U wybrzeży Alaski masowo giną wieloryby
Od maja u wybrzeży wyspy Kodiak na Alasce odnotowano ponad 30 niewyjaśnionych zgonów wielorybów. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) zdecydowała się rozpocząć badania w tej sprawie.
Naukowcy z NOAA są zaniepokojeni liczbą martwych wielorybów, które od maja pojawiają się w wodach Alaski. Do tej pory odnotowano śmierć 11 finali, 14 humbaków, jednego wieloryba szarego i inne cztery niezidentyfikowane gatunki. Najwięcej martwych ssaków wypłynęło właśnie w rejonie wyspy Kodiak.
Badacze są zaniepokojeni sytuacją, ponieważ zazwyczaj ciało martwego wieloryba pojawia się raz na dwa lata.
Do tej pory nie ustalono przyczyn masowej śmierci wielorybów. Zgodnie z jedną z hipotez wieloryby zdechły w wyniku szkodliwego promieniowania po katastrofie elektrowni jądrowej Fukushima I, do której doszło w marcu 2011 r. po gigantycznym tsunami u wybrzeży japońskiej wyspy Honsiu.
W związku z tym niepokojącym zjawiskiem NOAA zdecydowała się zbadać sprawę. Znawczyni ssaków morskich pracująca dla tej agencji Teri Rowles zapewniła, że badania pozwolą uzyskać cenne informacje o stanie zdrowia wielorybów oraz ekosystemu, w którym żyją. "Zanim jednak poznamy wyniki ekspertyz, może upłynąć wiele miesięcy, a nawet lat" - zastrzegła.
Agencja NOAA jest odpowiedzialna za dostarczanie informacji w dziedzinie meteorologii, klimatologii oraz oceanografii.(PAP)
Zobacz także
Rząd: do 2020 r. każdy Polak z dostępem do internetu co najmniej 30Mb/s
2014-01-08, 22:56Do końca 2020 roku każdy Polak będzie miał dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s w dowolnej technologii - wynika z przyjętego w środę przez rząd Narodowego Planu Szerokopasmowego. Czytaj dalej »
Najnowocześniejsze na świecie laboratorium badania łożysk w Warszawie
2014-01-08, 22:54Laboratorium badania łożysk, unikatowe w skali świata, zostało otwarte w środę w warszawskim Instytucie Lotnictwa. Będą w nim testowane łożyska używane do budowy samolotów, lokomotyw i innych dużych maszyn. Czytaj dalej »
Gender Słowem Roku 2013
2014-01-07, 13:17Gender został wybrany Słowem Roku 2013 w konkursie prowadzonym przez naukowców z Instytutu Języka Polskiego UW i Fundacji Języka Polskiego. Inne wyróżnione w tym roku słowa to: ekspert, Euromajdan, janosikowe, podsłuch, słoik, t… Czytaj dalej »
Ruszają prestiżowe targi elektroniki - CES
2014-01-07, 08:24Wydajne baterie do tabletów, latające zabawki, czy prosty system kontroli inteligentnych telewizorów. Prestiżowe targi elektroniki CES w Las Vegas jeszcze oficjalnie się nie zaczęły, a już pokazano na nich pierwsze gadżety. Czytaj dalej »
Eksperci: w 2014 roku może dojść do przyspieszenia cyberzbrojeń
2014-01-07, 08:20W 2014 roku wzrośnie liczba ataków na użytkowników nawet mało popularnych sieci społecznościowych; w sieci mogą także pojawić się tajemnicze ataki, w których państwa będą testować swoje cyberbronie - przewidują eksperci od… Czytaj dalej »