Lasery jak z "Gwiezdnych wojen" w służbie nauki
Wskaźnik laserowy czy odtwarzacz płyt DVD to tylko niektóre zastosowania laserów. O laserach mocniejszych niż wszystkie elektrownie świata i o eksperymentach, które wyglądają jak sceny z "Gwiezdnych wojen" mówią PAP badacze z Instytutu Chemii Fizycznej PAN.
W Centrum Laserowym w Warszawie - które jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Chemii Fizycznej PAN - lasery wykorzystuje się do zaawansowanych badań naukowych. Jan Szczepanek z IChF PAN wyjaśnia, że zainstalowane w laboratorium układy laserowe emitują "bardzo krótkie impulsy, ale o dużej energii".
Dr Paweł Wnuk opowiada, że w Centrum Laserowym znajduje się laser, którego moc jest pięciokrotnie większa niż moc wszystkich elektrowni na świecie, ale impulsy światła trwają miliony razy krócej niż błysk flesza.
"Dzięki laserom naukowcy mogą na przykład badać różne procesy chemiczne oraz właściwości materiałów w bardzo krótkich skalach czasowych, ale czasem lasery wykorzystują też do mniej poważnych, ale za to bardzo widowiskowych eksperymentów. Udało im się nagrać wideo, w którym widać, jak światło lasera podróżuje po korytarzu ich instytutu. Wygląda to jak scena rodem z +Gwiezdnych wojen+" - mówi dr Wnuk. (PAP)
Zobacz także
Rozwój albo poszukiwania nowej ścieżki zawodowej. Bezpłatne warsztaty na WSB
2019-05-14, 17:49Marketing, psychologia czy informatyka? M.in. z tych dziedzin odbędą się bezpłatne warsztaty w Bydgoszczy i Toruniu. Czytaj dalej »
Wystawa "Ciemna strona Ziemi" na UTP. Studencki protest przeciwko niszczeniu bioróżnorodności
2019-05-09, 20:43Jak połączyć muzykę rockową z architekturą i ekologią? Pokazują to studenci architektury na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy na wystawę prac pt. 'Ciemna strona Ziemi'. Czytaj dalej »
Pod majówkowym niebem
2019-05-03, 08:00Wielka majówka pod niebem gwiaździstym upływa - nomen omen - pod znakiem Hydry, czyli Węża Wodnego. To największy gwiazdozbiór ziemskiego firmamentu - oplata ponad 1/4 kręgu nieba! Czytaj dalej »
Zainstaluj aplikację i sprawdź jak oszczędzać na ogrzewaniu!
2019-04-27, 07:02Ruszyła nowa aplikacja dla bydgoszczan związana z efektywnym zarządzaniem energią. Dzięki niej będzie można obliczyć koszty zużycia energii i ogrzewania w gospodarstwie domowym, a także sprawdzić jakość powietrza. Czytaj dalej »
Upoluj Księżyc w Żłóbku!
2019-04-13, 12:1913 kwietnia będziemy świadkami jednego z najciekawszych zjawisk na niebie gwiaździstym w 2019 roku! Wieczorem Księżyc zakryje gromadę gwiazd M44. Przy sprzyjającej pogodzie gromada (znana też pod nazwą 'Żłóbek”) jest dostrzegalna… Czytaj dalej »