Inauguracja Internetowego Polskiego Słownika Biograficznego
To dzieło ważne dla tożsamości narodu, tożsamości naszego państwa i naszego wspólnego dorobku - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas inauguracji Internetowego Polskiego Słownika Biograficznego. Uroczystość odbyła się w Warszawie.
Komorowski wziął udział w inauguracji Internetowego Polskiego Słownika Biograficznego (http://ipsb.nina.gov.pl) udostępnionego przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA). To ogólnodostępna internetowa biblioteka multimedialna poświęcona najwybitniejszym postaciom, które wpłynęły na historię Polski.
Podstawę serwisu stanowi 49-tomowy Polski Słownik Biograficzny, zawierający 27,3 tys. haseł, wydawany od 1935 r. przez Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk i Polską Akademię Umiejętności.
Prezydent podziękował za przedłużenie funkcjonowania Polskiego Słownika Biograficznego, którego funkcję ma pełnić teraz Internetowy Polski Słownik Biograficzny. "Oprócz przedłużenia tego wspaniałego dzieła mamy ewidentny rozwój formy, która ma kapitalne znaczenie dla tego, czy Słownik pozostanie atrakcyjny, czy będzie docierał do młodych następnego pokolenia, które ma już inne przyzwyczajenia, inny sposób szukania prawdy o sobie, szukania wiedzy o własnym narodzie, państwie, ma inne potrzeby" - mówił Komorowski.
Jego zdaniem Polski Słownik Biograficzny to "niebywałe dzieło, które jest odbiciem tego, jak my sami siebie widzimy". W jego ocenie Internetowy Polski Słownik Biograficzny to dzieło zupełnie nowe, które ma szansę trafić nie tylko do amatorów czy do profesjonalistów, ale dzięki internetowi "praktycznie do każdego".
"Jestem przekonany, że to będzie dzieło nigdy niekończące się, zarówno pod względem uzupełnienia treści, ale także szukania coraz nowszych form" - mówił Komorowski. Wyraził też nadzieję, że słownik będzie miał coraz bardziej atrakcyjną formę, dzięki której dotrze do następnych pokoleń.
Wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, autor projektu Michał Komar podkreślił, że dzięki Internetowemu Polskiemu Słownikowi Biograficznemu uczniowie, studenci, nauczyciele szkół i uczelni wyższych otrzymują "instrument, dzięki któremu poznawanie dziejów Rzeczpospolitej może stać się powszechną przygodą intelektualną".
"Poznawanie w jednym miejscu dziejów nauki, kultury, techniki, wojskowości, życia społecznego. Zgodnie z założeniami twórców ten Słownik nigdy ma nie być zakończony, ma trwać razem z Rzeczpospolitą, a więc wciąż jest i będzie w budowie" - zaakcentował Komar.
Wojciech Woźniak, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego, partnera projektu zaznaczył, że materiały archiwalne to podstawowe źródło, do którego sięga każdy historyk.
"Większość to dokumentacja w postaci źródeł pisanych. Ale nie możemy zapominać, że materiały archiwalne to dokumentacja zapisana także w inny sposób. Chcemy by Słownik był również wzbogacony o nowe wartości, o obrazy fotograficzne jakie przekazujemy z NAC. Mamy nadzieję, że dzięki fotografiom, które znajdą się przy biogramach poszczególnych osób opisanych w Słowniku stanie się on bardziej dostępny" - powiedział Woźniak.
Michał Kleiber, prezes PAN, również partnera projektu, zaznaczył, że jego historia jest bardzo ciekawa. "Bo jest bardzo długa i stanowi obicie historii całego naszego kraju. Pasjonująca jest jego misja, czyli zbieranie i publikowanie biogramów wybitnych, nieżyjących Polaków czy osób związanych z Polską, a także szeroko rozumiana historia, którą niesie w sobie niesłychany potencjał edukacyjny zwłaszcza dla osób w mniejszych miejscowościach, a jego zasięg dzięki internetowi stał się ogromny" - dodał Kleiber.
Obecnie w Internetowym Polskim Słowniku Biograficznym znajduje się blisko 4,8 tys. biogramów, nowe hasła mają przybywać sukcesywnie aż do publikacji wszystkich ponad 27 tys. biogramów znajdujących się w papierowej wersji Słownika. W planach jest wersja anglojęzyczna serwisu oraz aplikacje dla urządzeń mobilnych.
Honorowy patronat nad Internetowym Polskim Słownikiem Biograficznym objął prezydent Bronisław Komorowski. (PAP)
Zobacz także
Do końca 2015 r. budowa tysięcy km sieci szerokopasmowego internetu
2014-10-19, 11:06W Polsce powstaje kilkadziesiąt tysięcy kilometrów sieci szerokopasmowych, zapewniających dostęp do szybkiego internetu. Inwestycje wspierane miliardem euro z funduszy UE na lata 2007-2013 mają zakończyć się do końca 2015 r., realizują… Czytaj dalej »
W sobotę rusza II Europejski Tydzień Kodowania
2014-10-10, 14:18Ponad 100 imprez takich jak warsztaty z programowania komputerowego dla dzieci, dorosłych i osób starszych, zajęcia dla kobiet, warsztaty z elektroniki - odbędzie się podczas rozpoczynającego się w sobotę II Europejskiego Tygodnia… Czytaj dalej »
3657 linków usunęło Google z wyników wyszukiwania po prośbach z Polski
2014-10-10, 09:213657 linków zostało usuniętych od 29 maja br. z wyników wyszukiwania przez Google po prośbach z Polski. Wnioskowano o usunięcie 14 586 linków. W sumie z UE, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii napłynęło 144 907 próśb… Czytaj dalej »
W Krakowie wręczono nagrody Narodowego Centrum Nauki
2014-10-09, 20:45Tegorocznymi laureatami nagród przyznawanymi młodym naukowcom przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) zostali profesorowie Janusz Bujnicki, Michał Horodecki i Marcin Miłkowski. Wyróżnienia wręczono w czwartek w krakowskich Sukiennicach. Czytaj dalej »
Politechnika Gdańska będzie miała nowy superkomputer
2014-10-09, 17:41Politechnika Gdańska podpisała w czwartek umowę na dostawę superkomputera wartego 30 mln zł. Cały system zostanie zbudowany do końca tego roku. Będzie to pierwsze w Polsce urządzenie zdolne wykonać biliard operacji matematycznych… Czytaj dalej »