Powstało konsorcjum uczelni i przemysłu dla rozwoju technologii 3D
Należące do koncernu Sikorsky zakłady PZL Mielec oraz Politechnika Rzeszowska podpisały w środę porozumienie o utworzeniu konsorcjum naukowo-przemysłowego Lot-Virtual-Lab. Jego celem jest m.in. zastosowanie technologii 3D w wyrobach polskiego przemysłu lotniczego.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Politechniki Rzeszowskiej Magdalena Kamler, do porozumienia przystąpiły również Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Politechnika Wrocławska.
"Konsorcjum powstało po to, aby stworzyć warunki dla rozwoju i efektywnego zastosowania konstrukcji i technologii 3D w wyrobach polskiego przemysłu lotniczego. Dodatkowym efektem będzie zacieśnienie współpracy pomiędzy uczelniami technicznymi a przemysłem" - dodała.
Kamler zaznaczyła, że celem powołania konsorcjum jest również realizacja projektu badawczo-rozwojowego pod roboczym tytułem „Rozproszone Laboratorium Rozszerzonej i Wirtualnej Rzeczywistości dla Potrzeb Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego” (Lot-Virtual-Lab) w ramach Centrum Kompetencji „Droga w Przestrzeń”. Projekt koordynuje Politechnika Rzeszowska we współpracy z Instytutem Autostrada Technologii i Innowacji (IATI).
Zgodnie z treścią podpisanego porozumienia, strony zadeklarowały podjęcie wspólnych działań, dzięki którym powstaną dobre warunki dla rozwoju technologii 3D. Działanie te mają polegać m.in. na otwieraniu pracowni dydaktycznych, laboratoriów i inkubatorów specjalizujących się w opracowaniach 3D.
Zdaniem prezesa PZL Mielec Janusza Zakręckiego, to ważne porozumienie, bo technologie 3D to przyszłość branży lotniczej. „Dlatego szczególnie zależy nam na współpracy z jednostkami naukowymi w ich rozwijaniu. Podpisane porozumienie pozwoli na usystematyzowanie i ukierunkowanie naszych wspólnych działań, tak by ich efekty były wymierne dla obu stron” - zaznaczył.
Z kolei wiceprezes ds. projektowania statków powietrznych koncernu Sikorsky Mike Amborese uważa, że powołanie konsorcjum Lot-Virtual-Lab to duży krok naprzód we współpracy polskiego przemysłu ze światem nauki. „To także następny krok w budowie w PZL Mielec światowej klasy centrum doskonalenia projektowania 3D, które już rozpoczęło swoją działalność” - dodał.
Zadowolenia z podpisania porozumienia nie krył także rektor rzeszowskiej politechniki Marek Orkisz. Jego zdaniem realizacja projektu pozwoli na otwarcie drzwi krajowych firm branży lotniczej dla studentów, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę w zakresie projektowania 3D. „Studenci będą mieli szansę na udział w opracowaniu praktycznych rozwiązań dla przemysłu, jak również umożliwiony zostanie im kontakt z inżynierami-praktykami" - powiedział rektor.
Jak deklarują zgodnie władze PZL Mielec i uczelni, inicjatywa jest otwarta na współpracę z innymi instytucjami, firmami i organizacjami, w tym szczególnie z producentami i dystrybutorami oprogramowania 3D, klastrami przemysłowymi i inkubatorami przedsiębiorczości oraz stowarzyszeniami inżynierskimi.
PZL Mielec to największy w Polsce producent statków powietrznych; wytwarza m.in. helikopter Black Hawk. Należy do amerykańskiego koncernu Sikorsky. Zatrudnia ok. 2,2 tys. pracowników.
Politechnika Rzeszowska jest największą w regionie uczelnią techniczną; kształci ok. 17 tys. studentów na sześciu wydziałach. (PAP)
Zobacz także
Już dzięki jednej dawce szczepionki o połowę spada ryzyko, że przekażesz COVID rodzinie
2021-04-29, 09:01- Jedna dawka szczepionki przeciwko COVID-19 może zmniejszyć ryzyko przenoszenia zakażeń w gospodarstwach domowych nawet o połowę - wskazują nowe badania przeprowadzone przez Public Health England (PHE). Czytaj dalej »
Druk 3D i urządzenie do czyszczenia obuwia. Medale w Moskwie dla naukowców z UKW
2021-04-25, 17:33Substancja obniżająca palność na bazie gorczycy, druk 3D w zawiesinach żeli USG, uchwyt stabilizujący kończynę czy urządzenie do czyszczenia obuwia. Naukowcy z bydgoskiego UKW wrócili z Moskiewskiego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych… Czytaj dalej »
Łowił ryby, zahaczył wędką o linię wysokiego napięcia. 47-latek nie żyje
2021-04-25, 12:51Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 47-letniego wędkarza w Kołaczkowie (powiat nakielski). Mężczyzna łowiąc ryby zahaczył wędką o linię wysokiego napięcia. Zmarł w wyniku porażenia prądem. Czytaj dalej »
Coraz więcej zleceń testów przez stronę gov.pl
2021-04-18, 19:45Blisko 250 tys. testów zlecono za pośrednictwem formularza zapisującego na test konoronawirusa, który jest na stronie gov.pl - poinformował w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski. Czytaj dalej »
W Warszawie zainaugurowano działanie Regionu Google Cloud [wideo]
2021-04-14, 20:34Google Cloud to centrum przetwarzania danych i usług w chmurze. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezesem koncernu - Sundarem Pichaiem, który podziękował później Morawieckiemu na Twitterze. Czytaj dalej »