Usługa Google News już niedostępna w Hiszpanii
Zgodnie z zapowiedzią Google zamknął w Hiszpanii swą usługę Google News - linki do treści medialnych z fragmentami tekstów. To skutek uchwalonej w tym kraju ustawy, która nakazuje wydawcom pobieranie od internetowego giganta opłat za tę działalność.
Wspomniana ustawa wchodzi w życie od stycznia. Google na próżno argumentował, że nie zarabia na tej usłudze, ponieważ nie wiąże jej z reklamami.
"Z ubolewaniem ogłaszamy, że z powodu ostatnich zmian w hiszpańskich przepisach Google News zostało zamknięte w Hiszpanii i że publikacje hiszpańskich wydawców nie będą już ukazywały się w Google News" - czytamy na stronie internetowej, gdzie dotychczas dostępne były linki do artykułów. Decyzję w tej sprawie Google ogłosił w ubiegłym tygodniu.
"Nowa ustawa nakazuje hiszpańskim wydawcom, niezależnie od tego czy chcą to robić czy też nie, pobieranie opłat od serwisów takich jak Google News, które pokazują choćby najmniejszy fragment ich publikacji. Sam Google News nie generuje przychodów (nie pokazujemy reklam na tej stronie internetowej), więc nowe podejście jest nie do utrzymania" - napisał Google.
Przedstawiciele giganta wskazywali wcześniej, że wydawcy sami mogą decydować, czy ich materiały mają być uwzględniane w Google News, czy nie. Podkreślali zarazem, że ogromna większość wydawców opowiada się za tą usługą, ponieważ kieruje ona internautów do ich portali, co z kolei korzystnie wpływa na generowanie wpływów z reklam.
Przedstawiciel Google w Hiszpanii Richard Gingras zapewniał również, że serwis nie dyskryminuje mały partali - umieszcza linki zarówno do artykułów w czołowych gazetach jak i tych w prasie regionalnej.
Hiszpańska ustawa na temat własności intelektualnej, nazywana potocznie Google Tax (podatek Google'a), nie określa, ile Google miałby płacić wydawcom za linki do ich artykułów.
Rząd w Madrycie zapewniał w ubiegłym tygodniu, że mimo nieobecności Google News "w Hiszpanii zagwarantowany będzie dostęp do informacji w internecie", gdyż artykuły nadal będą dostępne bezpośrednio na stronach internetowych gazet oraz w wyszukiwarkach.
Nowa ustawa określana jest też jako podatek AEDE, od nazwy stowarzyszenia reprezentującego wydawców gazet, które domagało się jej uchwalania. Mimo to w czwartek stowarzyszenie to wyraziło zaniepokojenie planami zamknięcia Google News, stwierdzając, że "bez wątpienia będzie to miało negatywne skutki". AEDE zapewniło, że chciałoby negocjować z Google i wyraziło opinię, że "najwięcej stracą na tym same media".
Internetowy gigant jest często krytykowany w UE; Komisja Europejska prowadzi dochodzenie antymonopolowe w sprawie tej firmy.
W Niemczech o korzyściach, płynących z udziału w Google News przekonało się m.in. wielkie wydawnictwo Axela Springera. Usiłowano zablokować pojawianie się w Google News linków do artykułów w najlepiej sprzedających się elektronicznych tytułach - welt.de, computerbild.de, sportbild.de i autobild.de. Szybko okazało się jednak, że bez Google News zainteresowanie tymi portalami gwałtownie maleje. Szef wydawnictwa Mathias Doepfner przyznał, że Axel Springer "sam wystrzeliłby się z rynku", gdyby obstawał przy domaganiu się od Google'a płacenia za linki w Google News.
Tymczasem we Francji Google i wydawcy prasowi porozumieli się w 2013 r. w sprawie podziału wpływów z reklam.
Jak pisze agencja EFE, początki serwisu sięgają zamachów z 11 września 2001 r., gdy jeden z pracowników Google skarżył się na brak informacji w wyszukiwarce na temat ataków na bliźniacze wieże. Obecnie Google News ma ok. 70 wersji w 35 językach. (PAP)
Zobacz także
Badania: przez dwie godziny wdychali spaliny z diesla. To zakłóciło pracę mózgu
2023-02-03, 10:15Nawet krótka ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza może zakłócać pracę mózgu - wynika z badania naukowców kanadyjskich, które publikuje pismo „Environmental Health”. Czytaj dalej »
W dzień mokradeł zaglądamy na bagna regionu. Te koło Tucholi przejdą badania
2023-02-02, 07:00Naukowcy zbadają torfowiska w Nadleśnictwie Woziwoda niedaleko Tucholi. Przez stulecia grząskie tereny osuszano. Przyrodnicy przekonują jednak, że bagna, to skarb, który trzeba chronić - nie tylko od święta, czyli 2 lutego, w Międzynarodowy… Czytaj dalej »
Są ekspertami od sztucznej inteligencji! Naukowców PBŚ cytuje się na całym świecie
2023-02-01, 08:05Naukowcy Politechnika Bydgoskiej znaleźli się w gronie najczęściej cytowanych na świecie polskich autorów prac poświęconych sztucznej inteligencji - informuje uczelnia. Czytaj dalej »
Po tej operacji żołądka mózg odżyje! Badania naukowców z Bydgoszczy i Harvarda
2023-01-29, 12:50Co dzieje się w mózgu osoby z otyłością, która przeszła operację bariatryczną, czyli zabieg zmniejszający żołądek? To zagadnienie badają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i bydgoscy neuropsychologowie. Właśnie rozpoczęli wspólny… Czytaj dalej »
Środowisko w rękach inżynierów. PR PiK z wizytą na Politechnice Bydgoskiej [wideo, zdjęcia]
2023-01-18, 18:10Jakość wody w Brdzie jest obecnie na tyle dobra, że jej ujęcie dla mieszkańców mogłoby znajdować się w ścisłym centrum Bydgoszczy - mówią zgodnie naukowcy z Katedry Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej i przypominają… Czytaj dalej »