Lego X - prototyp "cyfrowych" klocków analogowych
Londyńskie studio projektowe Gravity Research Club zaprezentowało prototyp klocków Lego wyposażonych w czujniki, które umożliwiają utworzenie w czasie rzeczywistym na ekranie komputera cyfrowej kopii budowanego przedmiotu.
Projektanci wyposażyli kilkadziesiąt klocków Lego Duplo w czujniki i żyroskop. Pozwalają one przesyłać w czasie rzeczywistym informacje na temat położenia klocków względem siebie i w przestrzeni. Aplikacja na komputerze lub tablecie, dzięki analizie tych danych, konstruuje cyfrowy obraz budowanego przedmiotu.
Dzięki kolorowej grafice 3D, obraz prostych konstrukcji rysowany jest na ekranie urządzenia w czasie rzeczywistym. Aplikacja umożliwia także zapisanie projektu oraz jego wydrukowanie w technologii druku 3D - w dowolnej skali i z zachowaniem pożądanego poziomu szczegółów. Projektanci pracują teraz nad dalszą miniaturyzacją elektronicznych komponentów, w które można byłoby samodzielne wyposażyć klocki kupione w dowolnym sklepie.
Lego X (zaprezentowane w grudniu 2014 r.) ma w zamierzeniu twórców przyczynić się do zatarcia granicy między tym, co cyfrowe i fizyczne - wprowadzić proces projektowania przedmiotów do nowej ery. “Zamiast pracować wyłącznie w programach projektowanych, użytkownicy za pomocą kilku ruchów, będą mogli zobaczyć, jak dane działanie zmienia cały projekt - bryłę domu, mebla, czy pojazdu” - tłumaczy Oluwaseyi Sosanya, członkini zespołu Gravity Research Club.
“Już teraz możemy wykorzystywać druk 3D do materializowania pomysłów, ale klocki stają się interfejsem, który pozwala na szybszą i zdecydowanie bardziej żywą interakcję z oprogramowaniem. Wykorzystują zabawę - bez względu na wiek bawiących się - jednocześnie dając możliwość zapisywania różnych wariantów, zanim skorzystamy z drukarki, albo budowania wstępnych wersji, które można udoskonalać za pomocą aplikacji” - tłumaczy dr Grzegorz D. Stunża, ekspert edukacji medialnej z Uniwersytetu Gdańskiego.
Twórcy podkreślają, że choć obecnie projekt znajduje się w fazie prototypu, już dziś dostrzegają szereg zastosowań dla Lego X - prototypowanie, edukacja, projektowanie. Na stronie internetowej studia umieszczono film prezentujący możliwości obecnego prototypu (gravitysketch.com/research-club).
“Tego rodzaju sprzęt mógłby być wykorzystywany w szkołach, dając szansę na rozwijanie kompetencji technicznych w połączeniu z informatycznymi i medialnymi. Mam nadzieję, że pojawi się konkurencja dla Lego i tego rodzaju udoskonalone narzędzia będą już niebawem szeroko dostępne za niewygórowaną cenę” - dodaje w rozmowie z PAP dr Stunża.
Gravity Research Club Studio powstało w Londynie w 2013 r. (PAP)
Zobacz także
Statek piracki i wystawa zdjęć żaglowców w Młynie Wiedzy w Toruniu
2017-10-05, 16:27Piracki statek zacumował przy rzece w Toruniu. Przy rzece wyjątkowej, bo płynącej w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Od początku działania instytucji wystawa 'Rzeka' jest jedną z największych atrakcji tego miejsca. Czytaj dalej »
DroneTech w Toruniu
2017-10-05, 13:02Wyścigi dronów, wojskowe pojazdy bezzałogowe i strefa wirtualnej rzeczywistości. Takie atrakcje czekają na uczestników II Światowego Spotkania DroneTech w Arenie Toruń. Czytaj dalej »
Najlepszych dziesięć start-upów z prezydenckimi paszportami
2017-10-04, 18:02Dziesięciu przedstawicieli polskich start-upów otrzymało w środę z rąk prezydenta Andrzeja Dudy specjalny paszport, uprawniający do jednej zagranicznej wizyty w składzie delegacji głowy państwa. Czytaj dalej »
Microsoft Edge w wersji mobilnej na smartfony już w końcu 2017 roku
2017-10-03, 18:22Microsoft planuje odświeżenie wizerunku swoich produktów służących do przeglądania internetu. Microsoft Edge w wersji mobilnej może trafić do użytkowników systemów iOS i Android jeszcze przed końcem 2017 roku - poinformował we… Czytaj dalej »
Andrzej Trautman – polski badacz fal grawitacyjnych
2017-10-03, 17:07Tegorocznego Nobla z fizyki otrzymali naukowcy z USA i Niemiec, dzięki którym pierwszy raz zaobserwowano fale grawitacyjne. Ich dokonania pewnie by nie było bez prac polskiego fizyka prof. Trautmana - który przekonał wszystkich, że fale… Czytaj dalej »