Samolot o napędzie słonecznym kontynuuje lot dookoła świata
Samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 wylądował we wtorek nad ranem w środkowych Chinach kończąc kolejny etap historycznego lotu dookoła świata. Jego celem jest propagowanie stosowania odnawialnej energii - poinformowali organizatorzy.
Samolot, pilotowany przez szwajcarskich pilotów Bertranda Piccarda i Andre Borschberga, wystartował z Mandalaj, w Birmie i po 20-godzinnym locie wylądował w chińskim mieście Chongqing.
Jak wynika z opublikowanego komunikatu, piloci musieli w krótkim czasie znacznie zwiększyć wysokość lotu aby pokonać łańcuchy górskie w południowych Chinach. Musieli też założyć maski tlenowe ponieważ kabina samolotu nie jest hermetyczna a temperatura w niej spadła do minus 20 st. C.
Piccard i Borschberg zamierzają dokonać po raz pierwszy podróży dookoła świata samolotem napędzanym wyłącznie energią słoneczną. Solar Impulse 2 czerpie energię z ponad 17 tys. baterii słonecznych umieszczonych na jego skrzydłach.
Piloci rozpoczęli podróż 9 marca w Abu Zabi i przed przybyciem do Chin lądowali 4 razy. Kolejnym etapem lotu ma być chińskie miasto Nanking, skąd odlecą na Hawaje. Podróż ma potrwać ok. 5 miesięcy. (PAP)
Zobacz także
Sonda Rosetta zakończy misję 30 września
2016-06-30, 15:04Sonda Rosetta zakończy swoją misję 30 września, wykonując kontrolowane zejście na powierzchnię komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko - poinformowała w czwartek Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Czytaj dalej »
"Lekolepki" pomogą w dawkowaniu leków
2016-06-05, 12:56Do pomysłu naukowca zainspirowały podróże i rozwiązania graficzne w metrze w Meksyku. Czytaj dalej »
Studenci z Rzeszowa ponownie wygrali zawody łazików marsjańskich
2016-06-05, 11:34Drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej po raz drugi wygrała prestiżowe zawody łazików marsjańskich - University Rover Challenge, które zakończyły się w USA. Trzecie miejsce zajął zespół Continuum z Uniwersytetu… Czytaj dalej »
Będzie zgoda na hodowlę ludzkich embrionów w celach badawczych
2016-05-27, 20:57Ministerstwo zdrowia Holandii zapowiedziało w piątek, że wyrazi zgodę na hodowlę ludzkich embrionów w ściśle określonych celach badawczych. Dotąd prawo dopuszczało tylko badania na embrionach niewykorzystanych w ramach procedury… Czytaj dalej »
Nanotechnologie szansą m.in. w terapii spersonalizowanej
2016-05-26, 14:58Przed nanotechnologią jest bardzo duża przyszłość w naukach medycznych i w leczeniu pacjentów, bo dzięki niej będzie można skierować konkretny lek do określonego miejsca w organizmie, co pozwoli np. zmniejszyć dawki toksycznych… Czytaj dalej »