W Poznaniu otwarto Laboratorium Wyobraźni
W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym powstało Laboratorium Wyobraźni (LW), które ma pomóc dzieciom odkrywać świat nauki poprzez obserwowanie, doświadczanie i eksperymentowanie. LW jest pierwszym w Wielkopolsce centrum nauki.
W sobotę dzieci i młodzież po raz pierwszy mogły skorzystać z LW, w którym poprzez zabawę odkrywają nauki ścisłe takie jak: chemia, fizyka czy biologia. Laboratorium przyjęło pierwszych gości podczas zorganizowanego przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) "Pikniku z Wyobraźnią".
"Chcemy przybliżyć mieszkańcom naszą codzienność, pokazać czym zajmuje się Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Nasi pracownicy przygotowali wiele atrakcji związanych z nowymi technologiami i wynalazkami, aby w przystępnej, atrakcyjnej i zabawowej formie pokazać jak fantastyczna może być nauka" - powiedział dyrektor PPNT prof. Jacek Guliński.
LW podzielono na trzy strefy: Wystawę, Experymentarium i Planetarium.
Jak przekazała PAP rzecznik PPNT Anna Ciamciak, w każdej z części na młodych odkrywców czeka "moc atrakcji i zabawy połączonej z nauką i poznawaniem otaczającego nas świata". "W sposób przyjazny, jasny, na przykładach i przez własnoręcznie wykonywane eksperymenty dzieci uczą się na czym polegają zasady rządzące światem" - dodała.
"Wystawa" złożona jest z eksponatów, które prezentują zjawiska z takich dziedzin nauki jak: hydrostatyka i hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność, magnetyzm itp. Interaktywny stół pozwala dzieciom zbadać wiek drzew oraz fauny i flory, a specjalny totem prezentuje działanie akceleratora jonów węglowych, wykorzystywanego w badaniach wieku próbek organicznych metodą węgla 14C. Z kolei w specjalnej ciemni tłumaczone są zjawiska związane ze światłem np. bieg promieni przechodzących przez pryzmat.
W "Experymentarium" będą prowadzone zajęcia laboratoryjne z fizyki, chemii, biologii, robotyki i innych. Ta część LW pomyślana jest jako miejsce, gdzie dzieci pod okiem opiekunów będą mogły poczuć się jak prawdziwi naukowcy.
"Planetarium" przygotowało pokazy od początków życia na Ziemi, przez Układ Słoneczny, po galaktyki i podróże w kosmos. Pokazy są przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Każdemu z nich towarzyszy komentarz profesjonalnego astronoma.
Poznański Park Naukowo-Technologiczny powstał w 1995 r. Jest prowadzony przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Parku pracuje ok. 350 osób, działa ponad 80 firm oraz kilka centrów badawczych. PPNT zajmuje się łączeniem biznesu z nauką, transferem technologii, wspieraniem przedsiębiorczości i promowaniem badań naukowych. Park zajmuje 5 ha i składa się z siedmiu budynków. (PAP)
Zobacz także
Dziesięciu uczonych w finale konkursu FameLab
2014-03-01, 20:03Dziesięciu uczonych znalazło się w finale trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab dla młodych naukowców. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik (CNK). Ostatecznego zwycięzcę jury wyłoni 10 maja. Czytaj dalej »
Polacy uczestniczą w misji sondy Rosetta
2014-02-28, 19:31Sonda kosmiczna Rosetta, z urządzeniami opracowanymi przez Polaków, dotarła już w okolice Saturna. Lądownik Rosetty ma osiąść na pędzącej przez kosmos komecie, co zaplanowano na koniec 2014 roku - informuje Ministerstwo Gospodar… Czytaj dalej »
Ekspert: agresja w sieci wśród młodych ludzi ma różne formy
2014-02-22, 10:00Nie ma jednej agresji internetowej, w którą mogą być zaangażowani młodzi ludzie. W sieci mamy do czynienia z różnymi jej rodzajami - powiedział PAP prof. Jacek Pyżalski, pedagog z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza, zajmujący się… Czytaj dalej »
MAC: Podniesienie umiejętności cyfrowych to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski
2014-02-20, 19:42Podniesienie umiejętności cyfrowych, w tym programistycznych, to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski - powiedział sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Marciński, pełnomocnik ministra MAC ds. rozwoju kompetencji cyfrowych… Czytaj dalej »
SatBałtyk, czyli morze bez tajemnic
2014-02-17, 13:52Powstaje satelitarny system monitoringu Bałtyku. Konsorcjum naukowców pracuje m.in. nad przewidywaniem zmian pogody, zakwitów trujących alg, plam zanieczyszczeń. Będzie też można czuwać nad morskim ekosystemem. System jest już prawie… Czytaj dalej »