NASA będzie pracować nad autonomicznymi pojazdami wspólnie z Nissanem
NASA wraz z Nissan North America będzie prowadzić prace badawcze przy opracowywaniu pojazdów autonomicznych. Współpraca ma umożliwić w przyszłości transfer technologii między przemysłem samochodowym i branżą kosmiczną, przyśpieszając wprowadzenie autonomicznych samochodów na rynek - już w drugiej dekadzie XXI w.
Przedstawiciele Agencji podkreślają, że NASA może skorzystać na doświadczeniu Nissana - jednego z liderów prac nad autonomicznymi samochodami, sięgając po sprawdzone materiały oraz prototypy urządzeń i oprogramowania. Nissan North America zamierza z kolei wykorzystać rezultaty wspólnych projektów badawczych do udoskonalenia własnych projektów autonomicznych pojazdów, które firma zamierza wprowadzić na rynek już w 2020 r.
Prace badawcze będą koordynowane przez główny ośrodek badań i rozwoju NASA - Ames Research Center, który znajduje się w Krzemowej Dolinie w Kalifornii. Porozumienie Reimbursable Umbrella Space Act przewiduje także współdziałanie w takich obszarach jak: robotyka, interfejsy człowiek-maszyna, rozwój oprogramowania i sieci.
Biorąc pod uwagę to, że nad autonomicznymi pojazdami pracują również takie firmy jak Google, Audi, Nissan, Honda, Mercedes-Benz, Tesla Motors, wkrótce segment tych samochodów stanie się istotną częścią rynku motoryzacyjnego. Justin Rattner, dyrektor ds. technologii firmy Intel, już w 2012 r. prognozował, że samochody tego typu pojawią się nie później niż w 2022 r. Z kolei eksperci Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (ang. Institute of Electrical and Electronics Engineers - EEEE), którego jednym z zadań jest ustalanie standardów konstrukcji, pomiarów itp. dla urządzeń elektronicznych w skali globalnej, przewiduje, że do 2040 r. 75 proc. wszystkich pojazdów poruszających się po drogach nie będzie wymagało kierowcy. (PAP)
Zobacz także
Ekspert: cyberprzestępcy testują w Polsce nowinki
2014-01-23, 20:06Najnowsze złośliwe oprogramowanie, związane z atakowaniem bankowości online, bardzo często testowane jest na polskich użytkownikach kont internetowych - powiedział PAP Piotr Kijewski, kierownik zespołu CERT Polska. Czytaj dalej »
Wielka awaria internetu w Chinach
2014-01-21, 20:17Miliony Chińczyków utraciły we wtorek dostęp do stron internetowych, portali społecznościowych i innych usług online. Nie wyklucza się, że przyczyną kłopotów był atak hakerów. Media informują, że awariami dotknięte zostały… Czytaj dalej »
Niemcy: hakerzy wykradli miliony haseł
2014-01-21, 19:15Niemieccy eksperci wpadli na trop hakerów, którzy mogli wykraść hasła internetowe blisko 16 milionów użytkowników sieci. Przypuszcza się, że większość poszkodowanych pochodzi z Niemiec. Czytaj dalej »
Ruszył projekt, który ma poprawić ochronę żołnierzy przed wybuchami min
2014-01-20, 23:06Zwiększenie bezpieczeństwa żołnierzy wewnątrz pojazdów w razie eksplozji miny lub improwizowanego ładunku wybuchowego - to cel konsorcjum kilku instytucji naukowych i firm, które zainaugurowało działalność na WAT w Warszawie. Czytaj dalej »
Sonda kosmiczna Rosetta wznowiła nadawanie
2014-01-20, 22:35Wystrzelona w 2004 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) sonda Rosetta, której lądownik ma osiąść jako pierwszy taki obiekt na powierzchni komety, wznowiła w poniedziałek nadawanie sygnałów po blisko trzyletnim okresie… Czytaj dalej »