Nowy mikrokomputer Raspberry Pi ma szybszy procesor i więcej pamięci
Brytyjska fundacja Raspberry zaprezentowała nowy mikrokomputer, który według zapowiedzi producenta będzie sześciokrotnie szybszy od poprzednika, utrzymując jego cenę. Raspberry Pi 2 Model B ma obsługiwać także najnowszy system Microsoftu - Windows 10.
Sercem mikrokomputera, który jest niedużo większy od karty kredytowej jest nowy procesor Broadcom BCM2836 z czterema rdzeniami ARM Cortex-A7 o taktowaniu 900 MHz. Urządzenia wyposażono w 1GB pamięci RAM, dwukrotnie większą od poprzedniego modelu - B+.
Założyciel fundacji Raspberry Pi, Eben Upton, tłumaczy, że w przypadku nowego mikrokomputera jego twórcom udało się osiągnąć zdecydowanie większą moc obliczeniową.
"Szacujemy, że jest sześciokrotnie szybszy dla większości aplikacji. (...) To oznacza, że jest teraz pełnokrwistym komputerem osobistym. Można na nim robić większość rzeczy, do których potrzeba standardowego komputera. Można przeglądać strony internetowe, oglądać filmy, grać w gry takie jak Minecraft. Wyposażyliśmy go także w narzędzia, dzięki którym dzieci będą mogły się uczyć podstaw programowania" - podkreślił Upton.
Twórcy Raspberry Pi 2 Model B zapewniają, że komputer będzie obsługiwał systemy operacyjne oparte na Linuxie, a także najnowszą wersję produktu Microsoftu - Windows 10.
Aby korzystać z mikrokomputera użytkownicy będą potrzebowali swojej klawiatury, karty MicroSD z systemem operacyjnym oraz kabli do podłączenia monitora. Urządzenie jest produkowane w fabryce Sony w mieście Bridgend w Wielkiej Brytanii. Tak samo jak poprzednik nowe Raspberry Pi kosztuje zaledwie 35 dolarów. (PAP)
Zobacz także
Angielski dla dorosłych za darmo. Lekcje online z Inowrocławia dla każdego
2021-04-13, 06:51Jest szansa na bezpłatną naukę języka angielskiego i to bez wychodzenia z domu. Taką propozycję przygotowała Biblioteka Miejska w Inowrocławiu. Czytaj dalej »
Przełom w leczeniu mukowiscydozy? „Nowe leki zmieniają ją w chorobę przewlekłą"
2021-04-11, 21:00- Nowe leki, wpływające na lepsze funkcjonowanie nieprawidłowego białka u chorych na mukowiscydozę, zmieniają tę do niedawna znacznie skracającą życie, genetyczną chorobę w schorzenie przewlekłe - ocenia prof. Dorota Sands z Instytutu… Czytaj dalej »
UTP kończy prace nad autorskim respiratorem. Wkrótce czas na testy kliniczne
2021-04-08, 10:16Kończą się badania laboratoryjne, niebawem ruszą testy kliniczne bydgoskiego respiratora. Projekt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy wkracza w decydującą fazę. Czytaj dalej »
Facebook wprowadza nakładki na zdjęcia profilowe promujące szczepienia przeciwko COVID-19
2021-04-02, 20:19Facebook ogłosił udostępnienie użytkownikom nowych, propagujących szczepienia przeciwko COVID-19 nakładek na zdjęcia profilowe. Dzięki nim osoby korzystające z platformy będą mogły pokazać swoje wsparcie dla kampanii szczepień… Czytaj dalej »
Astronomowie z Torunia w wielkim projekcie naukowym. Będą nowe odkrycia?
2021-03-26, 21:30Dwa duże zespoły astronomów łączą swoje siły, by stworzyć największą w Europie sieć instrumentów obserwacyjnych. Czytaj dalej »