Chiny ograniczą eksport dronów w obawie przed terrorem
Chiny od 15 sierpnia ograniczą eksport m.in. dronów, aby skuteczniej chronić własne bezpieczeństwo i z obawy, że chiński sprzęt może wpaść w ręce ugrupowań terrorystycznych - poinformowała w poniedziałek państwowa agencja Xinhua.
Choć chińska technologia pozostaje w tyle za Stanami Zjednoczonymi i Izraelem, które są największymi na świecie sprzedawcami bezzałogowych statków powietrznych (UAV), to Chiny przyciągają coraz więcej kupujących z zagranicy, m.in. Nigerii, Pakistanu i Egiptu. Pekin, który odnosił pewne sukcesy w eksporcie załogowych samolotów wojskowych, wiąże duże nadzieje z dronami, ponieważ są one tańsze i łatwiejsze w produkcji.
Xinhua podkreśliła, że ograniczenia eksportowe koncentrują się głównie na urządzeniach, które mogą być w powietrzu przez długi czas i na dużych wysokościach.
"Restrykcje eksportowe są spowodowane wymogami antyterrorystycznymi, aby uniknąć sytuacji, w której wielkie, zaawansowane technologicznie drony wpadną w ręce niepowołanych elementów" - podkreśliła agencja, według której techniczne możliwości chińskich dronów należą obecnie do najlepszych na świecie. Xinhua dodała, że kraj musi także chronić prawa własności intelektualnej, co ma być kolejnym powodem wprowadzenia ograniczeń.
Chiny twierdzą, że zagrażają im islamscy bojownicy w regionie Sinkiangu, choć większość zagranicznych ekspertów uważa, że główne operujące tam według Pekinu ugrupowanie - Islamski Ruch Wschodniego Turkiestanu (ETIM) - nie działa na wielką skalę ani w spójny sposób.
Nie wiadomo, czy planowane ograniczenia są reakcją na przejęcie przez zbrojne grupy jakiegoś sprzętu.(PAP)
Zobacz także
„Dziewczyny do ścisłych” - akcja na UMK w Toruniu
2017-03-30, 19:37„Kobiety nie nadają się do kierunków ścisłych” - ten stereotyp starali się obalić organizatorzy Dnia Otwartego na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu. Czytaj dalej »
64 proc. polskich firm obawia się cyberataków na systemy przemysłowe
2017-03-25, 10:1564 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC. 'To co kiedyś było tylko science-fiction staje się rzeczywistością'… Czytaj dalej »
Znaleziony w stawie cios mamuta trafi na wystawę
2017-03-24, 10:01Dobrze zachowany cios mamuta, który przed prawie dwoma laty znaleziono w stawie w Wodzisławiu Śląskim, został zakonserwowany i od 30 marca będzie można go oglądać na wystawie w tamtejszym muzeum miejskim - poinformował PAP dyrektor… Czytaj dalej »
Ekspert: za 10-20 lat autonomiczne pojazdy zastąpią prywatne samochody
2017-03-22, 08:30Już za 10-20 lat w pełni autonomiczne pojazdy będą na naszych ulicach normalnym widokiem. Własny samochód będzie zaś ekstrawagancją bogaczy - przewiduje w rozmowie z PAP prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego w … Czytaj dalej »
50 pacjentów z Zabrza będzie pod zdalną opieką lekarzy
2017-03-20, 19:2350 pacjentów z Zabrza (Śląskie) będzie przez pół roku pod stałą, ale zdalną opieką lekarzy dzięki nowoczesnym urządzeniom, które - stale noszone przy sobie - będą monitorować ich stan zdrowia. Pozwoli to szybko wychwycić ewentualne… Czytaj dalej »