Lasery jak z "Gwiezdnych wojen" w służbie nauki
Wskaźnik laserowy czy odtwarzacz płyt DVD to tylko niektóre zastosowania laserów. O laserach mocniejszych niż wszystkie elektrownie świata i o eksperymentach, które wyglądają jak sceny z "Gwiezdnych wojen" mówią PAP badacze z Instytutu Chemii Fizycznej PAN.
W Centrum Laserowym w Warszawie - które jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Chemii Fizycznej PAN - lasery wykorzystuje się do zaawansowanych badań naukowych. Jan Szczepanek z IChF PAN wyjaśnia, że zainstalowane w laboratorium układy laserowe emitują "bardzo krótkie impulsy, ale o dużej energii".
Dr Paweł Wnuk opowiada, że w Centrum Laserowym znajduje się laser, którego moc jest pięciokrotnie większa niż moc wszystkich elektrowni na świecie, ale impulsy światła trwają miliony razy krócej niż błysk flesza.
"Dzięki laserom naukowcy mogą na przykład badać różne procesy chemiczne oraz właściwości materiałów w bardzo krótkich skalach czasowych, ale czasem lasery wykorzystują też do mniej poważnych, ale za to bardzo widowiskowych eksperymentów. Udało im się nagrać wideo, w którym widać, jak światło lasera podróżuje po korytarzu ich instytutu. Wygląda to jak scena rodem z +Gwiezdnych wojen+" - mówi dr Wnuk. (PAP)
Zobacz także
Kryzysy, prognozy, zmiany. Międzynarodowa konferencja na bydgoskim UKW
2023-06-01, 14:38Na bydgoskim UKW trwa dwudniowa konferencja, pt. „Utopie i dystopie wobec współczesnych lęków oraz nadziei społecznych'. Jej tematy to m.in.: zmiany klimatyczne, inwigilacja społeczeństwa, wyzwania kapitalizmu, czy „cyborgizacja'… Czytaj dalej »
Dokument Watykanu: chrześcijanin może być influencerem. Każdy wierzący nim jest!
2023-05-29, 21:00Chrześcijanin może być „influencerem” - podkreślono to w opublikowanym w poniedziałek dokumencie watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji. Watykan przyznał zarazem, że zaniepokojenie budzi komunikowanie, które dzieli, a pochodzi… Czytaj dalej »
Komfort psychiczny również jest ważny. Przy UKW powstało nowe Centrum Pomocy [zdjęcia]
2023-05-23, 17:17Centrum Pomocy Psychologicznej przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oficjalnie otwarte. Nowoczesna jednostka badawczo-rozwojowa działa już od stycznia, a we wtorek odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi… Czytaj dalej »
Tak cenne, że trzyma się je w banku! Mleko kobiece jest dla wcześniaków lekiem [wideo]
2023-05-19, 10:15- Naturalne mleko matki pomaga wcześniakom w prawidłowym rozwoju, a często działa także jako lekarstwo - powiedziała prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego Aleksandra Wesołowska. Dodała, że w 2020 roku 4 tysiące wcześniaków skorzystało… Czytaj dalej »
Prace o dynastii Wazów i rozmowy o relacjach polsko-szwedzkich w Golubiu-Dobrzyniu [zdjęcia]
2023-05-13, 21:38Golub-Dobrzyń świętuje 400-lecie przybycia króla Zygmunta III Wazy do miasta i ufundowanie trzeciego co do wielkości historycznego dzwonu w Polsce. Obchody połączone są z ósmym Międzynarodowym Konkursem Wiedzy Historycznej „Polska-Szwecja… Czytaj dalej »