NASA będzie pracować nad autonomicznymi pojazdami wspólnie z Nissanem
NASA wraz z Nissan North America będzie prowadzić prace badawcze przy opracowywaniu pojazdów autonomicznych. Współpraca ma umożliwić w przyszłości transfer technologii między przemysłem samochodowym i branżą kosmiczną, przyśpieszając wprowadzenie autonomicznych samochodów na rynek - już w drugiej dekadzie XXI w.
Przedstawiciele Agencji podkreślają, że NASA może skorzystać na doświadczeniu Nissana - jednego z liderów prac nad autonomicznymi samochodami, sięgając po sprawdzone materiały oraz prototypy urządzeń i oprogramowania. Nissan North America zamierza z kolei wykorzystać rezultaty wspólnych projektów badawczych do udoskonalenia własnych projektów autonomicznych pojazdów, które firma zamierza wprowadzić na rynek już w 2020 r.
Prace badawcze będą koordynowane przez główny ośrodek badań i rozwoju NASA - Ames Research Center, który znajduje się w Krzemowej Dolinie w Kalifornii. Porozumienie Reimbursable Umbrella Space Act przewiduje także współdziałanie w takich obszarach jak: robotyka, interfejsy człowiek-maszyna, rozwój oprogramowania i sieci.
Biorąc pod uwagę to, że nad autonomicznymi pojazdami pracują również takie firmy jak Google, Audi, Nissan, Honda, Mercedes-Benz, Tesla Motors, wkrótce segment tych samochodów stanie się istotną częścią rynku motoryzacyjnego. Justin Rattner, dyrektor ds. technologii firmy Intel, już w 2012 r. prognozował, że samochody tego typu pojawią się nie później niż w 2022 r. Z kolei eksperci Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (ang. Institute of Electrical and Electronics Engineers - EEEE), którego jednym z zadań jest ustalanie standardów konstrukcji, pomiarów itp. dla urządzeń elektronicznych w skali globalnej, przewiduje, że do 2040 r. 75 proc. wszystkich pojazdów poruszających się po drogach nie będzie wymagało kierowcy. (PAP)
Zobacz także
Unreal Engine dostępny za darmo
2015-03-04, 10:24Amerykańska firma Epic Games zrezygnowała z pobierania abonamentu i opłat licencyjnych od producentów gier komputerowych korzystających z popularnego silnika Unreal Engine 4. Decyzja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony… Czytaj dalej »
Algorytmy dzięki obserwacji internautów wykryją epidemię jeszcze przed jej wystąpieniem
2015-03-03, 12:35Oprogramowanie analizujące dane internetowe z wielu źródeł już dziś stanowi istotny element uzupełniający klasyczne systemy wykrywania i zapobiegania epidemiom opracowane przez wyspecjalizowane agencje rządowe - ocenia Stephen L… Czytaj dalej »
Wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Nauk Stosowanych
2015-03-02, 15:21Kamień węgielny pod budowę Centrum Nauk Stosowanych wmurowano w poniedziałek w Chorzowie (Śląskie) na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Inwestycja realizowana kosztem 36 mln zł ułatwi praktyczne i gospodarcze wykorzystanie… Czytaj dalej »
Politechnika Gdańska uruchomiła nowy superkomputer o nazwie Tryton
2015-03-02, 12:04Politechnika Gdańska uruchomiła nowy, wart 30 mln zł, superkomputer. Urządzenie o nazwie Tryton, jest w stanie wykonać 1,2 biliarda operacji na sekundę. Będą mogli z niego korzystać nie tylko studenci i naukowcy z pomorskich uczelni… Czytaj dalej »
Jak i dlaczego maszyny zabiorą nam pracę?
2015-03-02, 11:57Informatyzacja i mechanizacja kolejnych zawodów już wkrótce doprowadzi do pojawienia się nowego typu proletariusza, który będzie rywalizował o wykonywanie tej samej pracy nie tylko z innymi, ale także z maszynami - ocenia dr David… Czytaj dalej »