Nowoczesny symulator do szkolenia pilotów liniowych działa w Łodzi
O nowoczesny symulator do szkolenia przyszłych pilotów liniowych do tzw. uprawnień do lotów według przyrządów wzbogacił się ośrodek szkolenia lotniczego Bartolini Air w Łodzi. Urządzenie może realistycznie symulować m.in. turbulencje czy nagłe przyspieszenia samolotu.
Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał już certyfikat zatwierdzający dopuszczenie urządzenia do użytku.
Amerykański symulator RedBird FMX - jak wyjaśnił Bartłomiej Walas, współzałożyciel Bartolini Air - jest pierwszym certyfikowanym urządzeniem działającym na ruchomej platformie; może nie tylko przedstawiać pracę poszczególnych systemów samolotu czy symulować to, co widzi pilot za oknem, ale także pozwala na realistycznie odczuwanie turbulencji, przyśpieszeń czy nagłych zmian położenia maszyny.
Według Walasa, zastosowanie symulatora znacząco obniża koszt szkolenia i przede wszystkim daje nieporównywalne większe możliwości zainscenizowania sytuacji, które na prawdziwym samolocie byłyby zbyt niebezpieczne do wykonania.
Symulator, który kosztował ok. 1 mln zł, został zainstalowany w terminalu lotniska w Łodzi; szkolenie na nim rozpoczęło już kilku pilotów. (PAP)
Zobacz także
Badania: To, co jemy wpływa na przebieg zakażenia COVID-19
2021-06-09, 06:05Osoby niejedzące mięsa i peskatarianie lżej przechodzą zakażenie COVID-19. Dlatego te diety mogą być traktowane jako forma ochrony przed ciężką postacią COVID-19 - wynika z przeprowadzonych w sześciu krajach badań. Czytaj dalej »
Badania: Osoby z COVID-19 mają cięższe udary mózgu niż te z ogólnej populacji
2021-06-08, 09:08- Wśród osób z COVID-19, u których wystąpił udar mózgu, częściej ma on ciężki przebieg - wynika z badania, które publikuje pismo „Stroke”. Ponadto, w grupie z COVID-19 stwierdzono również większy odsetek młodszych osób… Czytaj dalej »
20 lat po locie pierwszego astronauty-turysty, czas na kolejne wakacje w kosmosie!
2021-06-06, 17:08W 20 lat po locie pierwszego astronauty-turysty, kolejni chętni przygotowują się do podróży w kosmos. Sprzedaż biletów rozpoczęły firmy założone przez znanych miliarderów: Blue Origin Jeffa Bezosa, Virgin Galactic Richarda Bransona… Czytaj dalej »
Nowy kierunek studiów na UKW. Praktyczna fizyka ratująca zdrowie i życie
2021-06-03, 13:10Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wspólnie z Centrum Onkologii w Bydgoszczy uruchomiły nowy kierunek studiów licencjackich - fizyczne podstawy radioterapii oraz diagnostyki obrazowej. Czytaj dalej »
Eksperci o możliwych powodach zakrzepicy po szczepionkach wektorowych
2021-05-30, 20:30Zdarzenia zakrzepowo-zatorowe po szczepionkach wektorowych przeciw COVID-19 są bardzo rzadkie, niemniej przyczyny tych zdarzeń wymagają wyjaśnienia - podkreślają polscy naukowcy i w swojej publikacji w czasopiśmie naukowym „Vaccines”… Czytaj dalej »