Rewolucja w kubańskim parlamencie, posiedzenie relacjonowane na Twitterze
Po raz pierwszy w historii kubańskiego parlamentaryzmu środowa sesja Zgromadzenia Narodowego Władzy Ludowej była relacjonowana na Twitterze. Na posiedzeniu omawiane były m.in. kwestie raportu budżetowego za 2014 rok i plany gospodarcze na najbliższy czas.
W historycznym posiedzeniu kubańskiego parlamentu brał udział prezydent Raul Castro. Agencja Associated Press zwraca jednak uwagę, że na obrady nie zostali wpuszczeni zagraniczni dziennikarze.
AP przypomina też, że parlament w ostatnim czasie założył swoje konto na Twitterze, na którym zapowiedziano m.in. środowe posiedzenie. Zamieszczono także informacje dotyczące najnowszej sesji - opublikowano np. wezwanie o spokój, wystosowane przez przewodniczącego parlamentu Estebana Lazo do deputowanych.
AP przypomina, że Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej obraduje dwa razy do roku.
Relacja na Twitterze z posiedzenia parlamentu to kolejny etap otwierania się komunistycznego reżimu na nowoczesne technologie i internet. W czerwcu władze w Hawanie poinformowały o rozszerzeniu dostępu obywateli do bezprzewodowego internetu, m.in. poprzez zwiększenie liczby centrów z dostępem do sieci, a także przez zmniejszenie opłat za korzystanie z Wi-Fi.
Rzecznik kubańskiego operatora telekomunikacyjnego ETECSA poinformował, że od lipca bezprzewodowy internet będzie dostępny w 35 centrach nadzorowanych przez władze w Hawanie. Zapowiedział też, że za godzinę korzystania z dostępu do sieci użytkownicy zapłacą tylko dwa dolary, a nie cztery i pół, jak to było do tej pory. Jednak AP zwraca uwagę, że mimo znacznej obniżki stawek dostęp do internetu pozostaje dla większości społeczeństwa luksusem.
Dostęp do sieci w domu jest nadal zakazany dla większości mieszkańców Kuby. Do tej pory bezprzewodowa sieć była dostępna głównie dla turystów mieszkających w hotelach. Ceny, jakie w nich obowiązywały, wynosiły nawet 25 proc. średniej krajowej pensji. (PAP)
Zobacz także
Fizyk: nauka jest sztuką, a badacze - artystami
2014-05-01, 16:42Piękno może być jednym z kryteriów prawdziwości w nauce - powiedział PAP fizyk prof. Grzegorz Wrochna. Badacz zdradza historie eksperymentów, które można nazwać dziełami sztuki, a także opowiada o tym, jak trudne do przyjęcia… Czytaj dalej »
Czuły polski skaner wykryje niebezpieczne przesyłki
2014-05-01, 14:13Czy w liście znajduje się tylko papier, czy też np. maleńka torebka z groźną substancją? Sprawdzi to, bez otwierania kopert, wyjątkowo efektywny i czuły skaner, nad którym pracują polscy naukowcy. W przyszłości może on trafić… Czytaj dalej »
USA i Wielka Brytania odradzają używanie przeglądarki Internet Explorer
2014-04-29, 20:32Eksperci d/s cyberbezpieczeństwa USA i Wielkiej Brytanii zalecają wykorzystanie innych przeglądarek internetowych niż Internet Explorer do czasu aż Microsoft - twórca przeglądarki - naprawi lukę bezpieczeństwa, dzięki której można… Czytaj dalej »
Komisja Europejska chce ukrócić wojny patentowe o smartfony
2014-04-29, 16:04KE chce ukrócić wojny na patenty między producentami smartfonów. We wtorek oceniła, że starania Motoroli Mobility przed niemieckim sądem o zakaz patentowy dla Apple'a stanowi nadużycie dominującej pozycji na rynku, na co nie pozwalają… Czytaj dalej »
Uwaga na dziurę w Internet Explorerze
2014-04-28, 12:42Microsoft ostrzega użytkowników o błędzie w zabezpieczeniach przeglądarki Internet Explorer. Lukę mogą wykorzystać hakerzy do przejęcia kontroli nad komputerem użytkownika. Czytaj dalej »