Żyć szczęśliwiej - czyli bez Facebooka
Zazdrość, brak koncentracji, wątłe życie społeczne - to skutki życia na portalu społecznościowym Facebook, jeśli wierzyć duńskim badaniom, które stwierdziły, że ludzie niekorzystający z niego przez tydzień czuli się szczęśliwsi.
"Wybraliśmy Facebooka, ponieważ jest to sieć społecznościowa najbardziej użytkowana przez wszystkie grupy wiekowe" - powiedział we wtorek Meik Wiking, dyrektor Instytutu Badań nad Szczęściem, który przeprowadził badanie na próbie 1095 osób w Danii.
Badanych podzielono na dwie grupy: połowa nadal korzystała z Facebooka, a druga, nazywana "leczonymi", obywała się bez niego.
Po tygodniu osoby, które nie korzystały z Facebooka, z większą satysfakcją wypowiadały się na temat swojego życia. 88 proc. uznało się za bardzo zadowolonych ze swego życia, czyli "szczęśliwych", podczas gdy w drugiej grupie tak określiło się 81 proc. Wśród osób obywających się bez Facebooka 84 proc. stwierdziło, że cieszy się życiem, wobec 75 proc. w drugiej grupie. W pierwszej grupie tylko 12 proc. wyraziło niezadowolenie z życia, podczas gdy w drugiej niezadowolenie zgłosiło 20 proc.
Na koniec badania jego "leczeni" uczestnicy oceniali, że mają bogatsze życie towarzyskie i mniej trudności z koncentracją, podczas gdy członkowie grupy wciąż korzystającej z Facebooka nie zauważyli zmian i nadal odczuwali trudności z koncentracją.
"Zamiast skupiać się na tym, czego potrzebujemy, mamy niestety tendencję do skupienia się na tym, co mają inni" - twierdzą autorzy badania. A na Facebooku ludzie mają 39 proc. szans, aby czuć się mniej szczęśliwie niż ich przyjaciele - twierdzą badacze.
Jeśli wierzyć licznym sondażom, Duńczycy uważają się za najszczęśliwszych ludzi na świecie.(PAP)
Zobacz także
NASA będzie pracować nad autonomicznymi pojazdami wspólnie z Nissanem
2015-01-18, 21:34NASA wraz z Nissan North America będzie prowadzić prace badawcze przy opracowywaniu pojazdów autonomicznych. Współpraca ma umożliwić w przyszłości transfer technologii między przemysłem samochodowym i branżą kosmiczną, przyśpieszając… Czytaj dalej »
„Pudełkowa” wersja oczekiwanej gry „Dying Light” w Polsce i Ameryce będzie w terminie
2015-01-18, 15:17Za pośrednictwem prasy branżowej rozeszła się niepotwierdzona informacja o kilkutygodniowym przesunięciu premiery „Dying Light”, survivalowej gry akcji produkowanej przez polską firmę Techland. Producent częściowo zdementował… Czytaj dalej »
Podwodne pogawędki nurków możliwe dzięki badaniom fok i delfinów
2015-01-17, 10:43Już wiadomo, jak sprawić, by nurkowie mogli uciąć sobie pod wodą pogawędkę. Wcale nie jest przy tym konieczna elektronika - udowodnili to polscy naukowcy dzięki badaniom nad komunikacją morskich ssaków, m.in. fok i delfinów. Czytaj dalej »
Rok 2014 najcieplejszy na Ziemi od końca XIX wieku
2015-01-17, 10:34Rok 2014 był najcieplejszy od końca XIX wieku, gdy zaczęto prowadzić takie pomiary - wynika z opublikowanych odrębnych analiz amerykańskiej agencji NASA i Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej USA (NOAA). Czytaj dalej »
Naukowcy zbadają jakość snu sportowców
2015-01-16, 11:20Wpływ treningu relaksacyjnego na jakość snu sportowców będzie badać grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie to ma pokazać m.in., że sportowcy mogą być narażeni na zakłócony sen w n… Czytaj dalej »