Usługa Google News już niedostępna w Hiszpanii
Zgodnie z zapowiedzią Google zamknął w Hiszpanii swą usługę Google News - linki do treści medialnych z fragmentami tekstów. To skutek uchwalonej w tym kraju ustawy, która nakazuje wydawcom pobieranie od internetowego giganta opłat za tę działalność.
Wspomniana ustawa wchodzi w życie od stycznia. Google na próżno argumentował, że nie zarabia na tej usłudze, ponieważ nie wiąże jej z reklamami.
"Z ubolewaniem ogłaszamy, że z powodu ostatnich zmian w hiszpańskich przepisach Google News zostało zamknięte w Hiszpanii i że publikacje hiszpańskich wydawców nie będą już ukazywały się w Google News" - czytamy na stronie internetowej, gdzie dotychczas dostępne były linki do artykułów. Decyzję w tej sprawie Google ogłosił w ubiegłym tygodniu.
"Nowa ustawa nakazuje hiszpańskim wydawcom, niezależnie od tego czy chcą to robić czy też nie, pobieranie opłat od serwisów takich jak Google News, które pokazują choćby najmniejszy fragment ich publikacji. Sam Google News nie generuje przychodów (nie pokazujemy reklam na tej stronie internetowej), więc nowe podejście jest nie do utrzymania" - napisał Google.
Przedstawiciele giganta wskazywali wcześniej, że wydawcy sami mogą decydować, czy ich materiały mają być uwzględniane w Google News, czy nie. Podkreślali zarazem, że ogromna większość wydawców opowiada się za tą usługą, ponieważ kieruje ona internautów do ich portali, co z kolei korzystnie wpływa na generowanie wpływów z reklam.
Przedstawiciel Google w Hiszpanii Richard Gingras zapewniał również, że serwis nie dyskryminuje mały partali - umieszcza linki zarówno do artykułów w czołowych gazetach jak i tych w prasie regionalnej.
Hiszpańska ustawa na temat własności intelektualnej, nazywana potocznie Google Tax (podatek Google'a), nie określa, ile Google miałby płacić wydawcom za linki do ich artykułów.
Rząd w Madrycie zapewniał w ubiegłym tygodniu, że mimo nieobecności Google News "w Hiszpanii zagwarantowany będzie dostęp do informacji w internecie", gdyż artykuły nadal będą dostępne bezpośrednio na stronach internetowych gazet oraz w wyszukiwarkach.
Nowa ustawa określana jest też jako podatek AEDE, od nazwy stowarzyszenia reprezentującego wydawców gazet, które domagało się jej uchwalania. Mimo to w czwartek stowarzyszenie to wyraziło zaniepokojenie planami zamknięcia Google News, stwierdzając, że "bez wątpienia będzie to miało negatywne skutki". AEDE zapewniło, że chciałoby negocjować z Google i wyraziło opinię, że "najwięcej stracą na tym same media".
Internetowy gigant jest często krytykowany w UE; Komisja Europejska prowadzi dochodzenie antymonopolowe w sprawie tej firmy.
W Niemczech o korzyściach, płynących z udziału w Google News przekonało się m.in. wielkie wydawnictwo Axela Springera. Usiłowano zablokować pojawianie się w Google News linków do artykułów w najlepiej sprzedających się elektronicznych tytułach - welt.de, computerbild.de, sportbild.de i autobild.de. Szybko okazało się jednak, że bez Google News zainteresowanie tymi portalami gwałtownie maleje. Szef wydawnictwa Mathias Doepfner przyznał, że Axel Springer "sam wystrzeliłby się z rynku", gdyby obstawał przy domaganiu się od Google'a płacenia za linki w Google News.
Tymczasem we Francji Google i wydawcy prasowi porozumieli się w 2013 r. w sprawie podziału wpływów z reklam.
Jak pisze agencja EFE, początki serwisu sięgają zamachów z 11 września 2001 r., gdy jeden z pracowników Google skarżył się na brak informacji w wyszukiwarce na temat ataków na bliźniacze wieże. Obecnie Google News ma ok. 70 wersji w 35 językach. (PAP)
Zobacz także
Muzea i centra nauki 10 listopada po raz pierwszy obchodzą swój dzień
2016-11-07, 08:1729 polskich centrów nauki i placówek popularyzujących naukę przygotowało specjalne atrakcje z okazji pierwszego Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki, który odbędzie się 10 listopada. Na uczestników czekają interaktywne… Czytaj dalej »
Eksperci: Ponad 2 mln Polaków wykazuje stan przedcukrzycowy
2016-10-28, 17:00Stan przedcukrzycowy wykazuje ponad 2 mln Polaków, czyli prawie tyle osób, ile już ma wykrytą cukrzycę - powiedzieli eksperci w środę na konferencji prasowej w Warszawie. Czytaj dalej »
Polscy kontrolerzy ruchu lotniczego pracują nad wykorzystaniem technologii 4D
2016-10-25, 08:26Polscy kontrolerzy ruchu lotniczego pracują nad rozwiązaniem, które pozwoli im określać pozycję samolotu w czterech wymiarach - szerokości i długości geograficznej, wysokości oraz w czasie. Dzięki temu PAŻP będzie efektywniej… Czytaj dalej »
Amazon uruchomił polską wersję swojego serwisu
2016-10-19, 08:10Klienci internetowego sklepu Amazon w Polsce od środy mogą korzystać z polskiej wersji niemieckiego serwisu amazon.de. Przetłumaczone zostały m.in. nawigacja serwisu i opisy kilku milionów produktów - tłumaczone są kolejne. Czytaj dalej »
Resort nauki liczy na 50 proc. kosztów uzyskania także dla naukowców
2016-10-15, 10:41Resort nauki proponuje, aby nowela ustawy przewidująca powrót do nielimitowanego odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodu obejmowała także naukowców, a nie tylko artystów. Wnioskuje o to do ministerstwa kultury, które przygotowuje… Czytaj dalej »