Nowoczesny symulator do szkolenia pilotów liniowych działa w Łodzi
O nowoczesny symulator do szkolenia przyszłych pilotów liniowych do tzw. uprawnień do lotów według przyrządów wzbogacił się ośrodek szkolenia lotniczego Bartolini Air w Łodzi. Urządzenie może realistycznie symulować m.in. turbulencje czy nagłe przyspieszenia samolotu.
Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał już certyfikat zatwierdzający dopuszczenie urządzenia do użytku.
Amerykański symulator RedBird FMX - jak wyjaśnił Bartłomiej Walas, współzałożyciel Bartolini Air - jest pierwszym certyfikowanym urządzeniem działającym na ruchomej platformie; może nie tylko przedstawiać pracę poszczególnych systemów samolotu czy symulować to, co widzi pilot za oknem, ale także pozwala na realistycznie odczuwanie turbulencji, przyśpieszeń czy nagłych zmian położenia maszyny.
Według Walasa, zastosowanie symulatora znacząco obniża koszt szkolenia i przede wszystkim daje nieporównywalne większe możliwości zainscenizowania sytuacji, które na prawdziwym samolocie byłyby zbyt niebezpieczne do wykonania.
Symulator, który kosztował ok. 1 mln zł, został zainstalowany w terminalu lotniska w Łodzi; szkolenie na nim rozpoczęło już kilku pilotów. (PAP)
Zobacz także
Kwantowy komputer nie tak szybki
2014-01-18, 11:45Komputery przyszłości, tak zwane komputery kwantowe, nie zawsze są znacznie szybsze od tradycyjnych. Wskazują na to wstępne eksperymenty przeprowadzone przez kanadyjską firmę D-Wave. Czytaj dalej »
Skamielina ryby pokazuje, kiedy zaczęły się wykształcać tylne nogi
2014-01-18, 10:43Skamielina ryby sprzed 375 mln lat, znaleziona na kanadyjskiej wyspie Ellesmere pokazuje, że tylne nogi zaczęły się wykształcać u ryb jeszcze zanim niektóre gatunki kręgowców wybrały życie na suchym lądzie. Czytaj dalej »
Polski przeszczep twarzy najlepszym zabiegiem na świecie w 2013 r.
2014-01-16, 07:59Pierwszy przeprowadzony w Polsce przeszczep twarzy został uznany za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny 2013 r. podczas zakończonego właśnie na Hawajach dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej… Czytaj dalej »
Nowe laboratorium NCBJ przyspieszy prace nad lekami do radioterapii
2014-01-15, 18:59Najnowocześniejsze w Polsce laboratorium badań przedklinicznych do badania radiofarmaceutyków oddano do użytku w środę w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Umożliwi ono np. przyspieszenie prac nad nowymi lekami stosowanymi m.in. w… Czytaj dalej »
Odkryto kolejny kanion pod lodem Antarktydy
2014-01-15, 11:35Potężny rów - głębszy niż Wielki Kanion Kolorado, odkryli pod lodem Antarktydy naukowcy dzięki danym satelitarnym i radarowym. Informują o tym w 'Geological Society of America Bulletin'. Czytaj dalej »