Sonda New Horizons zbliża się do Plutona
Sonda New Horizons, która wystartowała z Ziemi w 2006 r., 14 lipca osiągnie cel swojej podróży - najbardziej oddaloną od Słońca karłowatą planetę Pluton i jej satelity - poinformowali naukowcy z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie (Kalifornia).
W ub. sobotę nadzorujący lot sondy naukowcy przeżyli chwile grozy kiedy nieoczekiwanie przeszłą ona w "stan czuwania", co oznaczało m. in., że utracono z nią kontakt.
Ustalono, że przyczyną było przeciążenie głównego komputera sondy, który usiłował jednocześnie zapisywać nowe informacje w pamięci i kompresować już zapisane.
Na szczęście wszystko udało się po krótkim czasie przywrócić do normy, ale - jak powiedział szef zespołu prof. Alan Stern - ok. 30 obserwacji nie odbyło się. Dodał jednak, że stanowi to "mniej niż 1 proc." całości programu.
W poniedziałek sonda znajdowała się w odległości 9 mln km od Plutona, do którego zbliża się z prędkością 14 km/sek i 4,7 mld km od Ziemi. Olbrzymia odległość od Ziemi sprawia, że sygnał radiowy z sondy potrzebuje aż 4 godz. i 25 min aby dotrzeć do anten odbiorczych.
W najbliższych dniach sonda będzie przesyłać coraz więcej zdjęć Plutona i jego największego satelity - Charona. Pluton jest najbardziej odległą od Słońca tzw. planetą karłowatą Układu Słonecznego (jego masa to zaledwie 1/6 masy ziemskiego Księżyca). Do 2006 r. miał status dziewiątej "pełnoprawnej" planety Układu Słonecznego, ale ostatecznie ją utracił. Dotychczas był zupełnie niezbadany i otaczała go pewna aura tajemniczości.
Naukowców zafrapowały już pierwsze zdjęcia nadesłane przez sondą. Widać na nich, że Pluton ma kolor czerwonawy a jego satelita Charon jest szary. Na powierzchni Plutona występują tajemnicze plamy. Okolice biegunów planety nie są białe, jak np. na Ziemi, czy Marsie, ale czarne.
Pluton otrzymuje znikomą, w porównaniu z Ziemią, ilość światła i ciepła słonecznego. Do jednego okrążenia Słońca potrzebuje aż 248 ziemskich lat. (PAP)
Zobacz także
Badania: To, co jemy wpływa na przebieg zakażenia COVID-19
2021-06-09, 06:05Osoby niejedzące mięsa i peskatarianie lżej przechodzą zakażenie COVID-19. Dlatego te diety mogą być traktowane jako forma ochrony przed ciężką postacią COVID-19 - wynika z przeprowadzonych w sześciu krajach badań. Czytaj dalej »
Badania: Osoby z COVID-19 mają cięższe udary mózgu niż te z ogólnej populacji
2021-06-08, 09:08- Wśród osób z COVID-19, u których wystąpił udar mózgu, częściej ma on ciężki przebieg - wynika z badania, które publikuje pismo „Stroke”. Ponadto, w grupie z COVID-19 stwierdzono również większy odsetek młodszych osób… Czytaj dalej »
20 lat po locie pierwszego astronauty-turysty, czas na kolejne wakacje w kosmosie!
2021-06-06, 17:08W 20 lat po locie pierwszego astronauty-turysty, kolejni chętni przygotowują się do podróży w kosmos. Sprzedaż biletów rozpoczęły firmy założone przez znanych miliarderów: Blue Origin Jeffa Bezosa, Virgin Galactic Richarda Bransona… Czytaj dalej »
Nowy kierunek studiów na UKW. Praktyczna fizyka ratująca zdrowie i życie
2021-06-03, 13:10Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wspólnie z Centrum Onkologii w Bydgoszczy uruchomiły nowy kierunek studiów licencjackich - fizyczne podstawy radioterapii oraz diagnostyki obrazowej. Czytaj dalej »
Eksperci o możliwych powodach zakrzepicy po szczepionkach wektorowych
2021-05-30, 20:30Zdarzenia zakrzepowo-zatorowe po szczepionkach wektorowych przeciw COVID-19 są bardzo rzadkie, niemniej przyczyny tych zdarzeń wymagają wyjaśnienia - podkreślają polscy naukowcy i w swojej publikacji w czasopiśmie naukowym „Vaccines”… Czytaj dalej »