PAN otworzyła centrum badawcze, które zajmie się energetyką
Prace m.in. nad technologiami na rzecz energetyki odnawialnej prowadzone będą w Centrum Badawczym „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” Polskiej Akademii Nauk. Placówkę otwarto w czwartek w podwarszawskiej Jabłonnie.
Centrum Badawcze „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” (KEZO) Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie jest zakładem zamiejscowym Instytutu Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego w Gdańsku. Swoją bazą laboratoryjną będzie służyć środowisku naukowemu i firmom z całego kraju.
„W przyszłości może być tak, że będziemy mniej zależni od węgla, będziemy mieszkać w bardziej energooszczędnych domach. Domy będą coraz mniej zależne od zewnętrznych źródeł energii” – powiedział w rozmowie z PAP prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński. Zaznaczył, że w centrum badawczym w Jabłonnie realizowane będą właśnie badania dotyczące bardzo wielu aspektów związanych z nowoczesnymi źródłami energii. Jak wymienił, będą tu prowadzone prace nie tylko nad technologiami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, technologiami magazynowania tej energii i sposobami przesyłania jej, ale i nad technikami zarządzania energią dzięki technikom informatycznym.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska powiedziała podczas uroczystego otwarcia, że cieszy ją to, że otwarto centrum, które służyć będzie ideom powszechnym na Zachodzie, a u nas dopiero upowszechniającym się, a więc odnawialnym źródłom energii czy właściwemu wykorzystaniu energii.
„Bardzo liczę nie tylko na państwa odkrycia, wynalazki, pracę, ale i na popularyzację waszych myśli w społeczeństwie. Chodzi o to, by przebijać się dywersyfikacją źródeł energii” – zaznaczyła minister. Wyraziła nadzieję, że „centrum będzie rozbijać myślenie, że Polska tylko węglem stoi".
KEZO PAN ma być zarazem centrum badawczym, jak i instytucją ukierunkowaną na zastosowania. Jego wizytówką mają być tzw. technologie plus energetyczne, czyli takie rozwiązania (np. dla domów, osiedli, szpitali czy szkół), które pozwalają produkować więcej energii, niż dane obiekty są w stanie zużyć. Budowa i wyposażenie kosztowało ok. 90 mln zł.
„To inwestycja, która wybiega naprzeciw oczekiwaniom o związkach ekonomii, przedsiębiorstw i nauki. A wiemy, jak te związki są ważne w pozyskiwaniu funduszy i w przekonywaniu społeczeństwa, że nauka naprawdę jest ważna” – powiedział Jerzy Duszyński.
W KEZO znajduje się m.in. jeden z trzech w Europie wysokiej klasy symulator AAA, który umożliwi prowadzenie badań poświęconych eksploatacji paneli fotowoltaicznych na farmach słonecznych. Jest tam również tunel aerodynamiczny – dwie niezależne komory przystosowane do pomiaru turbin wiatrowych. Ponadto – jak wymieniał dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych PAN prof. Jan Kiciński – na wyposażeniu centrum jest symulator słoneczny, drukarka 3D, która może drukować nawet elementy z tytanu, dron czy nowoczesne kamery termowizyjne.
„Mamy tu unikalny sprzęt. To np. symulator Słońca, zespół kamer termowizyjnych, dzięki którym z drona możemy obserwować efektywność energetyczną np. budynków czy całych osiedli, mamy wreszcie unikalne systemy do wyważania szybko wirujących elementów tak, żebyśmy mogli np. robić mikroturbiny. To elementy, których w Polsce nie było” - powiedział PAP prof. Kiciński.
To największe i najnowocześniejsze tego typu centrum w Polsce i jedno z trzech w Europie. Centrum powstało dzięki współpracy Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, władz PAN i Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku. (PAP)
Zobacz także
Związki antynowotworowe ukryte w morskich głębinach
2014-07-29, 08:32W morskich sinicach, gąbkach, skorupiakach kryją się związki pomocne m.in. w walce z nowotworami i bakteriami. Kształtowane przez miliony lat w naturze, niemal nie mają skutków ubocznych. Teraz naukowcy sięgnęli do głębin, aby wydobyć… Czytaj dalej »
Energia z lagun pływowych przyniesie miliardy funtów
2014-07-21, 13:00Sektor brytyjskiej energetyki morskiej wytwarzający energię dzięki wykorzystaniu tzw. lagun pływowych( sztucznych zatok) może osiągnąć wartość nawet 27 mld funtów - wynika z raportu opracowanego przez Centre for Economics and Business… Czytaj dalej »
ZEA chcą wysłać statek bezzałogowy na Marsa
2014-07-17, 08:16Dysponujące znacznymi dochodami z eksportu ropy i gazu Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły zamiar wysłania w 2021 roku pierwszego arabskiego bezzałogowego statku kosmicznego na Marsa. Czytaj dalej »
23 instytucje utworzyły Instytut Autostrada Technologii i Innowacji
2014-07-15, 14:0318 uczelni, 2 instytuty i 3 przedsiębiorstwa z całej Polski utworzyły we wtorek konsorcjum Instytut Autostrada Technologii i Innowacji (IATI). W ramach niego konsolidować się będą zespoły chcące realizować duże projekty badawczo-rozwojowe… Czytaj dalej »
Amazon chce testować dostawcze drony [wideo]
2014-07-14, 13:39Amazon bardzo poważnie podchodzi do zapowiedzianego już jakiś czas temu wykorzystania dronów do dostarczania produktów zakupionych online. Amerykański gigant e-commerce zwrócił się do Federal Aviation Administration (odpowiednika… Czytaj dalej »