Sąd w Hamburgu zezwolił na używanie wtyczki blokującej reklamy
Sąd w Hamburgu oddalił skargę wydawców niemieckich gazet "Zeit Online" i "Handelsblatt" przeciwko firmie Eyeo - twórcy i dystrybutora wtyczki Adblock Plus umożliwiającej blokowanie reklam. Wydawcy rozważają możliwość odwołania się od wyroku.
Wydawcy oskarżyli kolońską firmę Eyeo o niedopuszczalną ingerencję w ich ofertę programową finansowaną dzięki wpływom z reklam, a tym samym o naruszenie zasad wolnej konkurencji.
Przedmiotem sporu był przede wszystkim system acceptable ads pozwalający użytkownikom na możliwość odblokowania na własne życzenie wybranych reklam spełniających określone kryteria, na przykład nie będące reklamami z dźwiękiem czy też nie blokujące całej strony.
Adwokat reprezentujący autorów pozwu Matthies van Eendenburg porównał działalność Eyeo z procederem uprawianym przez rozbójników lub osobami wymuszającymi haracz. Eyeo utrzymuje się z pieniędzy pobieranych za wciągnięcie wybranych firm na białą listę, co umożliwia im umieszczanie reklam pomimo blokady. Duży wzrost liczby użytkowników wtyczek doprowadził do poważnego spadku wpływów z reklam, co zagraża istnieniu bezpłatnych ofert w internecie - twierdzą wydawcy.
Adwokat Eyeo Heike Blank argumentowała, że 90 proc. stron internetowych, które znajdują się na białej liście, została umieszczona tam bezpłatnie. Pozostałe 10 proc. to koncerny uzyskujące duże dochody. Na liście firm uprzywilejowanych znalazły się m. in. Google, Microsoft, Amazon i United Internet.
Eyeo twierdzi, że nie każda firma może za pieniądze wejść na listę. Tylko reklamy, które "nie wkurzają" odbiorców, mogą zostać zaakceptowane. Eyeo kontroluje zawartość reklam i pobiera za to pieniądze.
W 2004 roku Federalny Sąd Najwyższy zezwolił na używanie wtyczek blokujących w telewizji.
Wydawcy stoją na stanowisku, że oferowane przez nich materiały oraz reklamy stanowią "nierozerwalną całość", a Adblock Plus ingeruje dużo bardziej w ich ofertę niż wtyczki antyreklamowe w telewizji.
Według danych producenta program Adblock Plus został pobrany 300 mln razy, a używa go 50 mln osób.
Wyrok Sądu Krajowego w Hamburgi nie zakończy zapewne trwającego od lat sporu. Dwa lata temu szereg redakcji, w tym "Spiegel Online" i "FAZ.net" apelowały do czytelników, by nie blokowali reklam, gdyż grozi to likwidacją bezpłatnych ofert.
Oprócz "Zeit Online" i "Handelsblatt" pozwy przeciwko firmie Eyeo złożyły też grupy medialne ProSiebenSat1, RTL Interactive i Axel Springer.
Rzeczniczka "Zeit Online" Ebba Schroeder powiedziała PAP, że wydawcy są nadal przekonani, iż wtyczki naruszają wolną konkurencję i są w związku z tym niedopuszczalne. Wydawca analizuje obecnie pisemne uzasadnienie wyroku. "Możliwe, że odwołamy się do wyższej instancji" - powiedziała Schroeder. (PAP)
Zobacz także
Zadbaj o swoją swoją przyszłość! Nowe kierunki i szkoły. Targi Edukacyjne w Toruniu
2023-03-25, 14:00Szkoły policealne i wyższe prezentują swoją ofertę podczas Targów Edukacyjnych w Toruniu. To szansa, by poznać obowiązujące w tym roku zasady rekrutacji i dowiedzieć się, jakie kierunki cieszą się teraz dużą popularnością… Czytaj dalej »
Naukowcy: pora dnia i rytm dobowy mają znaczenie w diagnozie i leczeniu raka
2023-03-25, 13:45Rytm dobowy, któremu podlega organizm reguluje nie tylko rytm snu; może również wpływać na rozwój, diagnozę i leczenie raka - wynika z artykułu opublikowanego na łamach „Trends in Cell Biology”. Czytaj dalej »
Nakielska szkoła żeglugi pod opieką Ministerstwa Infrastruktury [zdjęcia, wideo]
2023-03-16, 19:30Od 1 kwietnia Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią przechodzi pod skrzydła ministerstwa infrastruktury. Porozumienie w tej sprawie podpisali szef resortu, minister Andrzej Adamczyk i starosta nakielski Tadeusz So… Czytaj dalej »
Ekspert: polscy inżynierowie kosmiczni są praktycznie wszędzie. Wyrobili sobie markę
2023-02-27, 09:28Polscy inżynierowie kosmiczni biorą udział w większości ważnych misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i w kilku istotnych misjach NASA i misjach chińskich - mówi dr hab. inż. Piotr Orleański z Centrum Badań Kosmicznych PA… Czytaj dalej »
Prof. Górski: Światowy Kongres Kopernikański był inspirującym wydarzeniem
2023-02-21, 20:43- Zabiegaliśmy mocno o to, aby Kongres miał miejsce w Toruniu i z radością możemy potwierdzić, że podołaliśmy temu wyzwaniu - uważa prezydent Torunia Michał Zaleski. Jak ocenił jeden z organizatorów, prof. Grzegorz Górski, wydarzenie… Czytaj dalej »