W tym tygodniu kulminacja polskich obchodów dni społeczeństwa informacyjnego
Kształtowanie umiejętności cyfrowych i zainteresowań informatycznych u młodzieży to główny cel polskich obchodów Światowych Dni Społeczeństwa Informacyjnego. Ich kulminacja przypada w tym tygodniu. Z tej okazji do Warszawy przyjedzie wiceszef KE Andrus Ansip.
14 maja Ansip w trakcie konferencji "Jednolity rynek cyfrowy: umiejętności, gospodarka, zatrudnienie" zaprezentuje strategię jednolitego rynku cyfrowego, za który odpowiada w Komisji Europejskiej. Jego główne założenia to: lepszy dostęp do dóbr i usług cyfrowych w całej Europie, stworzenie odpowiednich warunków i jednolitych zasad prowadzenia działalności dla sieci cyfrowych i usług innowacyjnych, by mogły się lepiej rozwijać, zmaksymalizowanie potencjału związanego z gospodarką cyfrową.
Jak uważa wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego i jeden z organizatorów obchodów Marek Hołyński, obecność Ansipa w trakcie obchodów Światowych Dni Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDSI) w Warszawie będzie wyrazem uznania dla polskiego wkładu w ten projekt.
"Polska ma spory wkład w te prace i dość silną pozycję w tworzeniu inicjatyw związanych ze społeczeństwem informacyjnym w Europie. Jesteśmy tym bardzo zainteresowani. Jest to program o tyle ważny, że na kontynencie mamy nadal bardzo dużo barier, związanych z istnieniem granic geograficznych. Wbrew pozorom, w świecie elektronicznym granice są głębsze niż w rzeczywistym, nadal wielu operacji nie da się przeprowadzić ze względu na ich istnienie" - powiedział PAP Hołyński.
Jego zdaniem w programie chodzi głównie o stopniowe obalanie tych granic, "ponieważ, jak się okazuje, w Europie większość ludzi korzysta z własnych, lokalnych zasobów, również w handlu elektronicznym, który - jak się wydawało - te bariery zlikwiduje".
Tegoroczna edycja ŚDSI odbywa się pod hasłem "Telekomunikacja i technologie informacyjno-komunikacyjne: źródła innowacji". Jak czytamy w komunikacie prasowym organizatorów, m.in. pokazane będą zagadnienia "mające szczególne znaczenie dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego, takie jak nowe interfejsy użytkownika czy inteligentne miasta".
Poszczególnym imprezom patronują ministrowie: administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, gospodarki Janusz Piechociński oraz edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. W programie znalazły się konferencje, konkursy i imprezy informacyjne, "których głównym celem jest popularyzowanie idei podnoszenia umiejętności posługiwania się narzędziami informatycznymi oraz rozbudzenie wśród młodzieży szkolnej zainteresowań informatycznych".
Jak uważa Hołyński, edukacja najmłodszych jest najważniejszym zadaniem w dziedzinie szeroko pojętego społeczeństwa informacyjnego.
"Istnieje przekonanie, że młode pokolenie urodziło się z myszką w ręku i doskonale daje sobie radę w internecie, że (młodzi) są naturalnymi użytkownikami sieci - "digital natives". Natomiast okazuje się, że ta ocena jest nieco pochopna, ponieważ wiele badań wskazuje na ich bardzo powierzchowną wiedzę, która sprowadza się zaledwie do kilku umiejętności - np. do gier. Ale jeśli stają przed trudniejszymi zadaniami, jak wyszukiwanie informacji czy ich ocena, to się w nich nie sprawdzają" - zaznacza Hołyński.
Jego zdaniem w dziedzinie edukacji najmłodszych jest wiele do zrobienia, a chodzi głównie o wyrabianie właściwych nawyków. Mają temu służyć konkursy dedykowane młodzieży szkolnej: "Są one adresowane głównie do szkół na różnych poziomach. Bierze w nich udział bardzo duża liczba dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszą się też konkursy dotyczące bezpieczeństwa poruszania się po sieci" - powiedział Hołyński. Jako przykład podał konkurs informatyczny "TIK?-TAK!", do udziału w którym zarejestrowało się prawie 30 tys. uczniów.
Obchody ŚDSI w Polsce odbędą się po raz dziewiąty. Organizuje je Polskie Towarzystwo Informatyczne we współpracy ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, administracji państwowej i parlamentu. Obchody zostały objęte honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, sekretarza generalnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego Houlin Zhao oraz patronatem instytucjonalnym Polskiego Komitetu ds. UNESCO. (PAP)
Zobacz także
Firmy Pfizer, BioNTech i Moderna przedstawiły dane w sprawie szczepionek
2020-12-11, 17:02Firmy Pfizer i BioNTech oraz Moderna przedstawiły „bardzo solidne” dane dotyczące opracowanych przez nie szczepionek na COVID-19, będące dobrą podstawą do oceny ich skuteczności - powiedziała dyrektor wykonawcza Europejskiej Agencji… Czytaj dalej »
Cyberatak na Europejską Agencję Leków badającą m.in. szczepionki
2020-12-09, 19:49Europejska Agencja Leków (EMA) stała się celem cyberataku - poinformowano w środę na stronie EMA. Nie podano żadnych dalszych informacji oprócz tego, że w sprawie toczy się śledztwo. EMA jest agencją UE odpowiedzialną m.in. za… Czytaj dalej »
Terapia dzieci i ich rodzin. Budują Centrum Pomocy Psychologicznej [zdjęcia]
2020-12-07, 07:50Centrum Pomocy Psychologicznej UKW prawie gotowe. Obecnie trwają prace wykończeniowe budynku, który oficjalnie otwarty zostanie wiosną. Czytaj dalej »
Zakażeni SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. I chorować ciężej
2020-12-03, 09:37Osoby, które zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. Mogą też przechodzić COVID-19 w sposób cięższy, niż przy pierwszej infekcji - wynika z analiz hiszpańskich naukowców. Czytaj dalej »
Największa konferencja poświęcona dronom trwa w Toruniu [link do transmisji]
2020-11-07, 08:20Jak nowe technologie mogą pomoc w ratowaniu życia i zdrowia? - na to pytanie odpowiadają uczestnicy DroneTech w Toruniu. W tym roku impreza odbywa się online. Czytaj dalej »