Wikipedia nagrodzona nagrodą księżniczki Asturii
Wikipedii, popularnej internetowej encyklopedii tworzonej przez internautów, przyznano w środę nagrodę księżniczki Asturii za "demokratyczną, otwartą i uczestniczącą" metodę tworzenia encyklopedii dostępnej w całym świecie.
Nagrodę przyznano w kategorii współpracy międzynarodowej.
Tytuł księcia (bądź księżniczki) Asturii to główny oficjalny tytuł następcy (następczyni) tronu Hiszpanii. Dlatego też po wstąpieniu w zeszłym roku na tron jej fundatora, księcia Filipa, fundacja przyznająca od 1981 nagrodę w ośmiu kategoriach działa obecnie jako Fundacja Księżniczki Asturii. Następczynią tronu jest teraz starsza córka króla Hiszpanii Filipa VI i królowej Letycji - 10-letnia Eleonora Burbon Ortiz. Dopóki nie podrośnie, uroczystościom związanym z nagrodą będzie przewodniczyć jej ojciec.
Wikipedia, założona przez amerykańskiego przedsiębiorcę Jimmy ego Walesa z pomocą filozofa Larry ego Sangera w 2001 roku, jest darmową encyklopedią dostępną w wielu językach, redagowaną przez zarejestrowanych ochotników z całego świata. Należy do 10 najczęściej odwiedzanych miejsc w internecie. Odwiedza ją w ciągu miesiąca 500 mln ludzi.
Według jurorów Wikipedii "udało się zdobyć światowy zasięg w upowszechnianiu wiedzy, podobnie do tego, co osiągnął encyklopedystyczny duch XVIII wieku".
Wikipedią zarządza od 2003 roku Fundacja Wikimedia z siedzibą w San Francisco.
Encyklopedia ma ponad 25 mln zarejestrowanych użytkowników, z czego ponad 73 tys. to aktywni redaktorzy - podała Fundacja Księżniczki Asturii w komunikacie.
Zawiera ponad 37 mln haseł napisanych w 288 językach. Najobszerniejsza jest jej wersja angielskojęzyczna - liczy ona ponad 4,8 mln artykułów-haseł.
Fundacja Księżniczki Asturii przypomniała też, że Wikipedia prowadzi kilka wielojęzycznych projektów stosujących tę samą technologię, m.in. serwis wolnych podręczników Wikibooks, Wikisłownik, edukacyjną platformę Wikiwersytet oraz Wikicytaty, Wikipodróże, Wikiźródła - bibliotekę rozmaitych tekstów oryginalnych publikowanych w domenie publicznej, Wikimedię Commons z obrazami i multimediami.
W 35. edycji do nagrody zgłoszono 24 kandydatury z 10 krajów. Wśród nich znaleźli się m.in.: UNESCO, himalajscy szerpowie, Hiszpańskie Siły Zbrojne, były premier Portugalii i wysoki komisarz narodów zjednoczonych ds. uchodźców Antonio Guterres.
Nagrodę ustanowiono w celu "wzmocnienia więzi między Księstwem a księciem Asturii oraz kultywowania i promowania naukowych, kulturalnych i humanistycznych wartości tworzących uniwersalne dziedzictwo ludzkości".
W zeszłym roku w kategorii współpracy międzynarodowej nagrodę otrzymała Fundacja Fulbrighta. Pozostałe nagrody przyznawane są za osiągnięcia na polu nauki, humanistyki i spraw publicznych.
Nagroda to 50 tys. euro oraz statuetka projektu Joana Miro.(PAP)
Zobacz także
Jaskólski i Wlodawer laureatami amerykańsko-polskiej nagrody naukowej
2015-02-12, 00:39Światowej sławy uczeni - prof. Mariusz Jaskólski z Polski i dr Alexander Wlodawer z USA, których wspólne odkrycie struktury białka wirusa HIV przyczyniło się do powstania leku na AIDS, zostali laureatami pierwszej edycji Amerykańsko-Polskiej… Czytaj dalej »
Zaprezentowano dysk Blu-ray, który przechowa dane przez 2 tys. lat
2015-02-11, 13:05Firma Verbatim zaprezentowała nowy dysk optyczny Blu-ray o pojemności 100 GB, który jej zdaniem ma przechowywać dane przez 2 tys. lat. Nowy M-DISC ma być dostępny w sprzedaży pod koniec lutego i stanowić alternatywę dla przechowywania… Czytaj dalej »
Szef Apple: smartwatch zmobilizuje do aktywności fizycznej
2015-02-11, 10:01Szef koncernu Apple Tim Cook zapowiedział, że debiutujący na rynku smartwatch będzie motywował użytkowników do zwiększenia aktywności fizycznej. W przypadku zbyt długiego siedzenia urządzenie przypomni o konieczności wstania i… Czytaj dalej »
Statek transportowy Dragon powrócił na Ziemię
2015-02-11, 09:09Prywatny statek kosmiczny Dragon powrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na Ziemię. Jak poinformowała we wtorek czasu lokalnego amerykańska agencja kosmiczna NASA, Dragon wylądował z pomocą spadochronu na Pacyfiku, w pobliżu… Czytaj dalej »
Festiwal filmów kręconych z dronów [wideo]
2015-02-10, 20:05W Nowym Jorku odbywa się I Festiwal Filmów Kręconych z Dronów. Czytaj dalej »