IFA 2015: prezes LG o technologii OLED i przyszłości telewizorów
Innowacje w branży technologii obrazu - zwłaszcza nowe typy paneli oparte na matrycach OLED zmienią sposób, w jaki doświadczamy treści wizualnych oraz projektujemy nasze otoczenie - przekonywał dr Sang-Beom Han, dyrektor LG Display, podczas wykładu inaugurującego targi IFA.
Prelegent wyjaśnił, że OLED, wykorzystujący diody organiczne, jest dziś jedyną technologią, która pokonuje ograniczenia tradycyjnych ekranów - pozwala ona osiągnąć bardzo wysoki kontrast, wysoką rozdzielczość, lecz przede wszystkim wiernie odwzorowuje czerń. Diody LED nie wymagają bowiem dodatkowego podświetlenia, jak ma to miejsce np. w panelach LCD.
“OLED pozwala zrezygnować z elementów podświetlających diody oraz innych dodatkowych warstw w ekranie, co czyni tę technologię dużo mniej skomplikowaną niż LCD, z czasem produkcja urządzeń bazujących na tym typie ekranów stanie się mniej kosztowna” - powiedział podczas imprezy Ching W. Tang, prof. Hong Kong University of Science and Technology, nazywany przez branżę ojcem tej technologii.
“OLED jest pierwszą technologią, która gwarantuje wyświetlanie prawdziwej czerni, co znacznie zwiększa kontrast wyświetlanych kolorów. W filmach czerń jest równie istotna co światło i jego natężenie. Dopiero dzięki tym ekranom moje filmy wyglądają, tak jak to sobie wyobrażałem” - przekonywał reżyser, sir Ridley Scott, którego wypowiedź odtworzono podczas konferencji.
Technologia OLED może być wykorzystana do produkcji ekranów dowolnej wielkości, pozwala ona wytwarzać także zakrzywione ekrany. Obecnie stosowana jest m.in. w telewizorach, smartfonach czy inteligentnych zegarkach i opaskach. W przyszłości planuje się zintegrować panele OLED z powierzchniami szklanymi czy fasadami budynków.
LG zaprezentowało podczas imprezy kilka prototypów ekranów z matrycami OLED, m.in. dwustronny i podwójnie zakrzywiony ekran zbudowany z trzech 65-cio calowych telewizorów UHD, a także niezwykle cienki (5,3 mm) telewizor 55-cio calowy, ważący zaledwie 12 kg.
Berlińskie targi IFA 2015 są otwarte dla zwiedzających w dniach 4-9 września. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział blisko ćwierć miliona entuzjastów technologii. (PAP)
Zobacz także
Nowatorska metoda uratowała pacjentów przed okaleczeniem
2016-12-01, 11:34Nowatorska metoda leczenia agresywnych guzów okolic szczękowych, zastosowana w Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego w Katowicach, pozwoliła dwojgu pacjentów uniknąć okaleczającej terapii, wiążącej się z usunięciem znacznych… Czytaj dalej »
Kamery na bloku operacyjnym, czyli chirurgia on-line z poznańskiej kliniki
2016-11-30, 16:35Kamery makro pokazujące obraz z bloku operacyjnego i miko - zmontowane m.in. w endoskopach transmitowały w środę dwie operacje z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poz… Czytaj dalej »
PWPW: za trzy lata może powstać polski mikroprocesor; koszt to 150 mln zł
2016-11-29, 17:56Za trzy lata może powstać polski Programowalny Układ Scalony, a szacunkowy koszt jego opracowania i wyprodukowania to 150 mln zł - poinformował prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Piotr Woyciechowski. Mikroprocesor może… Czytaj dalej »
Chorym z lekooporną depresją wszczepiono stymulatory nerwu błędnego
2016-11-28, 10:37Stymulatory nerwu błędnego wszczepili dwojgu pierwszym pacjentom lekarze w Szpitalu Klinicznym nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - Górnośląskim Centrum Medycznym (GCM) w Katowicach. U obojga zaobserwowano poprawę. Planowane są… Czytaj dalej »
Projekt badaczki z AGH może pomóc w walce z niedoborem wody
2016-11-28, 10:33Pozyskiwanie większych ilości wody z mgły jest celem badań prowadzonych przez dr inż. Urszulę Stachewicz z AGH w Krakowie. Pozytywne wyniki pracy uczonej mogłyby się przyczynić do efektywniejszej walki z niedoborami wody w świec… Czytaj dalej »