Sonda NASA minęła Plutona i przesłała sygnał na Ziemię
Przelatująca w maksymalnie małej odległości od Plutona sonda New Horizons przekazała na Ziemię sygnał świadczący o sukcesie misji. Sygnał dotarł do centrum kontroli w Maryland (USA) tuż przed godz. 03:00 rano w środę - podała agencja AP.
Na stronie amerykańskiej agencji kosmicznej NASA (www.nasa.gov) można też zobaczyć zdjęcia wykonane podczas zbliżania się sondy do Plutona. Wraz ze zbliżaniem się sondy do planety jakość zdjęć wzrastała. Najlepsze wcześniejsze zdjęcia tej karłowatej planety pochodzą z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Są jednak mało ostre, przypominają podzielone na piksele kule światła.
Według NASA sonda minęła Plutona w odległości nieco ponad 12 tys. km z prędkością 31 km/godz. Zaprogramowano ją tak, by minęła tę karłowatą planetę i zaczęła jej badania po stronie bardziej odległej od Ziemi.
Pierwszy sygnał świadczący o sukcesie misji stanowiła 15-minutowa seria informacji przekazanych do centrum kontroli misji w Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory w Maryland. Naukowcy tak zaprogramowali instrumenty New Horizons, by gromadziły maksymalnie dużą ilość danych, a łączność z Ziemią nawiązały dopiero, kiedy sonda minie Plutona i jego księżyce.
Oficjalna informacja o sukcesie pojawiła się w 13 godzin po zbliżeniu sondy do Plutona (co nastąpiło we wtorek o godz. 13:49). Na ten moment kontrolerzy misji czekali z wielką niecierpliwością - sygnał sondy musiał bowiem pokonać odległość niemal 5 mld km.
"Sonda jest zdrowa" - ogłosiła dyrektor operacyjny misji Alice Bowman, zagłuszona przez aplauz współpracowników zgromadzonych w agencji.
"Sonda jest pełna zdjęć. Nie możemy się doczekać" - powiedział dziennikarzom dyrektor ds. badań naukowych NASA John Grunsfeld.
"To przejmujący moment w historii" - mówił Grunsfeld na wcześniejszej konferencji prasowej. "Udało się! Przyjmujmy wyrazy uznania!" - wtórował mu kierownik naukowy misji New Horizons, Alan Stern z Southwest Research Institute w Boulder (stan Kolorado).
"Swoim dzisiejszym wielkim sukcesem zainspirowaliśmy całe kolejne pokolenie badaczy, a teraz wyglądamy odkryć, które dopiero nadejdą - podkreślał szef NASA Charles Bolden. - To historyczne zwycięstwo związane z nauką i eksploracją. Kolejny raz podnieśliśmy poprzeczkę potencjału ludzkości".
Wtorkowy przelot pozwolił na pierwsze tak bliskie spotkanie z Plutonem. Podczas przelotu sonda wykonała zdjęcia i zbierała dane, dzięki którym naukowcy będą mogli określić skład powierzchni i atmosfery karłowatej planety. Powstaną też dokładne mapy Plutona i jego księżyca Charona. Sonda bada również cztery małe księżyce zewnętrzne Plutona o nazwach: Styx, Nix, Kerberos i Hydra.
Dane przekazane dotychczas przez New Horizons pozwoliły potwierdzić, że średnica Plutona wynosi 2370 km, jest więc o ok. 80 km większa, niż szacowano.
Eksperci podkreślają, że przelot sondy obok Plutona jest jednym z kluczowych momentów w historii badania kosmosu. Oznacza, że wszystkie ciała niebieskie z Układu Słonecznego, od Merkurego po Plutona, mają na koncie przynajmniej jedną wizytę sondy.
Sonda New Horizons została wystrzelona z Ziemi w styczniu 2006 roku. W grudniu 2014 r., po pokonaniu niespełna 5 mld kilometrów, została wybudzona ze stanu hibernacji i rozpoczęła przygotowania do przelotu w pobliżu Plutona. (PAP)
Zobacz także
Orange: jesteśmy przygotowani na obsługę kolejnej fali pracy zdalnej
2021-03-19, 15:30Jesteśmy przygotowani na obsługę zwiększonego ruchu podczas kolejnej fali pracy zdalnej - przekazał operator usług internetowych Orange. Według szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Orange to największy udziałowiec rynku… Czytaj dalej »
Chcą promować sektor kosmiczny w Polsce oraz łączyć biznes i naukę
2021-03-16, 21:15W Toruniu powstała Polska Fundacja Przemysłu Kosmicznego. Ma rozwijać sektor kosmiczny w Polsce, tworzyć dla niego rozwiązania prawne i kształcić przyszłe kadry. Czytaj dalej »
Roje dronów nad naszymi głowami. To przyszłość, choć prace już trwają [wideo]
2021-03-16, 15:10Roje dronów na polskim niebie - nad tym m.in. pracuje się na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Badania UMK: pancerze żuków pustynnych to cud natury, który trzeba skopiować
2021-03-06, 11:50Chemicy z UMK w Toruniu pracują nad membranami, które będą lepiej transportować wodę i zatrzymywać sole i oraz zanieczyszczenia. Punktem wyjścia były badania chrząszcza pustynnego, który potrafi jednocześnie zbierać i odpychać… Czytaj dalej »
Trawa? Nie taka prosta sprawa! Naukowcy z UTP pracują nad trawą idealną
2021-03-01, 13:49Intensywnie zielona, odporna na suszę, choroby, szkodniki i deptanie - bydgoscy naukowcy opracowują „trawę przyszłości'. Nowa odmiana powstaje na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Trawa zostanie zmodyfikowana biologicznie… Czytaj dalej »