IFA 2015: prezes LG o technologii OLED i przyszłości telewizorów
Innowacje w branży technologii obrazu - zwłaszcza nowe typy paneli oparte na matrycach OLED zmienią sposób, w jaki doświadczamy treści wizualnych oraz projektujemy nasze otoczenie - przekonywał dr Sang-Beom Han, dyrektor LG Display, podczas wykładu inaugurującego targi IFA.
Prelegent wyjaśnił, że OLED, wykorzystujący diody organiczne, jest dziś jedyną technologią, która pokonuje ograniczenia tradycyjnych ekranów - pozwala ona osiągnąć bardzo wysoki kontrast, wysoką rozdzielczość, lecz przede wszystkim wiernie odwzorowuje czerń. Diody LED nie wymagają bowiem dodatkowego podświetlenia, jak ma to miejsce np. w panelach LCD.
“OLED pozwala zrezygnować z elementów podświetlających diody oraz innych dodatkowych warstw w ekranie, co czyni tę technologię dużo mniej skomplikowaną niż LCD, z czasem produkcja urządzeń bazujących na tym typie ekranów stanie się mniej kosztowna” - powiedział podczas imprezy Ching W. Tang, prof. Hong Kong University of Science and Technology, nazywany przez branżę ojcem tej technologii.
“OLED jest pierwszą technologią, która gwarantuje wyświetlanie prawdziwej czerni, co znacznie zwiększa kontrast wyświetlanych kolorów. W filmach czerń jest równie istotna co światło i jego natężenie. Dopiero dzięki tym ekranom moje filmy wyglądają, tak jak to sobie wyobrażałem” - przekonywał reżyser, sir Ridley Scott, którego wypowiedź odtworzono podczas konferencji.
Technologia OLED może być wykorzystana do produkcji ekranów dowolnej wielkości, pozwala ona wytwarzać także zakrzywione ekrany. Obecnie stosowana jest m.in. w telewizorach, smartfonach czy inteligentnych zegarkach i opaskach. W przyszłości planuje się zintegrować panele OLED z powierzchniami szklanymi czy fasadami budynków.
LG zaprezentowało podczas imprezy kilka prototypów ekranów z matrycami OLED, m.in. dwustronny i podwójnie zakrzywiony ekran zbudowany z trzech 65-cio calowych telewizorów UHD, a także niezwykle cienki (5,3 mm) telewizor 55-cio calowy, ważący zaledwie 12 kg.
Berlińskie targi IFA 2015 są otwarte dla zwiedzających w dniach 4-9 września. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział blisko ćwierć miliona entuzjastów technologii. (PAP)
Zobacz także
YouTube przeprosił za błędy w tłumaczeniu wystąpienia premiera Morawieckiego ws. noweli o IPN
2018-02-03, 11:07Serwis YouTube przeprosił za błędy w tłumaczeniu telewizyjnego wystąpienia premiera Mateusza Mazowieckiego na temat nowelizacji ustawy o IPN, które zmieniły sens jego wypowiedzi. Czytaj dalej »
Psycholog: smartfon w szkole ma negatywny wpływ na zdolności poznawcze uczniów
2018-01-24, 08:03Korzystanie ze smartfonów przez uczniów w szkołach źle wpływa na zdolności poznawcze. Dzieci korzystające podczas lekcji z telefonów komórkowych mają gorsze wyniki w nauce - mówi PAP psycholog Joanna Paszkowska-Rogacz z Instytutu… Czytaj dalej »
Politechnika Rzeszowska buduje motoszybowiec z napędem wodorowym
2018-01-20, 12:50Motoszybowiec z napędem wodorowym powstaje na Politechnice Rzeszowskiej. To kolejny etap prowadzonych od kilku lat badań nad alternatywnymi źródłami energii dla lotnictwa. Do pierwszego samodzielnego lotu motoszybowiec ma być gotowy… Czytaj dalej »
Prezydent: elektromobilność to skuteczna metoda walki ze smogiem
2018-01-17, 16:23Samochody elektryczne oznaczają brak emisji, jeżeli przejdziemy na elektromobilność będziemy w stanie zapewnić czystsze powietrze - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, na tym polu możemy też skutecznie konkurować z… Czytaj dalej »
Powraca wystawa "Kalejdoskop" w Młynie Wiedzy w Toruniu
2018-01-16, 08:47Wystawa 'Kalejdoskop' ponownie otwarta w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Instytucja przygotowała także towarzyszącą ekspozycji ścieżkę zwiedzania dla dzieci i młodzieży - na 30 stanowiskach prezentowane będą elementy… Czytaj dalej »