Top 10 firm branży Big Data
IBM z przychodem 1,37 miliarda dolarów i Hewlett-Packard z przychodem na poziomie 869 milionów dolarów - to giganci w przechowywaniu i przetwarzaniu dużych zbiorów danych (Big Data), które stało się w ostatnich latach jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi sektora IT.
Branżowy portal Wikibon opublikował właśnie dane o przychodach 10 największych firm spod znaku Big Data za lata 2013-2014.
Pierwsze miejsce zajęło IBM z przychodem 1,37 miliarda dolarów (31 proc. - sprzęt, 27 proc. - oprogramowanie, 42 proc. - usługi). Na drugim miejscu znalazł się Hewlett-Packard - 869 milionów dolarów (42 proc. - sprzęt, 14 proc. - oprogramowanie, 44 proc. - usługi). Kolejną lokatę zajmuje Dell z 652 milionami dolarów przychodu w 2013 r. (85 proc. - sprzęt oraz 15 proc. - konsulting w obszarze big data). Korporacja testuje obecnie rozwiązanie Dell Cloud Marketplace, oferując także usługę zaawansowanej analityki danych - Dell Toad Business Intelligence Suite. Odpowiednio na czwartym i piątym miejscu znalazły się firmy SAP SE i Teradata. Kolejne lokaty zajmują: Oracle, SAS Institute, Palantir, Accenture, PWC.
Prognozy wskazują, że rok 2015 i kolejne będą należeć do firm dostarczających usługi do zarządzania dużymi zbiorami danych, ponieważ coraz więcej branż i obszarów wymaga przeprowadzania tego typu operacji. Pierre L‚vy, badacz wpływu internetu na stosunki społeczne z University of Ottawa, wskazuje, że ogromne zasoby danych dostępne w sieci są dziś analizowane, przekształcane i wykorzystywane przez rządy, labolatoria badawcza, ale także wielkie korporacje.
CEO IBM Ginni Rometty w niedawnym wywiadzie dla CNBC przyznała, że konwergencja chmury, danych, systemów mobilnych i zaangażowania użytkowników wprowadzi nową jakość do segmentu korporacyjnego. Firma IBM zainwestowała w prace nad rozwiązaniami big data 30 miliardów dolarów, przejmując równocześnie prawie 30 firm i start-upów z tego sektora. (PAP)
Zobacz także
Espresso, latte albo cappuccino? Picie kawy ma związek z długowiecznością i chroni serce
2022-09-29, 09:35Picie dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie, również rozpuszczalnej i bezkofeinowej, wiąże się z dłuższym życiem i niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z unikaniem kawy - wskazują nowe badania opublikowane… Czytaj dalej »
„Koduj z Gigantami”, czyli warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży
2022-09-13, 18:00Już w ten weekend 17-18 września oraz 24 i 25 września w Bydgoszczy i Toruniu odbędzie się 11. edycja „Koduj z Gigantami”, czyli największe w Polsce bezpłatne warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży! Czytaj dalej »
Te rośliny są hiperakumulatorami. Pochłaniają setki jednostek toksyn z gleby
2022-09-08, 08:51Dynie, wierzby i topole, to niektóre z gatunków roślin stosowanych do oczyszczania gleby z zanieczyszczeń organicznych. Jakie cechy gatunków są pożądane i jak przyspieszyć proces remediacji gleby badają naukowcy z Wydziału Biologii… Czytaj dalej »
Mieli 24 godziny na stworzenie gry. Bydgoscy studenci wygrali Cyberiadę [wideo]
2022-09-06, 07:49Studenci informatyki bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zajęli pierwsze miejsce na Cyberiadzie - Ogólnopolskich Mistrzostwach w Projektowaniu Gier Komputerowych dla studentów. Czytaj dalej »
Współpraca UKW z Uniwersytetem St. Andrews ze Szkocji. Jakie korzyści?
2022-08-30, 17:30Umowę o współpracy z najstarszym szkockim uniwersytetem St. Andrews podpisał Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Czytaj dalej »