Cyberprzestępcy wykradli z banków ok. 1 mld dolarów
Grupa hakerów wykradła z banków na całym świecie do miliarda dolarów - poinformowała w poniedziałkowym raporcie rosyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym i ochroną przed wirusami komputerami. Ofiarą przestępców mogło paść ponad 100 banków.
Firma Kaspersky Lab twierdzi, że przestępcza grupa działa przynajmniej od końca 2013 roku i od tego czasu zinfiltrowała ponad 100 banków w 30 krajach. Działania hakerów opierały się na wykorzystywaniu różnorakich metod m.in. tzw. phishingu, czyli podszywania się pod instytucję (np. bank) w celu wyłudzenia danych takich jak loginy i hasła do kont bankowych. Cyberprzestępcy prowadzili też zaawansowaną obserwację namierzanych instytucji, aby poznać schematy ich funkcjonowania oraz zwyczaje pracowników.
Po zgromadzeniu odpowiednich danych wykorzystywali je do kradzieży pieniędzy bez wzbudzania podejrzeń i transferu środków na fikcyjne konta bankowe. Pozyskiwali także fundusze poprzez programowanie bankomatów - dodaje Kaspersky Lab. Z każdego banku kradli nie więcej niż 10 mln dolarów, dzięki czemu ich działalność była trudna do wykrycia - powiedział analityk Kaspersky Lab Vicente Diaz w wywiadzie dla agencji Associated Press.
"W tym przypadku przestępcy nie byli zainteresowani pozyskiwaniem informacji. Chodziło im tylko o pieniądze. Są elastyczni i bardzo agresywni, a także korzystają z wszelkich narzędzi, które uznają za pożyteczne do osiągnięcia zamierzonych celów" - podkreślił Diaz.
Większość zaatakowanych banków znajdowało się w Rosji, USA, Chinach i na Ukrainie. Jednak agencja AP zwraca uwagę, że w najbliższej przyszłości ofiarą przestępców mogą paść instytucje w Azji, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i w UE. Firma Kaspersky Lab nie ujawniła nazw banków zaatakowanych już przez hakerów. (PAP)
Zobacz także
Nowy typ dysku chmurowego zagrożeniem dla Dropboksa?
2015-10-25, 15:56Autorski model biznesowy usługi WeTransfera, czyli wysokiej jakości reklamy, oraz troska o prywatność użytkowników są cechami, które w największym stopniu wyróżniają ją na tle konkurencyjnych usług typu Dropbox, Box, Google Drive… Czytaj dalej »
Poznańscy naukowcy badają, jak magnetoterapia wspomaga leczenie
2015-10-24, 14:36Terapia z wykorzystaniem stałego lub zmiennego pola magnetycznego jest skuteczna jako metoda wspomagająca leczenie bólu, chorób niedokrwiennych czy poprawy metabolizmu - dowodzą badania poznańskich naukowców. Według ekspertów terapia… Czytaj dalej »
Eksperci: wkrótce sześć nowych leków w leczeniu szpiczaka
2015-10-24, 11:32Mamy znaczy postęp w leczeniu szpiczaka, wkrótce będzie dostępnych sześć nowych leków na tę chorobę - powiedział prof. Wiesław Jędrzejczak podczas międzynarodowego kongresu na temat nowotworów układu krwiotwórczego w Nowym… Czytaj dalej »
Policja zatrzymała 31-letniego hakera; pokrzywdzonych nawet kilkadziesiąt osób i firm
2015-10-14, 10:3631-letniego hakera, który włamał się do systemu bankowości elektronicznej jednego z banków, zatrzymali policjanci z CBŚP i wydziału do walki z cyberprzestępczością KGP. Sprawa jest rozwojowa, pokrzywdzonych zostało kilkadziesiąt… Czytaj dalej »
Kanadyjska armia zapłaci hakerowi ponad 800 tys. dolarów
2015-10-11, 09:14Kanadyjska armia potraktowała poważnie dowody, że hakerzy są w stanie włamać się do komputerów pokładowych samochodów. Właśnie ogłosiła przetarg na kontrolne zhakowanie wojskowych samochodów. Zapłaci za tę usługę w sumie… Czytaj dalej »