Naukowcy z NASA odkryli podobną do Ziemi planetę
Przy użyciu teleskopu Keplera naukowcy z NASA odkryli najbardziej przypominającą Ziemię planetę, z dotąd obserwowanych, poza Układem Słonecznym, która potencjalnie nadawałaby się do zamieszkania. Planeta nazwana Kepler-452b jest o ok. 60 proc. większa od Ziemi i oddalona od niej o ok. 1400 lat świetlnych; znajduje się w Gwiazdozbiorze Łabędzia.
Planeta krąży wokół gwiazdy Kepler-452, która jest bardzo podobna do Słońca, lecz od niego starsza; jej odległość od gwiazdy jest zaledwie o 5 proc. większa niż Ziemi od Słońca. Potrzebuje 385 dni, aby okrążyć swą gwiazdę.
Kepler-452 ma 6 mld lat, jest więc o 1,5 mln starsza niż nasz Układ Słoneczny; jest też 20 proc. jaśniejsza od Słońca.
"Znalezienie planety podobnej do Ziemi, która ma podobne rozmiary i temperaturę (...) jest ogromnym postępem" - powiedział na konferencji prasowej Jeff Coughlin z Instytutu SETI w Mountain View w Kalifornii.
W oparciu o rozmiary planety naukowcy uważają, że Kepler-452b ma skalistą budowę i może być na niej ciekła woda.
Odkrycie zostanie opisane w najnowszym wydaniu amerykańskiego miesięcznika "The Astronomical Journal", należącego do najważniejszych i najstarszych międzynarodowych czasopism dotyczących astronomii. (PAP)
Zobacz także
Związki antynowotworowe ukryte w morskich głębinach
2014-07-29, 08:32W morskich sinicach, gąbkach, skorupiakach kryją się związki pomocne m.in. w walce z nowotworami i bakteriami. Kształtowane przez miliony lat w naturze, niemal nie mają skutków ubocznych. Teraz naukowcy sięgnęli do głębin, aby wydobyć… Czytaj dalej »
Energia z lagun pływowych przyniesie miliardy funtów
2014-07-21, 13:00Sektor brytyjskiej energetyki morskiej wytwarzający energię dzięki wykorzystaniu tzw. lagun pływowych( sztucznych zatok) może osiągnąć wartość nawet 27 mld funtów - wynika z raportu opracowanego przez Centre for Economics and Business… Czytaj dalej »
ZEA chcą wysłać statek bezzałogowy na Marsa
2014-07-17, 08:16Dysponujące znacznymi dochodami z eksportu ropy i gazu Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły zamiar wysłania w 2021 roku pierwszego arabskiego bezzałogowego statku kosmicznego na Marsa. Czytaj dalej »
23 instytucje utworzyły Instytut Autostrada Technologii i Innowacji
2014-07-15, 14:0318 uczelni, 2 instytuty i 3 przedsiębiorstwa z całej Polski utworzyły we wtorek konsorcjum Instytut Autostrada Technologii i Innowacji (IATI). W ramach niego konsolidować się będą zespoły chcące realizować duże projekty badawczo-rozwojowe… Czytaj dalej »
Amazon chce testować dostawcze drony [wideo]
2014-07-14, 13:39Amazon bardzo poważnie podchodzi do zapowiedzianego już jakiś czas temu wykorzystania dronów do dostarczania produktów zakupionych online. Amerykański gigant e-commerce zwrócił się do Federal Aviation Administration (odpowiednika… Czytaj dalej »