IFA 2015: prezes LG o technologii OLED i przyszłości telewizorów
Innowacje w branży technologii obrazu - zwłaszcza nowe typy paneli oparte na matrycach OLED zmienią sposób, w jaki doświadczamy treści wizualnych oraz projektujemy nasze otoczenie - przekonywał dr Sang-Beom Han, dyrektor LG Display, podczas wykładu inaugurującego targi IFA.
Prelegent wyjaśnił, że OLED, wykorzystujący diody organiczne, jest dziś jedyną technologią, która pokonuje ograniczenia tradycyjnych ekranów - pozwala ona osiągnąć bardzo wysoki kontrast, wysoką rozdzielczość, lecz przede wszystkim wiernie odwzorowuje czerń. Diody LED nie wymagają bowiem dodatkowego podświetlenia, jak ma to miejsce np. w panelach LCD.
“OLED pozwala zrezygnować z elementów podświetlających diody oraz innych dodatkowych warstw w ekranie, co czyni tę technologię dużo mniej skomplikowaną niż LCD, z czasem produkcja urządzeń bazujących na tym typie ekranów stanie się mniej kosztowna” - powiedział podczas imprezy Ching W. Tang, prof. Hong Kong University of Science and Technology, nazywany przez branżę ojcem tej technologii.
“OLED jest pierwszą technologią, która gwarantuje wyświetlanie prawdziwej czerni, co znacznie zwiększa kontrast wyświetlanych kolorów. W filmach czerń jest równie istotna co światło i jego natężenie. Dopiero dzięki tym ekranom moje filmy wyglądają, tak jak to sobie wyobrażałem” - przekonywał reżyser, sir Ridley Scott, którego wypowiedź odtworzono podczas konferencji.
Technologia OLED może być wykorzystana do produkcji ekranów dowolnej wielkości, pozwala ona wytwarzać także zakrzywione ekrany. Obecnie stosowana jest m.in. w telewizorach, smartfonach czy inteligentnych zegarkach i opaskach. W przyszłości planuje się zintegrować panele OLED z powierzchniami szklanymi czy fasadami budynków.
LG zaprezentowało podczas imprezy kilka prototypów ekranów z matrycami OLED, m.in. dwustronny i podwójnie zakrzywiony ekran zbudowany z trzech 65-cio calowych telewizorów UHD, a także niezwykle cienki (5,3 mm) telewizor 55-cio calowy, ważący zaledwie 12 kg.
Berlińskie targi IFA 2015 są otwarte dla zwiedzających w dniach 4-9 września. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział blisko ćwierć miliona entuzjastów technologii. (PAP)
Zobacz także
Uber uruchamia w Warszawie aplikację umożliwiającą zamawianie posiłku
2017-02-07, 11:16Amerykański koncern Uber uruchomił we wtorek w Warszawie aplikację, która umożliwia zamawianie posiłków z dostawą na terenie miasta. Stolica Polski jest dziesiątym miastem w Europie i pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym… Czytaj dalej »
PE chce chronić dzieci przed mową nienawiści w internecie
2017-02-06, 18:43Parlament Europejski chce wprowadzić przepisy, które zagwarantują ochronę dzieci przed szkodliwymi treściami i mową nienawiści w mediach i internecie, a zwłaszcza na platformach udostępniania plików wideo, jak np. Youtube. Czytaj dalej »
Facebook uruchamia narzędzie walki z fake news przed wyborami we Francji
2017-02-06, 13:08Serwis społecznościowy Facebook uruchomił w poniedziałek we Francji narzędzie, którego celem ma być walka z fałszywymi informacjami (tzw. fake news) przed zaplanowanymi na kwiecień i maj wyborami prezydenckimi w tym kraju. Czytaj dalej »
Serwis relacjebiograficzne.pl - historia konkretnych ludzi i ich przeżyć
2017-01-30, 13:30Serwis relacje.biograficzne.pl to nie jest historia podręcznikowa - fakty, nazwiska, daty. To historia konkretnych ludzi i ich przeżyć - o nowo powstałym serwisie internetowym relacjebiograficzne.pl opowiadają dr Jarosław Pałka i Maria… Czytaj dalej »
Rurociągowiec - innowacyjny robot do prac inspekcyjnych powstaje w AGH
2017-01-28, 12:09Rurociągowiec, innowacyjny robot do prac inspekcyjnych, powstaje w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Urządzenie, w przeciwieństwie do innych tego typu konstrukcji, może się automatycznie poruszać w różnych rurociągach - zarówno… Czytaj dalej »