Europol rozbił siatkę hakerów kontrolujących 3,2 mln komputerów
Siatkę hakerów kontrolujących 3,2 mln zainfekowanych komputerów na całym świecie rozbił Europol we współpracy z firmami technologicznymi. Z uwagi na dobro trwającego dochodzenia nie podano, czy doszło do aresztowań.
Operacja - przeprowadzona z udziałem policji w Niemczech, Włoszech, Holandii i Wielkiej Brytanii oraz firm Anubisnetwork, Microsoft i Symantec - była koordynowana z Hagi przez Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości przy Europolu.
Akcja była wymierzona w liczący 3,2 mln komputerów botnet (sieć zainfekowanych komputerów używanych przez hakerów do nadużyć) Ramnit, który infekował komputery od 2012 r. W nocy z wtorku na środę wyłączono siedem serwerów wykorzystywanych przez hakerów.
"Współpracowaliśmy w celu zamknięcia serwerów command and control zarządzających siecią (komputerów) w różnych krajach Unii Europejskiej. Przestępcy stracili kontrolę nad infrastrukturą, której używali" - powiedział agencji Reutera przedstawiciel Centrum Paul Gillen.
Zainfekowane komputery znajdowały się na całym świecie, ale większość z nich była w Wielkiej Brytanii - powiedział Gillen.
W listopadzie ub. roku Europol poinformował, że podczas wspólnej operacji służb 16 krajów europejskich i USA zamknął ponad 400 nielegalnych portali działających w zapewniającej dużą anonimowość wirtualnej sieci TOR.
W sieci TOR działają tysiące czarnych rynków, na których handluje się narkotykami, bronią, udostępnia dziecięcą pornografię, łamie prawa autorskie, organizuje fałszowanie dokumentów itp. Zagnieździło się tam również wiele portali ekstremistycznych ugrupowań. Dla wyszukiwarek internetowych te miejsca w sieci są niewidoczne. TOR jest też jednak wykorzystywany m.in. przez aktywistów w krajach, w których władze wprowadziły cenzurę internetu. (PAP)
Zobacz także
Po wypoczynku uczniowie zasiądą do arkuszy. Tegoroczna matura w nowej formule!
2023-05-02, 16:30W czwartek maturzyści z całego kraju rozpoczną pisać egzamin dojrzałości. Do matury podejdzie ponad 270 tysięcy tegorocznych abiturientów oraz 55 tysięcy tych, którzy chcą poprawić wyniki z lat ubiegłych. Czytaj dalej »
Premier Morawiecki: Polska staje się krajem dostępnym dla wszystkich
2023-04-30, 19:30Inwestycje w Polskę lokalną są inwestycjami w niepodległość zwykłych Polaków. Nareszcie Polska staje się krajem dostępnym dla wszystkich - mówił premier Mateusz Morawiecki w podcaście, który w niedzielę zamieszczono w mediach… Czytaj dalej »
Koniec z klaustrofobią przy badaniu rezonansem! Nowy aparat w Aleksandrowie Kujawskim
2023-04-15, 18:00Najnowocześniejszy w Polsce rezonans magnetyczny będzie służyć pacjentom w szpitalu powiatowym w Aleksandrowie Kujawskim. Nowa pracownia diagnostyczna, która już została otwarta, kosztowała ponad 7 milionów złotych. Czytaj dalej »
To już pewne: im większy hałas uliczny, tym wyższe zagrożenie nadciśnieniem
2023-03-30, 09:30Dźwięk ryczących silników, pisk opon, odgłosy klaksonów i wyjących syren powodują wzrost ciśnienia krwi - potwierdzają najnowsze badania naukowe. Analizy tej zależności były przeprowadzane już wcześniej, ale ich wyniki nie były… Czytaj dalej »
Obsługa dronów, programowanie i wiele więcej. UKW zachęca do studiowania [zdjęcia]
2023-03-28, 16:38Najnowszą aparaturą wartą 10 milionów złotych chwalił się we wtorek (28 marca) Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. W gmachu Copernicanum odbył się Dzień Młodego Inżyniera. Przygotowano warsztaty, pokazy i wykłady. Czytaj dalej »