Zatrzymania ws. ataku cybernetycznego na dostawcę internetu
Brytyjska policja podała w piątek o zatrzymaniu w Londynie drugiego nastolatka podejrzewanego o atak cybernetyczny na dostawcę szerokopasmowego internetu TalkTalk. Na początku tygodnia w Irlandii Płn. aresztowano 15-latka podejrzewanego o to samo przestępstwo.
Agencja Reutera zwraca uwagę, że zeszłotygodniowy atak na TalkTalk był jednym z największych w historii Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że hakerzy mogli wykraść dane osobowe ponad 4 mln klientów firmy. Wśród skradzionych danych mogły się znaleźć także informacje o ich kontach bankowych - poinformowała firma.
Policja metropolitalna poinformowała, że 16-latek został zatrzymany w zachodniej części Londynu. Jednak po przesłuchaniu został wypuszczony za kaucją. Na wolność wypuszczono także nastolatka aresztowanego w Irlandii Północnej. Służby bezpieczeństwa poinformowały również, że w związku ze śledztwem przeszukano jedno mieszkanie w Liverpoolu.
O ataku hakerskim TalkTalk poinformowano w środę w zeszłym tygodniu. W specjalnym komunikacie dostawca usług telekomunikacyjnych ostrzegł klientów o możliwości wykorzystania ich danych personalnych przez cyberprzestępców. Jednak później szef firmy Dido Harding uspokajał, że skala ataku hakerskiego okazała się mniejsza, niż wcześniej sądzono. Dodał, że dostęp przestępców do informacji na temat kart kredytowych klientów TalkTalk był ograniczony.
Brytyjski rząd zapowiada wszczęcie śledztwa w tej sprawie. (PAP)
Zobacz także
Badania nad wykorzystaniem nanoporowatego złota w stomatologii i paliwach XXI wieku
2015-11-30, 15:51Badania nad wykorzystaniem nanoporowatego złota w stomatologii i paliwach XXI wieku prowadzą naukowcy z Instytutu Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. Jednym ze sprawdzanych rozwiązań jest uzyskiwanie w nanoporach wodoru, jako… Czytaj dalej »
GfK: Smart House interesuje konsumentów bardziej niż technologie ubieralne
2015-11-29, 11:09Połowa konsumentów oczekuje, że inteligentne domy zmienią ich życie na przestrzeni kilku najbliższych lat, podczas gdy jedynie 1/3 zainteresowana jest technologiami ubieralnymi - informuje w listopadowym raporcie agencja GfK. Czytaj dalej »
Powstał portal iSztuka z audiodeskrypcją dzieł sztuki dla niewidzących
2015-11-28, 14:46Portal internetowy iSztuka z dziełami sztuki opisanymi za pomocą audiodeskrypcji, dzięki czemu mogą z niego korzystać osoby niedowidzące i niedowidzące, opracowała Fundacja Audiodeskrypcja. Obecnie znajduje się tam 60 dzieł, a ma… Czytaj dalej »
Amazon w Polsce dzięki automatyzacji stworzył nowe miejsca pracy
2015-11-28, 11:49Amazon - amerykański gigant sprzedaży internetowej - wprowadził pierwszy w Europie i drugi na świecie w pełni zrobotyzowany system logistyczny w podwrocławskim oddziale. Dzięki tej inwestycji stworzono około 170 nowych miejsc pracy… Czytaj dalej »
Bill Gates ma powołać wielomiliardową inicjatywę energii odnawialnej
2015-11-27, 18:45Bill Gates planuje powołać największą w historii inicjatywę badawczo-rozwojową, wspierającą działania z obszaru energetyki odnawialnej i walki z globalnym ociepleniem. Fundusz ma zostać oficjalnie założony podczas pierwszego dnia… Czytaj dalej »