Badanie: żyjemy dłużej, ale dłużej też jesteśmy schorowani
Żyjemy dłużej, ale wielu z nas żyje też dłużej w chorobie - wynika z badania przeprowadzonego w 188 krajach, którego rezultaty opublikowano w czwartek. W ciągu ostatnich 23 lat przeciętna długość życia dla kobiet i mężczyzn wydłużyła się o ponad 6 lat.
W ostatniej dekadzie ogólny stan zdrowia ludzi na świecie poprawił się dzięki postępom w walce z takimi chorobami zakaźnymi jak HIV/AIDS czy malaria, a także dzięki sukcesom w leczeniu schorzeń występujących podczas ciąży oraz u noworodków.
Aż tak dużej zmiany nie odnotowano jednak w przeciętnej długości życia w zdrowiu. Ludzie żyją dłużej w chorobie i jako osoby niepełnosprawne - głosi badanie, którego wyniki ukazały się w czasopiśmie medycznym "The Lancet.
"Na świecie dokonano wielkich postępów jeśli chodzi o zdrowie, ale obecnie głównym wyzwaniem jest to, by inwestować więcej środków w szukanie skutecznych sposobów zapobiegania głównym przyczynom chorób i niepełnosprawności oraz sposobów zwalczania ich" - powiedział autor badania Theo Vos z University of Washington.
Przeciętna długość życia na świecie dla obu płci wydłużyła się o 6,2 lat - z 65,3 w 1990 roku do 71,5 w 2013 roku. Długość życia w zdrowiu, czyli bez poważnych schorzeń, wydłużyła się o 5,4 lat - z 56,9 w 1990 roku do 62,3 w 2013 roku.
W 2013 roku najkrócej w zdrowiu żyli mieszkańcy Lesotho (42 lata), a najdłużej - Japończycy (73,4 lat). W Japonii mężczyźni średnio żyją w zdrowiu ponad 71 lat, a kobiety ponad 75. Kolejne miejsca zajmują: Singapur, Andora, Islandia, Cypr, Izrael, Francja, Włochy, Korea Południowa i Kanada.
W większości ze 188 krajów objętych badaniem zmiany w długości życia w zdrowiu w latach 1990-2013 były "znaczące i pozytywne" - twierdzą naukowcy. Jednak w niektórych - np. w Belize, Botswanie czy Syrii - przeciętna długość życia w zdrowiu w 2013 roku nie była znacznie dłuższa niż 23 lata wcześniej.
W niektórych państwach, m.in. w RPA, Paragwaju czy na Białorusi, długość życia w zdrowiu się skróciła. W Lesotho czy Suazi dzieci, które przyszły na świat w 2013 roku najpewniej przeżyją w zdrowiu o ok. 10 lat mniej niż osoby, które urodziły się tam 20 lat wcześniej.
Badanie wykazało również spore różnice między krajami o najwyższym i najniższej oczekiwanej długości życia w zdrowiu, w tempie tych zmian i ich kierunku.
Przeciętna długość życia w zdrowiu Nikaraguańczyków i Kambodżan znacznie wzrosła od 1990 roku - odpowiednio o 14,7 i 13,9 lat. Z kolei w Botswanie i Belize wskaźnik ten spadł odpowiednio o 2 i 1,3 lat.(PAP)
Zobacz także
Dzięki noblistom z chemii można uzyskiwać zupełnie nowe materiały i leki
2018-10-03, 14:35Tegoroczni nobliści z dziedziny chemii - Frances H. Arnold oraz George P. Smith i sir Gregory P. Winter - rozwinęli metody, pozwalające uzyskiwać m.in. biopaliwa, bardziej przyjazne środowisku tworzywa i nowe leki, pomocne w terapii chorób… Czytaj dalej »
Na UMK testują metodę, która może zwiększyć liczbę przeszczepianych nerek
2018-09-25, 19:17Nowatorską, nisko inwazyjną metodę badania nerek, która pozwoli na lepszą ocenę jakości pobieranych narządów, testują naukowcy z Collegium Medicum UMK w Toruniu. Metoda może się przyczynić do zwiększenia liczby przeszczepianych… Czytaj dalej »
W Toruniu nagrodzono uczestników Konkursu Astronomicznego
2018-09-25, 16:3267 uczniów z Pomorza i Kujaw rywalizowało w 6. edycji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego. Laureaci zostali dziś nagrodzeni w Domu Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »
Świat online to nie wszystko
2018-09-25, 12:30Jaki wpływ na rozwój młodego człowieka mają nowe technologie? Jak z e-uzależnieniem i nadmiernym korzystaniem z internetu i telefonów komórkowych mogą radzić sobie szkoły? Czytaj dalej »
Polscy archeolodzy odkryli w Bułgarii bogate groby z okresu rzymskiego
2018-09-23, 10:55Bogate, świetnie zachowane groby z okresu rzymskiego, czyli sprzed ok. 1800 lat, odkryli polscy archeolodzy w czasie wykopalisk w okolicy obozu legionowego Novae (k. Swisztow) w Bułgarii. To rzadkie i niespodziewane odkrycie na terenie Bałkanów… Czytaj dalej »