Dzięki nowym technologiom Konkurs Chopinowski dotrze tam, gdzie jest internet
Wystarczy dostęp do sieci i będzie można wysłuchać na żywo wszystkich koncertów Konkursu Chopinowskiego, głosować i prowadzić dyskusje. "Chcemy dotrzeć do melomanów na całym świecie" - mówi PAP dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował specjalną platformę internetową pod adresem http://pl.chopincompetition2015.com/, która w całości poświęcona jest Międzynarodowemu Konkursowi Chopinowskiemu. Znalazły się na niej informacje o wszystkich poprzednich konkursach, w tym krótkie biogramy ich laureatów i jurorów. "W najbliższym czasie chcemy je uzupełnić o nagrania video" - dodał Szklener.
Platforma prezentuje jednak przede wszystkim rozpoczynający się 1 października XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Jak zauważył Szklener w jednym miejscu zebrane są m.in. portrety uczestników, jury konkursu, a także członków komitetu honorowego, do którego w tym roku zaproszono m.in. Andrzeja Wajdę, Krzysztof Pendereckiego, Normana Davisa, Tomasa Venclowa, Mirosława Bałkę czy Umberto Eco.
Na platformie znalazły się również informacje dotyczące wszystkich pianistów, którzy starali się o uczestnictwo w tegorocznym konkursie. Można przeczytać ich krótkie biogramy, wysłuchać nagrań z eliminacji przygotowanych w formie zarówno video, jak i audio.
Szklener zapowiedział, że na platformie znajdą się wszystkie nagrania z konkursu - włącznie z finałem i koncertem laureatów.
"Będzie można także na żywo słuchać wszystkich przesłuchań konkursowych transmitowanych w formacie video HD oraz w audio, zbliżonym do jakości CD, a dla audiofilów - w jakości audio HD" - dodał Szklener.
Wszystko, co znajduje się na platformie, dostępne jest także w aplikacji przygotowanej dla użytkowników smartfonów z systemami operacyjnymi Android i iOS, a także telewizorów z funkcją Samsung smart TV (po pobraniu darmowej aplikacji). "Oprócz tego na kanale instytutu w serwisie YouTube będzie można na żywo śledzić przebieg konkursu i oglądać materiały archiwalne" - zaznaczył szef Instytutu.
Dodał, że wprowadzenie nowych technologii do konkursu Chopinowskiego ma dwa cele. "Pierwszy to zwiększenie zasięgu odbioru Konkursu Chopinowskiego, czyli dotarcie do młodszej publiczności, która niekoniecznie jest w pełni zaznajomiona z muzyką klasyczną w tym z muzyką Fryderyka Chopina. Liczymy na to, że dzięki wykorzystaniu nowych technologii zainteresuje się inną i nową dla siebie treścią" - zwrócił uwagę Szklener.
Drugi powód to chęć przekroczenia granic geograficznych i językowych. "Chcemy dotrzeć z muzyką, w tym z konkursem Chopina, do melomanów na całym świecie" - podkreślił.
Ale nowe technologie mają nie tylko umożliwić słuchanie wykonań dzieł Chopina. "Chcemy wykorzystać jeszcze jeden aspekt nowych technologii: czynne współuczestnictwo publiczności w wydarzeniu. Po pierwsze umożliwimy dyskusję moderowaną w języku polskim i angielskim, po drugie damy melomanom na całym świecie możliwość zagłosowania na laureata publiczności" - powiedział Szklener.
Jak dodał, chodzi o zbudowanie wokół konkursu grupy zaangażowanych melomanów z całego świata. "Zależy nam bardzo na tym, żeby zebrać grono osób głęboko przeżywających muzykę, które chcą współdziałać i współuczestniczyć w poważnych przedsięwzięciach artystycznych. Liczę na to, że zbierze się międzynarodowa grupa melomanów, którzy będą chcieli utrzymać kontakt po konkursie i dzięki temu uda nam się wykorzystać konkurs jako swego rodzaju dźwignię promocji innych wydarzeń związanych z muzyką Chopina i mniej znaną twórczością pozostałych polskich kompozytorów" - wyjaśnił Szklener.
Głosowanie i uczestnictwo w dyskusji będzie możliwe po założeniu bezpłatnego konta na platformie. Transmisje koncertów i wszystkie publikowane informacje są dostępne bez logowania do serwisu.
Informacja pochodzi z serwisu PAP Technologie. (PAP)
Zobacz także
Rząd: do 2020 r. każdy Polak z dostępem do internetu co najmniej 30Mb/s
2014-01-08, 22:56Do końca 2020 roku każdy Polak będzie miał dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s w dowolnej technologii - wynika z przyjętego w środę przez rząd Narodowego Planu Szerokopasmowego. Czytaj dalej »
Najnowocześniejsze na świecie laboratorium badania łożysk w Warszawie
2014-01-08, 22:54Laboratorium badania łożysk, unikatowe w skali świata, zostało otwarte w środę w warszawskim Instytucie Lotnictwa. Będą w nim testowane łożyska używane do budowy samolotów, lokomotyw i innych dużych maszyn. Czytaj dalej »
Gender Słowem Roku 2013
2014-01-07, 13:17Gender został wybrany Słowem Roku 2013 w konkursie prowadzonym przez naukowców z Instytutu Języka Polskiego UW i Fundacji Języka Polskiego. Inne wyróżnione w tym roku słowa to: ekspert, Euromajdan, janosikowe, podsłuch, słoik, t… Czytaj dalej »
Ruszają prestiżowe targi elektroniki - CES
2014-01-07, 08:24Wydajne baterie do tabletów, latające zabawki, czy prosty system kontroli inteligentnych telewizorów. Prestiżowe targi elektroniki CES w Las Vegas jeszcze oficjalnie się nie zaczęły, a już pokazano na nich pierwsze gadżety. Czytaj dalej »
Eksperci: w 2014 roku może dojść do przyspieszenia cyberzbrojeń
2014-01-07, 08:20W 2014 roku wzrośnie liczba ataków na użytkowników nawet mało popularnych sieci społecznościowych; w sieci mogą także pojawić się tajemnicze ataki, w których państwa będą testować swoje cyberbronie - przewidują eksperci od… Czytaj dalej »