Opracowano technologię niewidocznego ogniwa słonecznego wbudowanego w ekran
Sunpartner Technologies opracowało ogniwo słoneczne, które może być instalowane jako niewidzialna warstwa w dowolnym typie ekranów urządzeń mobilnych. Firma otrzymała za tę innowację nagrodę "Best Technical Development within Energy Harvesting and Storage" targów IDTechEx Europe 2015.
WysipsR Crystal to ogniwo słoneczne wytwarzane w formie cienkiej folii (o grubości mniej niż 0,5 mm), charakteryzującej się przepuszczalnością świetlną rzędu 90 proc. Może być ono integrowane w procesie produkcji w dowolnym typie ekranu, jako jego dodatkowa warstwa. Obecna wersja ogniwa umożliwia działanie urządzenia po wyczerpaniu baterii głównej nawet przez 10 min. Technologia może być szczególnie przydatna w kryzysowych lub nagłych wypadkach - wykonanie rozmowy telefonicznej, uruchomienie GPS etc.
"Nagroda targów IDTechEx Europe pomoże w promowaniu naszych produktów i w rozwoju naszego przedsiębiorstwa we Francji i na świecie, bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia" - mówił po otrzymaniu nagrody Gregory Winter, dyrektor sprzedaży i rozwoju w Sunpartner Technologies.
"Obserwujemy obecnie prawdziwą eksplozję pól zastosowania urządzeń mobilnych i podłączonych do sieci, ze zjawiskiem tym wiążą się jednak nowe wyzwania, wśród których najpoważniejszym jest zapewnienie wydajności energetycznej oraz uczynienie samego procesu jej produkcji jak najbardziej przyjaznym dla środowiska. Opracowane przez nas technologie WysipsR, bazując na innowacyjnych, przepuszczalnych ogniwach świetlnych, wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom" - dodaje Winter.
Firma opracowała także WysipsR Graphics - ogniwo słoneczne w formie niewidocznej folii, którą można wbudować jako jedną z warstw obudowy czy wykończenia urządzenia elektrycznego oraz WysipsR Cameleon do stosowania m.in. w elewacjach budynków. Kluczową cechą całej rodziny tych technologii jest ich niewidoczność, co sprawia, że zastosowanie ogniwa nie ingeruje w estetykę urządzeń czy elementów infrastruktury miejskiej, generując przy tym dodatkową energię.
Sunpartner Technologies założono w 2008 r. we francuskim Aix-en-Provence. Firma zatrudnia obecnie 53 pracowników. Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce podczas targów IDTechEx Europe 2015. (PAP)
Zobacz także
Przemoc w grach może „zwiększać moralną wrażliwość”
2014-06-29, 13:11Nienawiść czy przemoc w grach komputerowych mogą zwiększać moralną wrażliwość u grających. Do takich zaskakujących wniosków doszedł amerykański ekspert, który badał poczucie winy u wielbicieli gier. Czytaj dalej »
Google zaczyna stosować "prawo do bycia zapomnianym"
2014-06-26, 13:55Koncern Google zaczął w tym tygodniu, na żądanie użytkowników, usuwać z wyników podawanych przez jego wyszukiwarkę niektóre pozycje, stosując się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, który w maju zdecydował o 'prawie… Czytaj dalej »
Nowości i kłopoty Google’a
2014-06-26, 09:51Firma Google zapowiada, że na rynku pojawią się inteligentne zegarki i inne urządzenia z jej systemem operacyjnym Android. Informacje te podano na biznesowej konferencji I/O w San Francisco. Imprezie towarzyszyły protesty. Czytaj dalej »
Koniec z uciążliwym parkowaniem. W Düsseldorfie zrobi to robot [wideo]
2014-06-24, 08:34Koniec z uciążliwymi manewrami i krzywym parkowaniem - na lotnisku w Düsseldorfie czynność tę za kierowców wykona robot. Czytaj dalej »
Zmarła Stephanie Kwolek, wynalazczyni kevlaru
2014-06-21, 09:24W wieku 90 lat zmarła w USA chemiczka polskiego pochodzenia Stephanie Kwolek, która w 1965 wraz ze swym zespołem wynalazła kevlar - wyjątkowo silne włókna, dziś stosowane m.in. w kamizelkach kuloodpornych. Czytaj dalej »