Google Glass wychodzą z fazy prototypu
Od 19 stycznia Glass w obecnej wersji Explorer nie są już dostępne na rynku amerykańskim. Jednocześnie projekt kończy swoje funkcjonowanie jako jeden z programów centrum badawczo-rozwojowego Google.
Firma zamierza skoncentrować się na opracowywaniu kolejnych wersji produktu, za które, według "Wall Street Journal", odpowiedzialny będzie Tony Fadell, dawny pracownik Apple, jeden z twórców iPoda, będący obecnie szefem firmy Nest, przejętej w ubiegłym roku przez Google.
Google twierdzi, że projekt okularów dojrzał na tyle, by opuścił Google[x] labs, gdzie opracowano jego prototypy i pierwszą wersję - Glass Explorer. Wydaje się, że dla okularów skończyła się faza prototypu, a ich kolejne wersje zaprojektowane zostaną z myślą o masowym odbiorcy. Biorąc jednak pod uwagę niedoskonałość samego urządzenia, m. in. bardzo krótka praca na baterii oraz społeczne kontrowersje, które ono budzi, trudno wyrokować o sukcesie jego następców. Fakt, że firma zdecydowała się powierzyć projekt twórcy iPoda, będącego jednocześnie założycielem firmy, która z sukcesem produkuje urządzenia dla inteligentnego domu (Nest), może świadczyć o poszukiwaniu nowej drogi rozwoju urządzenia - zarówno na poziomie designu, jak i parametrów technicznych.
Dr Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego zauważa, że technologie ubieralne dopiero raczkują. "Uważam, że Google Glass za rok lub dwa zostanie ponownie wyjęte z szuflady, przejdzie kolejne serie testów i wróci na rynek jako odmieniony produkt" - ocenia.
Dodaje jednak, że biorąc pod uwagę kontrowersje związane z Glass firmy w przyszłości będą musiały poradzić sobie z pozyskaniem społecznej akceptacji dla tego typu produktów. "Początkowa fascynacja Google Glass szybko przerodziła się w obawę przed inwigilacją i irytację dziwnym urządzeniem, które sprawia, że noszący je ludzie separują się od nieustannie skanowanego otoczenia. Użytkownicy Google Glass zostali określeni dość nieżyczliwym mianem glassholes. Opór społeczny osiągnął szczyt, gdy w USA zaczęły powstawać strefy, w których okularów nie można było nosić. Innym problemem jest to, iż Google zdecydował się wypuścić na rynek beta-testerów w nietaniej subskrypcji okulary, które zdaniem samych użytkowników nie spełniały swoich funkcji” - wyjaśniła PAP.
„Elektronika do noszenia już nie jest nowością, ale wolna dyfuzja innowacji z tego zakresu jest zaskoczeniem dla wielu korporacji i komentatorów" – mówi Norbert Kołos, prezes firmy foresightowej 4CF. "Nie jest jednak niczym zaskakującym, że w przypadku innowacji tak mocno wkraczających w nasze życie jak Glass pokonanie rynkowej przepaści dzielącej pasjonatów nowych technologii i bardziej masowe segmenty rynku wymaga dopracowanych produktów, wyraźnych korzyści dla użytkownika i wiele wyczucia – tych rzeczy na razie brakuje, ale to tylko kwestia czasu" - przewiduje.
Pierwsza wersja prototypu Glass pojawiła się w połowie 2011 r., dopiero w 2013 r. uczestnicy programu developerskiego firmy (Google I/O), otrzymali możliwość zakupu okularów, które nigdy nie były dostępne w masowej dystrybucji jako produkt konsumencki. (PAP)
Zobacz także
Streżyńska: mObywatel przełomowym rozwiązaniem dla obywateli
2017-10-30, 14:19Uruchamiamy aplikację mobilną mObywatel, wyjątkową usługę, która zapewni możliwość współpracy klienta - obywatela i przedsiębiorcy - mówiła minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodała, że aplikacja jest przełomowym rozwiązaniem… Czytaj dalej »
W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu zimowego
2017-10-25, 08:25W nocy z soboty na niedzielę będziemy spali godzinę dłużej, bo zmieniamy czas z letniego na zimowy. 29 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy 25 marca 2018 roku. Czytaj dalej »
W Pile zakończyła się polska analogowa misja na Marsa
2017-10-22, 15:32Dwa tygodnie trwała polska analogowa misja na Marsa, zakończona w niedzielę w księżycowo-marsjańskiej bazie Lunares w Pile (Wielkopolskie). Wśród członków sześcioosobowej załogi był niepełnosprawny astronauta. Czytaj dalej »
Pierwszy raz wykryto fale grawitacyjne i rozbłysk od zderzenia gwiazd neutronowych
2017-10-16, 17:16Astronomowie po raz pierwszy zarejestrowali jednocześnie fale grawitacyjne i rozbłysk, pochodzące od jednego zjawiska - zderzenia dwóch gwiazd neutronowych. W obserwacjach, prowadzonych przez zespoły badawcze na całym świecie, brali… Czytaj dalej »
Streżyńska: cyfrowe państwo musi być bezpieczne
2017-10-09, 17:47Cyfrowe państwo musi być bezpieczne - podkreśliła minister cyfryzacji Anna Streżyńska podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Krakowie. Jak dodała, rząd realizuje szereg projektów, które zwiększają bezpieczeństwo… Czytaj dalej »