Google Glass wychodzą z fazy prototypu
Od 19 stycznia Glass w obecnej wersji Explorer nie są już dostępne na rynku amerykańskim. Jednocześnie projekt kończy swoje funkcjonowanie jako jeden z programów centrum badawczo-rozwojowego Google.
Firma zamierza skoncentrować się na opracowywaniu kolejnych wersji produktu, za które, według "Wall Street Journal", odpowiedzialny będzie Tony Fadell, dawny pracownik Apple, jeden z twórców iPoda, będący obecnie szefem firmy Nest, przejętej w ubiegłym roku przez Google.
Google twierdzi, że projekt okularów dojrzał na tyle, by opuścił Google[x] labs, gdzie opracowano jego prototypy i pierwszą wersję - Glass Explorer. Wydaje się, że dla okularów skończyła się faza prototypu, a ich kolejne wersje zaprojektowane zostaną z myślą o masowym odbiorcy. Biorąc jednak pod uwagę niedoskonałość samego urządzenia, m. in. bardzo krótka praca na baterii oraz społeczne kontrowersje, które ono budzi, trudno wyrokować o sukcesie jego następców. Fakt, że firma zdecydowała się powierzyć projekt twórcy iPoda, będącego jednocześnie założycielem firmy, która z sukcesem produkuje urządzenia dla inteligentnego domu (Nest), może świadczyć o poszukiwaniu nowej drogi rozwoju urządzenia - zarówno na poziomie designu, jak i parametrów technicznych.
Dr Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego zauważa, że technologie ubieralne dopiero raczkują. "Uważam, że Google Glass za rok lub dwa zostanie ponownie wyjęte z szuflady, przejdzie kolejne serie testów i wróci na rynek jako odmieniony produkt" - ocenia.
Dodaje jednak, że biorąc pod uwagę kontrowersje związane z Glass firmy w przyszłości będą musiały poradzić sobie z pozyskaniem społecznej akceptacji dla tego typu produktów. "Początkowa fascynacja Google Glass szybko przerodziła się w obawę przed inwigilacją i irytację dziwnym urządzeniem, które sprawia, że noszący je ludzie separują się od nieustannie skanowanego otoczenia. Użytkownicy Google Glass zostali określeni dość nieżyczliwym mianem glassholes. Opór społeczny osiągnął szczyt, gdy w USA zaczęły powstawać strefy, w których okularów nie można było nosić. Innym problemem jest to, iż Google zdecydował się wypuścić na rynek beta-testerów w nietaniej subskrypcji okulary, które zdaniem samych użytkowników nie spełniały swoich funkcji” - wyjaśniła PAP.
„Elektronika do noszenia już nie jest nowością, ale wolna dyfuzja innowacji z tego zakresu jest zaskoczeniem dla wielu korporacji i komentatorów" – mówi Norbert Kołos, prezes firmy foresightowej 4CF. "Nie jest jednak niczym zaskakującym, że w przypadku innowacji tak mocno wkraczających w nasze życie jak Glass pokonanie rynkowej przepaści dzielącej pasjonatów nowych technologii i bardziej masowe segmenty rynku wymaga dopracowanych produktów, wyraźnych korzyści dla użytkownika i wiele wyczucia – tych rzeczy na razie brakuje, ale to tylko kwestia czasu" - przewiduje.
Pierwsza wersja prototypu Glass pojawiła się w połowie 2011 r., dopiero w 2013 r. uczestnicy programu developerskiego firmy (Google I/O), otrzymali możliwość zakupu okularów, które nigdy nie były dostępne w masowej dystrybucji jako produkt konsumencki. (PAP)
Zobacz także
Dziesięciu uczonych w finale konkursu FameLab
2014-03-01, 20:03Dziesięciu uczonych znalazło się w finale trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab dla młodych naukowców. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik (CNK). Ostatecznego zwycięzcę jury wyłoni 10 maja. Czytaj dalej »
Polacy uczestniczą w misji sondy Rosetta
2014-02-28, 19:31Sonda kosmiczna Rosetta, z urządzeniami opracowanymi przez Polaków, dotarła już w okolice Saturna. Lądownik Rosetty ma osiąść na pędzącej przez kosmos komecie, co zaplanowano na koniec 2014 roku - informuje Ministerstwo Gospodar… Czytaj dalej »
Ekspert: agresja w sieci wśród młodych ludzi ma różne formy
2014-02-22, 10:00Nie ma jednej agresji internetowej, w którą mogą być zaangażowani młodzi ludzie. W sieci mamy do czynienia z różnymi jej rodzajami - powiedział PAP prof. Jacek Pyżalski, pedagog z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza, zajmujący się… Czytaj dalej »
MAC: Podniesienie umiejętności cyfrowych to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski
2014-02-20, 19:42Podniesienie umiejętności cyfrowych, w tym programistycznych, to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski - powiedział sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Marciński, pełnomocnik ministra MAC ds. rozwoju kompetencji cyfrowych… Czytaj dalej »
SatBałtyk, czyli morze bez tajemnic
2014-02-17, 13:52Powstaje satelitarny system monitoringu Bałtyku. Konsorcjum naukowców pracuje m.in. nad przewidywaniem zmian pogody, zakwitów trujących alg, plam zanieczyszczeń. Będzie też można czuwać nad morskim ekosystemem. System jest już prawie… Czytaj dalej »