Prymas Polski założył konto na Twitterze
We wtorek ruszył oficjalny profil prymasa Polski na Twitterze. W pierwszym tweecie abp Wojciech Polak życzył, "aby adwentowe przygotowanie do Bożego Narodzenia było pełne radosnego oczekiwania na spotkanie z Chrystusem".
Konto @Prymas_Polski we wtorek tuż po starcie i po opublikowaniu pierwszego tweeta miało kilkudziesięciu obserwujących. Abp. Polak powiedział PAP, że dzięki obecności na Twitterze liczy na dotarcie do młodego pokolenia, użytkowników portali społecznościowych.
"Nie mam ambicji i nie mam zamiaru odnosić się do współczesnych wydarzeń tak, jak to robią np. politycy. Chcę pokazywać, jak różne sytuacje można rozwiązywać przy pomocy przesłania Dobrej Nowiny" - powiedział we wtorek PAP prymas.
Abp. Polak przyznał, że raczej nie będzie tweetował codziennie. Dodał, że zanim opublikował pierwszego tweeta prześledził, w jaki sposób Twitterem posługują się inni polscy biskupi a przede wszystkim papież Franciszek.
"Jego obecność na Twitterze jest też przypominaniem tego, co z Ewangelii najistotniejszego wypływa dla naszego życia" - powiedział.
Wśród polskich hierarchów obecnych na Twitterze jest m.in. metropolita wrocławski abp Józef Kupny, obserwuje go ponad 1,2 tys. osób. Na Twitterze publikują też: biskup płocki Piotr Libera, biskup opolski Andrzej Czaja i biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. W serwisie można też znaleźć "Tweety duchowe" metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika.
Swojego konta nie ma na razie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Rzecznik KEP ks. Józef Kloch ma ponad 4 tys. obserwujących.
Papieża Franciszka obserwuje na Twitterze ponad 15,8 mln użytkowników. Wśród osób, które śledzą jego wpisy, najwięcej jest użytkowników hiszpańskojęzycznych (7,44 mln). 4,83 mln osób śledzi tweety papieża po angielsku, zaś 2,22 mln - po włosku. Polskie konto papieża śledzi obecnie 316 tys. osób. (PAP)
Zobacz także
„Dziewczyny do ścisłych” - akcja na UMK w Toruniu
2017-03-30, 19:37„Kobiety nie nadają się do kierunków ścisłych” - ten stereotyp starali się obalić organizatorzy Dnia Otwartego na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu. Czytaj dalej »
64 proc. polskich firm obawia się cyberataków na systemy przemysłowe
2017-03-25, 10:1564 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC. 'To co kiedyś było tylko science-fiction staje się rzeczywistością'… Czytaj dalej »
Znaleziony w stawie cios mamuta trafi na wystawę
2017-03-24, 10:01Dobrze zachowany cios mamuta, który przed prawie dwoma laty znaleziono w stawie w Wodzisławiu Śląskim, został zakonserwowany i od 30 marca będzie można go oglądać na wystawie w tamtejszym muzeum miejskim - poinformował PAP dyrektor… Czytaj dalej »
Ekspert: za 10-20 lat autonomiczne pojazdy zastąpią prywatne samochody
2017-03-22, 08:30Już za 10-20 lat w pełni autonomiczne pojazdy będą na naszych ulicach normalnym widokiem. Własny samochód będzie zaś ekstrawagancją bogaczy - przewiduje w rozmowie z PAP prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego w … Czytaj dalej »
50 pacjentów z Zabrza będzie pod zdalną opieką lekarzy
2017-03-20, 19:2350 pacjentów z Zabrza (Śląskie) będzie przez pół roku pod stałą, ale zdalną opieką lekarzy dzięki nowoczesnym urządzeniom, które - stale noszone przy sobie - będą monitorować ich stan zdrowia. Pozwoli to szybko wychwycić ewentualne… Czytaj dalej »