Inauguracja Internetowego Polskiego Słownika Biograficznego
To dzieło ważne dla tożsamości narodu, tożsamości naszego państwa i naszego wspólnego dorobku - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas inauguracji Internetowego Polskiego Słownika Biograficznego. Uroczystość odbyła się w Warszawie.
Komorowski wziął udział w inauguracji Internetowego Polskiego Słownika Biograficznego (http://ipsb.nina.gov.pl) udostępnionego przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA). To ogólnodostępna internetowa biblioteka multimedialna poświęcona najwybitniejszym postaciom, które wpłynęły na historię Polski.
Podstawę serwisu stanowi 49-tomowy Polski Słownik Biograficzny, zawierający 27,3 tys. haseł, wydawany od 1935 r. przez Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk i Polską Akademię Umiejętności.
Prezydent podziękował za przedłużenie funkcjonowania Polskiego Słownika Biograficznego, którego funkcję ma pełnić teraz Internetowy Polski Słownik Biograficzny. "Oprócz przedłużenia tego wspaniałego dzieła mamy ewidentny rozwój formy, która ma kapitalne znaczenie dla tego, czy Słownik pozostanie atrakcyjny, czy będzie docierał do młodych następnego pokolenia, które ma już inne przyzwyczajenia, inny sposób szukania prawdy o sobie, szukania wiedzy o własnym narodzie, państwie, ma inne potrzeby" - mówił Komorowski.
Jego zdaniem Polski Słownik Biograficzny to "niebywałe dzieło, które jest odbiciem tego, jak my sami siebie widzimy". W jego ocenie Internetowy Polski Słownik Biograficzny to dzieło zupełnie nowe, które ma szansę trafić nie tylko do amatorów czy do profesjonalistów, ale dzięki internetowi "praktycznie do każdego".
"Jestem przekonany, że to będzie dzieło nigdy niekończące się, zarówno pod względem uzupełnienia treści, ale także szukania coraz nowszych form" - mówił Komorowski. Wyraził też nadzieję, że słownik będzie miał coraz bardziej atrakcyjną formę, dzięki której dotrze do następnych pokoleń.
Wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, autor projektu Michał Komar podkreślił, że dzięki Internetowemu Polskiemu Słownikowi Biograficznemu uczniowie, studenci, nauczyciele szkół i uczelni wyższych otrzymują "instrument, dzięki któremu poznawanie dziejów Rzeczpospolitej może stać się powszechną przygodą intelektualną".
"Poznawanie w jednym miejscu dziejów nauki, kultury, techniki, wojskowości, życia społecznego. Zgodnie z założeniami twórców ten Słownik nigdy ma nie być zakończony, ma trwać razem z Rzeczpospolitą, a więc wciąż jest i będzie w budowie" - zaakcentował Komar.
Wojciech Woźniak, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego, partnera projektu zaznaczył, że materiały archiwalne to podstawowe źródło, do którego sięga każdy historyk.
"Większość to dokumentacja w postaci źródeł pisanych. Ale nie możemy zapominać, że materiały archiwalne to dokumentacja zapisana także w inny sposób. Chcemy by Słownik był również wzbogacony o nowe wartości, o obrazy fotograficzne jakie przekazujemy z NAC. Mamy nadzieję, że dzięki fotografiom, które znajdą się przy biogramach poszczególnych osób opisanych w Słowniku stanie się on bardziej dostępny" - powiedział Woźniak.
Michał Kleiber, prezes PAN, również partnera projektu, zaznaczył, że jego historia jest bardzo ciekawa. "Bo jest bardzo długa i stanowi obicie historii całego naszego kraju. Pasjonująca jest jego misja, czyli zbieranie i publikowanie biogramów wybitnych, nieżyjących Polaków czy osób związanych z Polską, a także szeroko rozumiana historia, którą niesie w sobie niesłychany potencjał edukacyjny zwłaszcza dla osób w mniejszych miejscowościach, a jego zasięg dzięki internetowi stał się ogromny" - dodał Kleiber.
Obecnie w Internetowym Polskim Słowniku Biograficznym znajduje się blisko 4,8 tys. biogramów, nowe hasła mają przybywać sukcesywnie aż do publikacji wszystkich ponad 27 tys. biogramów znajdujących się w papierowej wersji Słownika. W planach jest wersja anglojęzyczna serwisu oraz aplikacje dla urządzeń mobilnych.
Honorowy patronat nad Internetowym Polskim Słownikiem Biograficznym objął prezydent Bronisław Komorowski. (PAP)
Zobacz także
Zadbaj o swoją swoją przyszłość! Nowe kierunki i szkoły. Targi Edukacyjne w Toruniu
2023-03-25, 14:00Szkoły policealne i wyższe prezentują swoją ofertę podczas Targów Edukacyjnych w Toruniu. To szansa, by poznać obowiązujące w tym roku zasady rekrutacji i dowiedzieć się, jakie kierunki cieszą się teraz dużą popularnością… Czytaj dalej »
Naukowcy: pora dnia i rytm dobowy mają znaczenie w diagnozie i leczeniu raka
2023-03-25, 13:45Rytm dobowy, któremu podlega organizm reguluje nie tylko rytm snu; może również wpływać na rozwój, diagnozę i leczenie raka - wynika z artykułu opublikowanego na łamach „Trends in Cell Biology”. Czytaj dalej »
Nakielska szkoła żeglugi pod opieką Ministerstwa Infrastruktury [zdjęcia, wideo]
2023-03-16, 19:30Od 1 kwietnia Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią przechodzi pod skrzydła ministerstwa infrastruktury. Porozumienie w tej sprawie podpisali szef resortu, minister Andrzej Adamczyk i starosta nakielski Tadeusz So… Czytaj dalej »
Ekspert: polscy inżynierowie kosmiczni są praktycznie wszędzie. Wyrobili sobie markę
2023-02-27, 09:28Polscy inżynierowie kosmiczni biorą udział w większości ważnych misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i w kilku istotnych misjach NASA i misjach chińskich - mówi dr hab. inż. Piotr Orleański z Centrum Badań Kosmicznych PA… Czytaj dalej »
Prof. Górski: Światowy Kongres Kopernikański był inspirującym wydarzeniem
2023-02-21, 20:43- Zabiegaliśmy mocno o to, aby Kongres miał miejsce w Toruniu i z radością możemy potwierdzić, że podołaliśmy temu wyzwaniu - uważa prezydent Torunia Michał Zaleski. Jak ocenił jeden z organizatorów, prof. Grzegorz Górski, wydarzenie… Czytaj dalej »