Firma Uber zapowiada ekspansję na rynku chińskim
Amerykańska firma Uber, kojarzący pasażerów z kierowcami za pomocą aplikacji na smartfony, poinformował o planach wielkiej ekspansji w Chinach. Tylko w tym roku zamierza zainwestować w tym kraju miliard dolarów.
Chiński rynek ma dla Ubera znaczenie priorytetowe - podkreślił współzałożyciel tej firmy Travis Kalanick w liście do inwestorów. Już teraz za pośrednictwem Ubera zamawiane jest w Chinach prawie milion przejazdów dziennie - dwa razy więcej niż przed miesiącem. W grudniu 2014 roku Uber podawał liczbę 1 miliona przejazdów dziennie jako cel swej działalności na całym świecie.
Kalanick podkreśla, żę Chiny są obecnie dla Ubera drugim co do wielkości rynkiem, po Stanach Zjednoczonych. Do końca przyszłego roku Uber zamierza działać w 50 z 80 chińskich miast mających ponad 5 milionów mieszkańców.
Konkurencją jest dla Ubera w Chinach miejscowa firma Didi Kuaidi, wspierana przez wielkie chińskie firmy internetowe Alibaba i Tencent. Uber zaś nawiązał współpracę z wielką chińską wyszukiwarką internetową Baidu.
Uber ma kłopoty w wielu krajach. Protestują przeciwko niemu przedsiębiorstwa taksówkowe, powołując się na wymogi formalne, jakie obowiązują kierowców zawodowo przewożących pasażerów. Także w Guangzhou (Kantonie) na południu Chin policja przeszukała niedawno biura Ubera w związku z podejrzeniem, że firma ta narusza przepisy regulujące przewóz pasażerów. (PAP)
Zobacz także
NASA będzie pracować nad autonomicznymi pojazdami wspólnie z Nissanem
2015-01-18, 21:34NASA wraz z Nissan North America będzie prowadzić prace badawcze przy opracowywaniu pojazdów autonomicznych. Współpraca ma umożliwić w przyszłości transfer technologii między przemysłem samochodowym i branżą kosmiczną, przyśpieszając… Czytaj dalej »
„Pudełkowa” wersja oczekiwanej gry „Dying Light” w Polsce i Ameryce będzie w terminie
2015-01-18, 15:17Za pośrednictwem prasy branżowej rozeszła się niepotwierdzona informacja o kilkutygodniowym przesunięciu premiery „Dying Light”, survivalowej gry akcji produkowanej przez polską firmę Techland. Producent częściowo zdementował… Czytaj dalej »
Podwodne pogawędki nurków możliwe dzięki badaniom fok i delfinów
2015-01-17, 10:43Już wiadomo, jak sprawić, by nurkowie mogli uciąć sobie pod wodą pogawędkę. Wcale nie jest przy tym konieczna elektronika - udowodnili to polscy naukowcy dzięki badaniom nad komunikacją morskich ssaków, m.in. fok i delfinów. Czytaj dalej »
Rok 2014 najcieplejszy na Ziemi od końca XIX wieku
2015-01-17, 10:34Rok 2014 był najcieplejszy od końca XIX wieku, gdy zaczęto prowadzić takie pomiary - wynika z opublikowanych odrębnych analiz amerykańskiej agencji NASA i Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej USA (NOAA). Czytaj dalej »
Naukowcy zbadają jakość snu sportowców
2015-01-16, 11:20Wpływ treningu relaksacyjnego na jakość snu sportowców będzie badać grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie to ma pokazać m.in., że sportowcy mogą być narażeni na zakłócony sen w n… Czytaj dalej »