Wikipedia nagrodzona nagrodą księżniczki Asturii
Wikipedii, popularnej internetowej encyklopedii tworzonej przez internautów, przyznano w środę nagrodę księżniczki Asturii za "demokratyczną, otwartą i uczestniczącą" metodę tworzenia encyklopedii dostępnej w całym świecie.
Nagrodę przyznano w kategorii współpracy międzynarodowej.
Tytuł księcia (bądź księżniczki) Asturii to główny oficjalny tytuł następcy (następczyni) tronu Hiszpanii. Dlatego też po wstąpieniu w zeszłym roku na tron jej fundatora, księcia Filipa, fundacja przyznająca od 1981 nagrodę w ośmiu kategoriach działa obecnie jako Fundacja Księżniczki Asturii. Następczynią tronu jest teraz starsza córka króla Hiszpanii Filipa VI i królowej Letycji - 10-letnia Eleonora Burbon Ortiz. Dopóki nie podrośnie, uroczystościom związanym z nagrodą będzie przewodniczyć jej ojciec.
Wikipedia, założona przez amerykańskiego przedsiębiorcę Jimmy ego Walesa z pomocą filozofa Larry ego Sangera w 2001 roku, jest darmową encyklopedią dostępną w wielu językach, redagowaną przez zarejestrowanych ochotników z całego świata. Należy do 10 najczęściej odwiedzanych miejsc w internecie. Odwiedza ją w ciągu miesiąca 500 mln ludzi.
Według jurorów Wikipedii "udało się zdobyć światowy zasięg w upowszechnianiu wiedzy, podobnie do tego, co osiągnął encyklopedystyczny duch XVIII wieku".
Wikipedią zarządza od 2003 roku Fundacja Wikimedia z siedzibą w San Francisco.
Encyklopedia ma ponad 25 mln zarejestrowanych użytkowników, z czego ponad 73 tys. to aktywni redaktorzy - podała Fundacja Księżniczki Asturii w komunikacie.
Zawiera ponad 37 mln haseł napisanych w 288 językach. Najobszerniejsza jest jej wersja angielskojęzyczna - liczy ona ponad 4,8 mln artykułów-haseł.
Fundacja Księżniczki Asturii przypomniała też, że Wikipedia prowadzi kilka wielojęzycznych projektów stosujących tę samą technologię, m.in. serwis wolnych podręczników Wikibooks, Wikisłownik, edukacyjną platformę Wikiwersytet oraz Wikicytaty, Wikipodróże, Wikiźródła - bibliotekę rozmaitych tekstów oryginalnych publikowanych w domenie publicznej, Wikimedię Commons z obrazami i multimediami.
W 35. edycji do nagrody zgłoszono 24 kandydatury z 10 krajów. Wśród nich znaleźli się m.in.: UNESCO, himalajscy szerpowie, Hiszpańskie Siły Zbrojne, były premier Portugalii i wysoki komisarz narodów zjednoczonych ds. uchodźców Antonio Guterres.
Nagrodę ustanowiono w celu "wzmocnienia więzi między Księstwem a księciem Asturii oraz kultywowania i promowania naukowych, kulturalnych i humanistycznych wartości tworzących uniwersalne dziedzictwo ludzkości".
W zeszłym roku w kategorii współpracy międzynarodowej nagrodę otrzymała Fundacja Fulbrighta. Pozostałe nagrody przyznawane są za osiągnięcia na polu nauki, humanistyki i spraw publicznych.
Nagroda to 50 tys. euro oraz statuetka projektu Joana Miro.(PAP)
Zobacz także
Archeolodzy odnaleźli na Świętym Krzyżu ślady wcześniejszych kościołów
2015-01-23, 13:31Archeolodzy prowadzący prace pod posadzką bazyliki na Świętym Krzyżu odkryli ślady trzech wcześniejszych kościołów, które stały w tym miejscu oraz zawaloną kryptę - prawdopodobnie romańską. Czytaj dalej »
Raport - co poprawia dostępność stron internetowych dla niewidomych i niedowidzących
2015-01-22, 16:52Użycie elektronicznego tekstu, a nie skanów czy zdjęć, nagłówki HTML, alternatywne opisy, właściwy kontrast kolorystyczny - to niektóre sposoby na to, żeby strona internetowa była dostępna dla osób niewidomych i niedowidzący… Czytaj dalej »
Powstaje polski ośrodek terapii protonowej
2015-01-21, 16:29Pierwszy w naszym rejonie Europy ośrodek terapii protonowej rozpocznie działalność w Bronowicach pod Krakowem w trzecim kwartale 2015 r. - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie. Czytaj dalej »
Ciągły rozwój i polski akcent na rynku gier MOBA
2015-01-21, 11:23Popularność gier komputerowych typu MOBA stale rośnie. Baza graczy 'Dota 2' przekroczyła 10 mln osób, a 'League of Legends' - 67 mln osób. Wkrótce na rynek mają także trafić polska gra 'The Witcher Battle Arena' oraz amerykański… Czytaj dalej »
Projekt Ara zapowiada czas modularnych smartfonów?
2015-01-21, 10:32Google wprowadził pilotażowo na rynek modularny smartfon Ara. Na razie będzie dostępny wyłącznie w Portoryko. Według ekspertów może to zapowiadać otwarcie nowego segmentu rynku - urządzeń mobilnych składających się z wymienialnych… Czytaj dalej »