Naukowcy zbadają jakość snu sportowców
Wpływ treningu relaksacyjnego na jakość snu sportowców będzie badać grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie to ma pokazać m.in., że sportowcy mogą być narażeni na zakłócony sen w nocy.
„Podstawowym celem badań jest sprawdzenie, czy popularne treningi relaksacyjne są efektywne - w przypadku naszych badań w odniesieniu do snu. Chcemy zobaczyć, w jaki sposób treningi, a ściślej mówiąc – autogenny trening Schultza, bo taki zamierzamy stosować w badaniach, poprawi jakość snu” – powiedziała w poniedziałek PAP kierowniczka projektu dr Kamila Litwic-Kaminska.
Najważniejszym założeniem treningu, jaki stosować będą bydgoscy badacze, jest sugestia płynąca z nagrania. Jak wyjaśniła dr Litwic-Kaminska, w nagraniu takim osoba poddana treningowi słyszy instrukcje i ma wyobrażać sobie, że „poszczególne partie jej ciała stają się ciężkie i ciepłe, a następnie odczuwają to jako stan relaksu, rozluźnienia poszczególnych partii mięśniowych, co w konsekwencji może przełożyć się na lepszy sen”.
Mówiąc o zasadności badań, kierowniczka projektu podkreśliła, że sen jest bardzo ważnym elementem pozwalającym zachować sportowcom dobry stan psychofizyczny, dlatego ma on znaczące przełożenie na uzyskiwane przez nich efekty sportowe. Zwróciła również uwagę na towarzyszący sportowcom wysiłek fizyczny, uczestnictwo w zawodach i związany z tym stres. „Fakt ten może wpływać na zaburzenia jakości snu i proporcji ilości snu. Ważne jest więc sprawdzenie, jak trening relaksacyjny może wpłynąć na sen sportowców” – zaznaczyła kierowniczka projektu.
Projektowi poddani zostaną sportowcy, którzy studiują na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Szczegółowy harmonogram badań obejmujący m.in. czas trwania projektu oraz liczbę jego uczestników ustalony zostanie w połowie stycznia między uczelnią a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które na realizację badań przyznało 100 tys. zł.
„Badania podzielone zostaną na dwa etapy – w pierwszym z nich uczestniczyć będzie większa grupa osób, którą poddamy badaniom jakości snu i wybranych zmiennych psychologicznych. Na tej podstawie zobaczymy, jakie zmienne psychologiczne wiążą się z jakością snu” – powiedziała dr Litwic-Kaminska.
Do drugiego, eksperymentalnego etapu zakwalifikowana zostanie mniejsza grupa badanych. Będzie to główna część projektu ukierunkowana na badanie dobowej aktywności uczestników. Uzyskane wyniki poddane zostaną analizie statystycznej.
„Planowane badania pozwolą na uzupełnienie wiedzy w obszarze psychologii ogólnie, a w szczególności we wciąż rozwijającej się dziedzinie psychologii sportu. Wnioski z niniejszego badania mają pokazać przede wszystkim, że sportowcy mogą być narażeni na zakłócony sen w nocy. Zakłócenia te mogą wiązać się z obniżeniem efektywności zawodnika podczas treningów, a w konsekwencji również późniejszych startów” – poinformowała dr Litwic-Kaminska. (PAP)
Zobacz także
Od września dzięki aplikacji mobilnej będzie można korzystać z danych GUS
2015-08-14, 08:37Od września, dzięki mobilnej aplikacji, będzie można korzystać z zasobów portalu geo.stat.gov.pl, gdzie w formie graficznej prezentowane są dane zebrane przez GUS - poinformował w czwartek dyrektor departamentu programowania i koordynacji… Czytaj dalej »
Palestyńczycy coraz bliżej sieci 3G
2015-08-14, 08:36Izrael poinformował władze Autonomii Palestyńskiej o możliwości przydzielenia pasm radiowych, które umożliwiłyby udostępnienie mieszkańcom Zachodniego Brzegu sieci 3G. Palestyńscy operatorzy mogą obecnie zaoferować swoim klientom… Czytaj dalej »
Marsjański łazik z UTP zmierzy się z konkurentami z całej Europy
2015-08-13, 13:52Studenci Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy wystartują w największych w Europie zawodach konstruktorów łazików marsjańskich. Stworzone przez młodych ludzi roboty będą musiały wykonać 5 zadań w terenie, a oceniać… Czytaj dalej »
ESA podpisała umowę ws. opracowania nowego modelu rakiety Ariane
2015-08-12, 17:24Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zawarła w środę w Paryżu umowę z producentem rakiet Airbus Safran Launchers (ASL) w sprawie opracowania nowej kosmicznej rakiety nośnej Ariane 6, co będzie kosztować 2,4 mld euro. Czytaj dalej »
Ze środy na czwartek noc "spadających gwiazd"
2015-08-12, 08:17Maksimum roju Perseidów, czyli nawet 100 spadających gwiazd na godzinę, czeka miłośników astronomii w nocy ze środy na czwartek. Obserwacje tych meteorów będą odbywały się w wielu miejscach w Polsce, a największe w warszawskim… Czytaj dalej »