W weekend można zwiedzać centrum badań jądrowych w Świerku
Niedostępne na co dzień obiekty, m.in. jedyny w Polsce reaktor jądrowy MARIA, będzie można zobaczyć w najbliższy weekend w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku, podczas dni otwartych tej placówki.
Największy w Polsce instytut naukowy w sobotę i niedzielę od godz. 9 do 18 otwiera swoje podwoje dla wszystkich zainteresowanych. Będzie można zobaczyć nie tylko reaktor MARIA, ale i Centrum Informatyczne Świerk, Ośrodek Radioizotopów Polatom czy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.
Zwiedzający mają do wyboru dziesięć różnych tras. Podczas wycieczek na poszczególnych trasach można będzie obejrzeć np. reaktor MARIA, model elektrowni jądrowej, Centrum Informatyczne Świerk, laboratoria i bunkry, w których badane są akceleratory medyczne. Są też wycieczki po Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Odwiedzić można też Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych.
Atrakcje będzie można obejrzeć jedynie z przewodnikiem NCBJ w specjalnie zorganizowanych na miejscu grupach. Każdy przed wejściem na teren ośrodka będzie mógł wybrać jedną lub kilka tras tematycznych, w których będzie chciał uczestniczyć. Każda z nich zajmie od 30 do 85 minut, a o dostępności miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.
Organizatorzy zaplanowali również pokazy i zabawy z fizyką (dla młodzieży w wieku 11-15 lat).
Czas pomiędzy poszczególnymi wycieczkami będzie można spędzić na stoiskach tematycznych, na których zwiedzający zapoznają się m.in. z pracami nad energetyką przyszłości - fuzją jądrową czy aktualną sytuacją systemu energetycznego Francji. To jedyny kraj w Europie, który pozyskuje około 80 proc. energii z reaktorów jądrowych, dzięki czemu jego mieszkańcy korzystają z najtańszej energii elektrycznej.
Wybierając się do NCBJ trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty lub szkolną legitymację. Młodzież poniżej 18 lat, która nie będzie dysponowała żadnym z tych dokumentów, może wejść tylko pod opieką osoby dorosłej.
NCBJ znajduje się 30 km od Warszawy i 5 km od Otwocka. Na dni otwarte można dojechać własnym samochodem (organizatorzy zapewniają parking niestrzeżony) lub bezpłatnymi, specjalnie oznaczonymi autobusami, które kursować będą z Warszawy, Otwocka oraz Garwolina.
Szczegółowe informacje dotyczące dni otwartych NCBJ można znaleźć na stronie internetowej: www.ncbj.gov.pl
Reaktor MARIA pracuje w Świerku od 40 lat. Powstający w trakcie reakcji rozszczepienia jąder uranu strumień neutronów wykorzystywany jest do modyfikacji umieszczonego w rdzeniu reaktora materiału. Efektem jego pracy są radioizotopy wykorzystywane w medycynie, przemyśle i nauce. (PAP)
Zobacz także
Microsoft i Orange podpisały porozumienie ws. inteligentnych miast
2015-09-23, 14:17Dyrektor polskiego oddziału Microsoft Ronald Binkofski i wiceprezes zarządu Orange Polska Mariusz Gaca podpisali w środę podczas warszawskiego forum Smart City porozumienie o współpracy i dzieleniu się wiedzą ekspercką w obszarze… Czytaj dalej »
Wielka awaria komunikatora Skype
2015-09-21, 17:29W Skype ie wystąpiła w poniedziałek awaria uniemożliwiająca wykonywanie połączeń - przyznał właściciel popularnego komunikatora internetowego firma Microsoft, potwierdzając nieprawidłowości zgłaszane przez użytkowników na… Czytaj dalej »
Profile stałych klientów podstawą sukcesu sklepów internetowych
2015-09-20, 10:38Sklepy internetowe są w stanie budować profile preferencji swoich klientów w oparciu o dane pozostawiane w trakcie zakupów. Kluczem do ich sukcesu jest znajomość preferencji stałych klientów - twierdzi ekspert w rozmowie z PAP. Czytaj dalej »
Zdaniem eksperta, Facebook nie wprowadzi "anty-lajków"
2015-09-19, 11:18Mark Zuckerberg zapowiedział, że Facebook poszerzy możliwość oceniania treści przez użytkowników o nowy przycisk. Ma to być odpowiedź na liczne petycje o wprowadzenie 'dislike'ów'. Eksperci wskazują na przeciwskazania do takiego… Czytaj dalej »
PAN otworzyła centrum badawcze, które zajmie się energetyką
2015-09-17, 19:12Prace m.in. nad technologiami na rzecz energetyki odnawialnej prowadzone będą w Centrum Badawczym „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” Polskiej Akademii Nauk. Placówkę otwarto w czwartek w podwarszawskiej Jabłonnie. Czytaj dalej »