyzyjnej.
Pierwsze spotkanie w tej sprawie, w którym wzięli udział prezydent Hollande oraz premier Indii, miało miejsce podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu.
„Jeśli w naszą inicjatywę zaangażują się ludzie formatu Gatesa, szanse na udział w niej kluczowych prywatnych podmiotów są dużo większe. Liczymy przede wszystkim na współpracę na polu technologicznym” - wyjaśniał po wrześniowym spotkaniu rzecznik prasowy premiera Indii.
Gates w poście opublikowanym w lipcu na swoim blogu przyznał, że opracowanie i wspieranie rozwoju tzw. zielonych technologii jest kluczowe dla pokonania skutków efektu cieplarnianego i walki ze zmianami klimatycznymi. W sierpniu Gates doprecyzował, że przeznaczy na ten cel przynajmniej miliard dolarów.
W opinii współzałożyciela Microsoftu szybki rozwój zielonych technologii uzależniony jest od przychylności legislacyjnej oraz inwestycji ze strony rządów, co pociągnie za sobą wsparcie ze strony inwestorów i sektora biznesowego. (PAP)
Zobacz także
Jak wykorzystać wirtualną rzeczywistość w firmie? Sprawdzą to w Bydgoszczy
2022-02-14, 09:30Trwa budowa nowoczesnego centrum badawczego firmy Kantata. Inwestycja realizowana jest na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W Centrum prowadzone mają być między innymi badania nad technologiami VR (wirtualnej rze… Czytaj dalej »
Dzień Bezpiecznego Internetu: Co trzeci Polak ma jedno hasło do kilku serwisów
2022-02-08, 11:43- Z bezpiecznych haseł do logowania nie korzysta 44 proc. Polaków - wynika z badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów. Za największe zagrożenie 39 proc. osób uważa wyciek danych osobowych. We wtorek (8 lutego) świętowany… Czytaj dalej »
Bydgoskie respiratory są w Warszawie. Czas na badania z udziałem zwierząt
2022-02-04, 08:48Bydgoskie respiratory są już w Warszawie. Wkrótce w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego rozpoczną się badania na zwierzętach z zastosowaniem urządzeń, które powstały na Politechnice Bydgoskiej. Czytaj dalej »
Kto ciężko choruje i umiera na COVID? Odkryli gen, ma go 14 proc. Polaków
2022-01-13, 11:16- Zaawansowanie wieku, nadwaga, płeć męska, a na czwartym miejscu czynnik genetyczny decydują o ciężkości przebiegu COVID-19 - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Czytaj dalej »
Zmieni się standard nadawania telewizji naziemnej. Czy Twój telewizor jest na to gotowy?
2022-01-07, 21:30W związku z aktualizacją standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, ponad dwóm milionom gospodarstw domowych w Polsce grozi utrata sygnału - ostrzega Związek Cyfrowa Polska. Apeluje do konsumentów, aby upewnili się, czy ich telewizory… Czytaj dalej »